Kalisz. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w Wojewódzkim Szpitala Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się spotkanie opłatkowe.
Wzięli w nim udział przedstawiciele personelu kaliskiej placówki medycznej z wicedyrektorem prof. Samulakiem, reprezentanci Rady Społecznej szpitala, która nota bene liczy 15 osób oraz przedstawiciele duchowieństwa kaliskich parafii na czele z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej ks. Łukaszem Buzunem.
Przedświąteczne spotkanie było także okazją do podsumowania mijającego roku i przybliżenie planów na przyszłość, w których znajdzie się m.in. rozbudowa placówki i przekształcenie szpitala w klinikę. Prezentacji dokonał dyrektor kaliskiego szpitala Radosław Kołaciński, który zaznaczył, że w kaliskim szpitalu pracuje blisko 1500 osób, a rocznie leczonych jest ok. 100 tysięcy osób.
Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu słowo do zgromadzonych pracowników szpitala skierował ks. bp Łukasz Buzun. Podziękował on wszystkim za troskę o pacjentów, za bycie przy nich, nierzadko w ich trudnych momentach. - Praca w szpitalu to piękny obraz współpracy z drugim człowiekiem, gdzie spotyka się pacjent, który cierpi, który jest chory z lekarzem, tym, który pracuje, który swoją wiedzą, swoimi umiejętnościami i co więcej swoim życiem dzieli się z pacjentami, którzy mają trudny moment – zaznaczył ks. Biskup dodając, że z własnego doświadczenia, wie, że nie jest to łatwe. - Doświadczyłem tego osobiście, kiedy opiekowałem się chorymi i widziałem, jak człowiek zmienia się kiedy cierpi. Wtedy to ludzkie cechy przybierają inny kształt, choroba zmienia człowieka i wiem, że to jest ogromny wysiłek - mówił bp Buzun. Dalej Ks. Biskup, podkreślił, że praca z osobąs chorą wymaga nie tylko umiejętności, ale ogromnego zaangażowania i cierpliwości. - Dlatego też dzisiaj, w imieniu ks. bpa Damiana Bryla i księży z kaliskich parafii dziękuję za waszą posługę i troskę, a przede wszystkim za ten ogromny wkład w pracę nad pacjentem, nad zdrowiem drugiego człowieka i jednocześnie chciałbym życzyć pokoju w sercu, bo lekarz poza ulgą w bólu niesie także miłosierdzie – mówił Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Następnie zgromadzeni złożyli sobie nawzajem życzenia dzieląc się opłatkiem. Ks. Biskup wraz z towarzyszącymi mu kapłanami odwiedzili także pacjentów przebywających na jednym z oddziałów kaliskiego szpitala. Odwiedzając chorych w ich pokojach, Ks. Biskup dzieląc się opłatkiem złożył im życzenia szybkiego powrotu do zdrowia i powrotu do domu, by świąteczny czas spędzili w gronie najbliższych.
Podczas spotkania wybrzmiały kolędy w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu.
Arleta Wencwel-Plata
Sieroszewice. Jak co roku, na zaproszenie wójta gminy Sieroszewice, Anatola Piaskowskiego, w Urzędzie Gminy odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne z udziałem duchowieństwa.
W wydarzeniu uczestniczyli księża z parafii znajdujących się na terenie gminy Sieroszewice. To coroczne spotkanie stało się piękną tradycją, która pozwala na chwilę refleksji i wspólne przeżywanie wyjątkowego czasu Bożego Narodzenia. Uroczystość rozpoczęła się od modlitwy poprowadzonej przez ks. kanonika Ryszarda Ryńca, proboszcza parafii Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie nad Prosną, a zarazem dziekana dekanatu grabowskiego. Spotkanie było okazją do rozmów i wymiany życzeń, a także do kultywowania świątecznej atmosfery, która zbliża i jednoczy zarówno przedstawicieli duchowieństwa, jak i samorządu.
To wyjątkowe wydarzenie przypomina o wartościach wspólnoty, współpracy i wzajemnego szacunku, które szczególnie w tym czasie nabierają głębszego znaczenia.
Patrycja Frasunek
Kalisz. - Życzę, abyśmy w święta Bożego Narodzenia znaleźli czas na zadumę, refleksję, żeby z nowym duchem ruszyć w to co przed nami - mówił biskup kaliski Damian Bryl 17 grudnia podczas spotkania świątecznego z przedstawicielami lokalnych władz w budynku seminarium duchownego w Kaliszu.
Przybyłych na świąteczne spotkanie powitał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kanonik Marcin Papuziński. W atmosferę spotkania wprowadził koncert kolęd w wykonaniu Małgorzaty Piotrowskiej (sopran) oraz Michała Zatora, jedynego w Polsce śpiewającego harfisty.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii przez ks. Szymona Rybaka, notariusza Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i wspólnej modlitwie w imieniu samorządowców głos zabrała Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. – Chciałabym Państwu życzyć błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, zdrowia, bo to dar najcenniejszy i tego, żebyśmy potrafili dostrzec szczęście w tysiącu drobiazgów, które tworzą mozaikę życia codziennego. Życzę, żeby Pan Bóg nam samorządowcom pomagał rozwiązywać największe problemy – mówiła.
W swoim przemówieniu bp Damian Bryl podziękował samorządowcom za dobrą współpracę w wielu obszarach.
Pierwszym z nich było wsparcie rodziny i młodzieży poprzez współpracę z Duszpasterstwem Rodzin. Kolejnym obszarem była pomoc potrzebującym przez współdziałanie z Caritas Diecezji Kaliskiej, m.in. w organizowaniu jadłodajni dla bezdomnych, pomocy powodzianom, wspieraniu mieszkańców Ukrainy. Trzecim obszarem było wsparcie udzielone przez samorządy dla koncertów i wydarzeń kulturalnych oraz w zakresie ochrony zabytków. Biskup dziękował za wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań w temacie nauczania religii w szkole.
Podkreślał, że 2025 rok naznaczony będzie wielkim jubileuszem. - Papież zaprosił nas, żebyśmy ten rok przeżyli pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, żebyśmy pozwolili, aby nadzieja zagościła w nas, by ją nieść dalej.
Ewa Kotowska-Rasiak
Kalisz. Bp Damian Bryl zasiadł do wspólnej wieczerzy z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. - Te święta Bożego Narodzenia są przypomnieniem, że Bóg przychodzi, aby być blisko naszych spraw. Chciałbym życzyć wszystkim pięknego świętowania i tego, żeby z dobrym duchem i nadzieją ruszyć w nowy nadchodzący rok – mówił 12 grudnia składając życzenia.
W swoim przemówieniu bp Damian Bryl życzył mieszkańcom, aby nie tracili dobrego ducha. - Chciałbym życzyć wszystkim pięknego świętowania i tego, żeby z dobrym duchem i nadzieją ruszyć w nowy nadchodzący rok – podkreślił Pasterz Kościoła kaliskiego. Przedstawicielki mieszkańców Domu Pomocy Społecznej ofiarowały Biskupowi własnoręcznie wykonany obraz przedstawiający Świętą Rodzinę. Życzenia świąteczno-noworoczne mieszkańcom i pracownikom placówki złożyli także prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny.
Przed wieczerzą wigilijną w kaplicy Biskup kaliski spotkał się z pracownikami, którym dziękował za pracę. – Dziękuję, że towarzyszycie osobom starszym i schorowanym. Dziękuję, że mogą tutaj spokojnie przeżywać swoje trudne doświadczenia życiowe dzięki waszej opiece i wsparciu. To wasze zaangażowanie na rzecz osób starszych i schorowanych jest dla nas ważne i bardzo to cenimy – akcentował bp Damian. Odwołując się do Roku Jubileuszowego obchodzonego pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” prosił, aby dzielić się nadzieją z osobami przytłoczonymi cierpieniami. - To jest wielka sprawa nieść nadzieję słowem, ale także tym co robicie, aby każdy człowiek był uszanowany, przyjęty, zaopiekowany – zaznaczył bp Bryl.
Obecnie w kaliskim Domu Pomocy Społecznej przebywa 180 osób, którymi opiekuje się 136 pracowników. Działa też oddział dzienny dla 18 osób i prowadzone są usługi opiekuńcze na zewnątrz. Dyrektorem placówki jest Marcin Ferenc.
Ewa Kotowska-Rasiak
Garki. W sobotę, 14 grudnia w sali wiejskiej w Garkach spotkała się społeczność mieszkańców z Garek i Bonikowa. Z okazji świąt Bożego Narodzenia odbyły się jasełka i kiermasz ozdób świątecznych.
Na początku dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Garkach Anna Świtała powitała wszystkich przybyłych gości, złożyła świąteczne życzenia i podziękowała za przygotowanie wspólnej uroczystości.
Jasełka zostały przygotowane przez dzieci z przedszkola, które pięknie przedstawiły narodzenie Jezusa. Przedszkolaki wcieliły się w postacie z betlejemskiej stajenki, a ich występ poruszył słuchaczy. W trakcie jasełek można było usłyszeć kolędy, które zaśpiewali uczniowie ze szkoły. Potem przyszedł czas na kiermasz świąteczny, do którego organizacji włączyli się wszyscy uczniowie, rodzice oraz członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Garek i Bonikowa. Na stoiskach można znaleźć własnoręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe, kartki świąteczne, wianki, choinki, a także słodkości upieczone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Garkach i Bonikowie. Swoją obecnością zaszczyciła nas zastępca burmistrza Anna Roszkiewicz, Jolanta Górna, sołtys Garek oraz Paweł Pawlik, sołtys Bonikowa, radni Jan Kowalski i Ryszard Zielezińki, a także emerytowani nauczyciele.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy tak szczodrze ofiarowali swoje wyroby i wypieki na kiermasz, a wszystkim przybyłym gościom, dzieciom i rodzicom za obecność i niepowtarzalną atmosferę. Podziękowanie składamy również wszystkim, którzy dokonali zakupów.
Marta Piętak
Ostrów Wielkopolski. W dużej sali Domu Katolickiego dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo zorganizowało 15 grudnia spotkanie wigilijne. W wydarzeniu wzięło udział około 200 osób.
Uczestników powitała przewodnicząca stowarzyszenia Irena Dutkowska. Następnie głos zabrała prezydent Beata Klimek, która wraz z sekretarzem miasta Krystianem Kaczmarkiem i dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych UM Anną Kryjom-Korzeniewską złożyli świąteczne życzenia i podziękowali za organizację spotkania. Bożonarodzeniowe życzenia złożył ks. proboszcz Adam Kosmała. Terapeutka Daria Ciesielska zachęcała zgromadzonych do podjęcia walki z uzależnieniami.
Przed rozpoczęciem posiłku tradycyjnie przełamano się opłatkiem. W trakcie spotkania wystąpiły dzieci ze świetlicy „Boże Podwórko”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Konferencji św. Wincentego a Paulo, wprowadzając zgromadzonych w świąteczny nastrój.
Jacek Ryczkiewicz
Kalisz. - Bardzo mi zależy na tym, żeby w was było pragnienie, by poprzez śpiew i muzykę pomóc wiernym jak najlepiej modlić się - mówił biskup kaliski Damian Bryl do organistów podczas spotkania opłatkowego 21 grudnia w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Spotkanie rozpoczęło się modlitwą brewiarzową. Następnie refleksją podzielił się ks. Grzegorz Kaczorkiewicz, który wskazywał, że Adwent to czas ciszy, a ona jest kluczem do zrozumienia działania Pana Boga w tym świecie. Zaznaczył, że największe dzieła muzyczne rodzą się z ciszy. - Cisza jest bardzo potrzebna, abyśmy usłyszeli, co Bóg mówi do naszego serca, by potem poprzez muzykę, którą wykonujemy, przybliżać Pana Boga innym. Chciejmy, aby melodia, która płynie z naszych instrumentów była szczerym aktem miłości wobec Boga – powiedział diecezjalny Duszpasterz organistów.
W swoim słowie Biskup kaliski podziękował organistom za ich posługę w parafiach. Zachęcał organistów, żeby szukali sposobów, by we wspólnotach parafialnych rósł poziom muzyczny. - Bardzo chciałbym was zaprosić, żebyśmy szukali sposobów, jak uczynić nasze wspólnoty piękniej i bardziej chwalącymi Pana Boga przez śpiew i muzykę. Chciałbym, żebyście uczyli w waszych parafiach nieznanych pieśni, żeby czerpać ze źródła pięknych, starych pieśni, które są zapomniane. Ważne jest, żeby rosła kultura muzyczna naszych wspólnot – podkreślał bp Damian Bryl. Prosił organistów, aby dbali o styl grania podczas liturgii. - Bardzo mi zależy na tym, żeby w was było pragnienie, by pomóc wiernym jak najlepiej modlić się, żeby pomóc im w spotkaniu z Jezusem – akcentował Pasterz Kościoła kaliskiego. Podkreślał, że bardzo ważne jest osobiste spotkanie z Jezusem.
- Chciałbym, żebyście troszczyli się o siebie w wymiarze duchowym, żebyście dbali o swojego ducha. Pomagacie innym modlić się, ale sami też módlcie się, bądźcie blisko Jezusa – mówił Ks. Biskup.
Ewa Kotowska-Rasiak
Kalisz. Dzieci uczęszczające do świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Nauczycielek św. Doroty Córek Najświętszych Serc w Kaliszu wystawiły 17 grudnia jasełka.
Przedstawienie obejrzał biskup kaliski Damian Bryl, który pogratulował dzieciom występu i podziękował siostrom za codzienną pracę w świetlicy, która działa od 25 lat.
Do świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez siostry doroteuszki uczęszcza codziennie od poniedziałku do piątku ok. 20 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Jest to bezpieczne, przyjazne miejsce, w którym dzieci mogą odrobić lekcje, pobawić się i zjeść podwieczorek. - W świetlicy prowadzone są zajęcia z elementami socjoterapii, gdzie uczymy dzieci współdziałania w grupie, poznawania swoich mocnych stron, radzenia sobie z różnymi trudnościami. W tym roku dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego prowadzona jest nauka języka angielskiego. Są też zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, a także zajęcia z wychowania religijnego, czy ogólnorozwojowe dla dzieci młodszych, które wspomagają naukę czytania i pisania. Poza tym organizujemy wycieczki, a w wakacje letnie kolonie – powiedziała s. Jolanta Walczak, prowadząca świetlicę socjoterapeutyczną.
Po jasełkach był czas na życzenia i przełamanie się opłatkiem. Spotkanie zakończył poczęstunek z potrawami wigilijnymi i rozdanie dzieciom prezentów.
Ewa Kotowska-Rasiak
Pleszew. Prawie 300 osób wzięło udział 15 grudnia w spotkaniu wigilijnym dla ubogich i samotnych, które odbyło się w hali sportowej. Wigilia w takiej formie organizowana jest od 20 lat. Wcześniej odbywała się Domu Parafialnym im. ks. Piotra Skargi.
W tym roku potrawy przygotowały panie pracujące w stołówkach szkolnych na terenie gminy Pleszew. – To jest 20 lat tradycji spotkań bożonarodzeniowych w takim środowisku. Kilka wigilii było nietypowych, ponieważ dotknęła nas pandemia, która uniemożliwiała spotykanie się. W ubiegłym roku powróciliśmy do tradycyjnych spotkań wigilijnych. Takie wigilie są niezwykle ważne, aby ludzie mogli spotkać się, porozmawiać, wspólnie kolędować – powiedziała Izabela Świątek, zastępca burmistrza miasta i gminy Pleszew. Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od występu przedszkolaków. Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 „Bajka” w Pleszewie wystawiły jasełka pt. „Cud betlejemskiej nocy” przygotowane pod kierunkiem Elżbiety Grzemskiej.
W swoim słowie biskup kaliski Damian Bryl wyraził radość, że w takim gronie może przeżywać te piękne i ważne dla chrześcijan święta. – Pan Bóg przychodzi, aby być blisko nas, być blisko naszych spraw. Dzisiaj chcemy za tę bliskość Panu Bogu dziękować i nią się cieszyć, ale także chcemy doświadczyć bliskości między nami – mówił Pasterz Kościoła kaliskiego.
W imieniu organizatorów życzenia złożył burmistrz miasta i gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. – Ta bliskość i nadzieja powinna nam towarzyszyć w całym życiu, żebyśmy mogli w spokoju, ciszy, pomimo dzielących nas poglądów, być na co dzień ze sobą – powiedział włodarz.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu przez dziekana ks. kanonika Rafała Mielcarka i pobłogosławieniu opłatków przez ks. Dariusza Brylaka, proboszcza parafii farnej wszyscy zasiedli do stołów i spożyli kolację wigilijną. Każdy uczestnik otrzymał także upominek świąteczny.
Ewa Kotowska-Rasiak
Gołuchów. Już po raz 23. odbyła się wigilia dla osób samotnych z gminy Gołuchów. W uroczystej kolacji i łamaniu się opłatkiem z bp. Damianem Brylem wzięło udział 180 osób.
– Czasami na co dzień doświadczamy trudnych przeżyć, złośliwości, niedobrych słów, ale w tym czasie świątecznym możemy doświadczyć, że nie brakuje na świecie dobrych ludzi, dla których jesteśmy ważni – mówił Ks. Biskup. Życzenia uczestnikom wigilii złożyli: wójt gminy Gołuchów Tomasz Pawlak, przewodniczący rady gminy Roman Rauhut i kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Sobczak. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu przez ks. Piotra Przybyła, proboszcza parafii NMP Wniebowziętej w Gołuchowie do zebranych zwrócił się Ks. Biskup, który podkreślał, że doświadczenie bliskości Pana Boga, który przychodzi do człowieka, pobudza do tego, by być blisko siebie, by być wrażliwymi, otwartymi, gotowymi do pomocy. Wskazywał, że warto rozejrzeć się, by zobaczyć, że są wokół nas dobrzy ludzie. – To jest jedno z ważniejszych doświadczeń człowieka, że otrzymuję dobroć od innych i sam mogę dobro czynić, że doświadczam miłości, serdeczności i mogę tą serdecznością się odpłacić – przekonywał Pasterz Kościoła kaliskiego. Wskazał, że 2025 rok w Kościele będzie rokiem jubileuszowym obchodzonym pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – Papież Franciszek zaprasza nas, żebyśmy zadbali, by nadzieja zagościła w naszych sercach, a potem, żebyśmy tę nadzieję nieśli innym, szczególnie tym, których życie przygniotło. Bądźmy pielgrzymami nadziei, którzy sami żyją nadzieją i tę nadzieję niosą dalej – zaznaczył bp Bryl. Wspólne świętowanie ubogacił śpiewem kolęd Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”.
Organizatorami wigilii byli gmina Gołuchów i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. - Ta wigilia to wieloletnia tradycja naszej gminy. Zapraszamy osoby samotne, niepełnosprawne, chore. Taka jest idea tej wigilii, aby w naszej społeczności lokalnej tworzyło się poczucie więzi, towarzyskich spotkań. Od naszych podopiecznych wiemy, że czekają na to spotkanie – powiedziała Agnieszka Sobczak, kierownik GOPS w Gołuchowie.
Ewa Kotowska-Rasiak
Kalisz. - Dzielimy się różnymi rzeczami, angażujemy w wiele spraw, służymy innym, ale czy niesiemy innym Chrystusa? Siostry i bracia to jest pierwsza sprawa, aby zanieść innym Chrystusa - mówił biskup kaliski Damian Bryl do osób konsekrowanych podczas spotkania opłatkowego 22 grudnia w domu sióstr nazaretanek.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętej Rodziny. W homilii bp Damian Bryl odwołując się do Ewangelii z dnia mówiącej o spotkaniu Maryi z Elżbietą wskazywał, że to jest zaproszenie dla nas wszystkich, byśmy Tego, który przychodzi przyjęli, nacieszyli się Nim, ale też chcieli zanieść Go innym. – Niech te ostatnie dni Adwentu będą czasem jeszcze większego przygotowania na przyjście Jezusa, a potem niech to będzie czas, w którym Jego obecność, spotkanie z Nim poruszy nasze serce po to, żebyśmy mogli opowiedzieć o tym innym – zaznaczył Celebrans.
Po Mszy św. w refektarzu domu sióstr nazaretanek Biskup kaliski dziękował osobom konsekrowanym za ich posługę w Kościele kaliskim. Życzył, aby prawda o Bogu, który przychodzi mocno wybrzmiała i dotknęła każdego, żeby te święta nie przeszły obok. – Jezus przychodzi subtelnie jako dziecko, żeby zaprosić nas do bliskości i spotkania, ale od nas zależy czy podejdziemy blisko, czy zatrzymamy się tylko na stroikach. Chciałbym życzyć odwagi tego kroku podejścia, żebyśmy nie bali się być blisko Niego – powiedział Ks. Biskup. Wskazał, że papież zachęca nas, abyśmy byli pielgrzymami nadziei. - Życzę, żeby doświadczenie Boga, który przychodzi, poruszyło was, ale też rozbudziło nadzieję i żeby z tą nadzieją iść i przemieniać nasze wspólnoty. Zadbajmy, żeby nieść dobrego ducha – przekonywał bp Bryl. W spotkaniu uczestniczyli także ks. kanonik Michał Kieling, delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego, ks. Daniel Zarębski, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Kaliszu, s. Asyzja Garczyk, referentka zakonów żeńskich diecezji kaliskiej.
W diecezji kaliskiej posługuje ok. 325 sióstr zakonnych i ok. 70 księży zakonnych, jest pięć dziewic konsekrowanych, wdowa konsekrowana i pustelnica.
Ewa Kotowska-Rasiak
Kalisz. - Chciałbym drodzy członkowie Akcji Katolickiej zaprosić was, abyście wnosili nadzieję do życia swoich rodzin, parafii, diecezji, ojczyzny. To jest bardzo ważne zadanie – mówił 28 grudnia bp Damian Bryl do przedstawicieli Akcji Katolickiej z całej diecezji kaliskiej podczas Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
W homilii Celebrans podkreślał, że Boże Narodzenie jest zaproszeniem do relacji, do bliskości z Jezusem. - Bóg przychodzi jako małe dziecko, bo nie chce, żebyśmy bali się Go, ale byśmy widząc Jego miłość, życzliwość i serdeczność, z którą przychodzi, a jednocześnie prostotę i ubóstwo, chcieli podejść i wejść w relację z Nim – powiedział Kaznodzieja. Wskazał na trzy znaki związane z Rokiem Jubileuszowym, a są to: pielgrzymka, drzwi święte i odpust. Zaprosił członków Akcji Katolickiej do odwiedzania kościołów jubileuszowych w diecezji. - Wspomóżcie proszę waszych duszpasterzy i zorganizujcie razem pielgrzymki do miejsc jubileuszowych. Mamy w naszej diecezji 16 takich miejsc. Może warto odwiedzić wszystkie. Można też zorganizować pielgrzymkę pieszą do miejsca jubileuszowego. Zachęcam do takich działań – zaznaczył Ks. Biskup, który przekonywał, że Rok Święty ma być czasem pogłębienia naszej więzi z Jezusem.
Podczas Mszy św. przyjęto do Akcji Katolickiej nowych członków, którym Biskup wręczył odznaki i legitymacje. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Sławomir Kęszka, asystent kościelny Akcji Katolickiej w diecezji kaliskiej i ks. kan. Krzysztof Guziałek, proboszcz parafii św. Floriana w Pleszewie.
Po Eucharystii przedstawiciele parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej spotkali się z biskupem, gdzie przełamali się opłatkiem. Życzenia złożyli także ks. prałat Sławomir Kęszka, asystent kościelny Akcji Katolickiej w diecezji kaliskiej i Robert Lis, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
Ewa Kotowska-Rasiak
Ostrów Wielkopolski. 60 osób spożyło wieczerzę 23 grudnia w jadłodajni prowadzonej przez Fundację „Głodnych nakarmić”, w której posługują siostry albertynki.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu do zgromadzonych przemówił bp Damian Bryl. - Bardzo chciałbym zaprosić, żebyśmy umieli dostrzec, że wokół mnie są dobrzy ludzie, którzy przyszli z pomocą. Doświadczając dobroci Pana Boga i ludzi jesteśmy zaproszeni, żebyśmy byli dobrzy dla tych, którzy są blisko nas. Chciejmy wzajemnie wspierać się w naszych dolach i niedolach, dzielmy się tym, co mamy z innymi – podkreślał Pasterz Kościoła kaliskiego.
Bp Damian Bryl poświęcił opłatki, którymi potem przełamano się składając sobie życzenia. Był też czas na wspólne kolędowanie. W spotkaniu uczestniczył także ks. kanonik Bogumił Kempa, oficjał Sądu Biskupiego w Kaliszu, który jako kapelan posługuje w jadłodajni. Na stołach wigilijnych znalazły się takie potrawy jak barszcz z uszkami, kapusta z grochem, makiełki, kasza z grzybami, dorsz w sosie porowym, kompot z suszu, ciasto. Do stołu podawali Wojownicy Maryi. Na zakończenie wieczerzy każdy otrzymał paczkę, a także pudełko ciasta.
- Niezmiennie od kilku lat od poniedziałku do piątku do godz. 14.00 wydajemy posiłki. Każdy może tutaj przyjść, zjeść ciepłą zupę, a wcześniej śniadanie, napić się kawy lub herbaty. W okresie zimowym codziennie odwiedza nas od 40 do 50 osób. Od stycznia trzy dni w tygodniu będziemy do godz. 16.00. Będziemy organizować zajęcia, np. kulinarne, plastyczne. Będzie możliwość zagrania w planszówki czy obejrzenia filmu, np. komedii – powiedziała albertynka s. Renata, która posluguje w jadłodajni.
Przypomnijmy, że sześć lat temu Małgorzata i Szymon Boguccy założyli fundację „Głodnych nakarmić” i jadłodajnię dla ubogich, która znajdowała się na ul. Grunwaldzkiej, a od dwóch lat działa w Konwikcie przy konkatedrze. W jadłodajni posługują siostry albertynki wraz z panią Lidią Wawrzyniak.
Ewa Kotowska-Rasiak
Kalisz. Ponad 250 osób zasiadło 23 grudnia w odnowionej stołówce przy wigilijnym stole przygotowanym przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Z podopiecznymi Kaliskiego Domu Opieki Caritas opłatkiem przełamał się bp Bryl.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu Biskup kaliski wskazał, że święta Bożego Narodzenia przypominają, że Pan Bóg do nas przychodzi, bo jesteśmy dla Niego ważni. – Pan Bóg jest z nami mimo różnych doświadczeń i daje nam wewnętrzną siłę, żebyśmy mogli z tymi trudnymi sprawami zmierzyć się – stwierdził Pasterz Kościoła kaliskiego. Życzenia złożył także prezydent Kalisza. – Chciałbym pogratulować, bo ten obiekt został gruntownie wyremontowany po to, aby jeszcze lepiej służył mieszkańcom Kalisza. Mam nadzieję, że będziecie z tego miejsca chętnie korzystać – powiedział Krystian Kinastowski.
Po przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wieczerzy. Na stołach zagościły potrawy wigilijne takie jak zupa grzybowa, kapusta z grochem, karp smażony, śledź w oleju, makiełki, sałatka warzywna, kompot z suszu, ciasto. W obsługę zaangażowali się wolontariusze Caritas - młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu. Wszyscy podopieczni otrzymali paczki świąteczne przygotowane w ramach akcji „Tak. Pomagam”, w których znalazły się produkty o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. - Za przygotowanie tej wigilii chcielibyśmy podziękować sponsorom, którzy każdego roku nas wspierają. Wśród nich są właściciele firmy Selgros, która co roku przygotowuje wigilie w całej Polsce dla ponad 25 tys. ludzi. Dziękujemy także lokalnym piekarniom i cukierniom, które nie szczędzą swoich wyrobów – powiedział Paweł Tomczak, kierownik Domu Opieki Caritas.
W spotkaniu uczestniczyli także ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Łukasz Skoracki, zastępca dyrektora, ks. Krzysztof Ligocki, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Kaliszu, wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny i przedstawiciele instytucji współpracujących z Caritas.
Ewa Kotowska-Rasiak
Ostrów Wielkopolski. W Areszcie Śledczym w Ostrowie Wlkp. przebywa 261 osób i do nich 19 grudnia udał się ks. bp Damian Bryl z życzeniami.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu przez ks. kan. Jarosława Kołodziejczaka, ks. bp Damian Bryl zwrócił się do osadzonych przez radiowęzeł zauważając, że te święta dla ludzi wierzących są bardzo ważne i nie tylko dlatego, że są bogate w wiele pięknych zwyczajów, które mocno poruszają nasze serca i które cenimy, ale są czasem przypomnienia nam najważniejszej prawdy. - Prawdy o tym, że dobry Bóg, wielki i potężny staje się człowiekiem, staje się kimś z nas, staje się bliski nam, wielki Bóg do nas przychodzi. To jest niezwykłe – zaznaczył ks. bp Bryl akcentując, że ta prawda niesie wielkie znaczenie dla nas wszystkich.
Dalej Biskup Kaliski zwracając się do osadzonych zaznaczył, że Bóg chce być blisko nas, bo Mu zależy na nas, bo jesteśmy dla Niego ważni nie zależnie od tego co się z nami dzieje, co się dzieje w naszym życiu. - Pan Bóg przychodzi w małej stajence, wśród ludzi ubogich, nie w wielkim pałacu jako wielki król, tylko po prostu jak dziecko, żebyśmy się Go nie bali, żebyśmy chcieli nacieszyć się Jego bliskością – mówił dalej ks. bp Bryl zachęcając osadzonych, by pomyśleli o tym, co Pan Bóg robi dla ludzi i co to znaczy, by nie bać się sercem podjeść blisko, nawet w takiej sytuacji w jakiej oni się znajdują. - Bóg chce towarzyszyć, ale trzeba otworzyć swoje serce i pozwolić, żeby ta dobra nowina wybrzmiała, żeby dotknęła serca i byście czuli, że nie jesteście sami. Mogę tylko zaprosić, bo to są wasze decyzje, wasze wybory, ale proszę przyjmijcie tę dobrą nowinę, z którą przychodzimy. Niech ona będzie dla każdego z was umocnieniem, niech pomoże z nadzieją ten czas przeżywać. W Kościele przygotowujemy się do wielkiego jubileuszu, w czasie którego co 25 lat wspominamy uroczyście, że Jezus do nas przychodzi – zauważył ks. Biskup podkreślając, by w tym szczególnym czasie łaski, błogosławieństwa, przyjęli tę Bożą łaskę. Na zakończenie ks. bp Bryl zaprosił do modlitwy, polecając Panu Bogu nie tylko osadzonych, ale i ich najbliższych, ich sprawy, którymi żyjecie, i sytuację, w której się znaleźli.
AWP
Kalisz. W Kaliszu Szczypiornie, w oddziale zewnętrznym przebywa 70 osadzonych, kilku z nich 19 grudnia spotkało się na wspólnej modlitwie z ks. bp. Brylem, który udał się do nich na spotkanie opłatkowe.
- Pan Bóg, który jest wielki i potężny stał się człowiekiem jak każdy z nas, aby nam pokazać, że jesteśmy dla Niego ważni, że Bóg chce być bliski nam. To jest dobra nowina - mówił ks. bp Bryl prosząc zarazem, by tą dobrą nowinę przyjąć. - Te święta przypominają nam, że dla Pana Boga każdy człowiek jest ważny, ale też przypominają nam o tym, że Pan Bóg nie robi nic na siłę, że przychodzi skromnie, delikatnie po to, żeby każdy nie czuł się przymuszony, żeby każdy czuł się zaproszony – mówił dalej Biskup diecezji kaliskiej zapraszając osadzonych, by spróbowali być blisko Boga w tym czasie i pozwolili sobie na wewnętrzną decyzję. Ksiądz Biskup zaznaczył także, że Pan Bóg chce, byśmy uczyli się od Niego szacunku do każdego człowieka i dlatego też ważne jest, by próbować także wobec siebie postępować w taki właśnie sposób, szanując godność drugiego. - Pan Bóg przychodząc daje nam otuchę, że nie jesteśmy sami, a wy najlepiej wiecie, jak trudnym doświadczeniem jest bycie samotnym – podkreślił biskup Bryl.
Tutaj Ks. Biskup także wspomniał o zbliżającym się roku jubileuszowym i zaprosił osadzonych, mimo iż jest im trudno, by dzielili się nadzieją, spróbowali widzieć innych, szczególnie tych, których sytuacje życiowe przygniotły. - Bądźmy tymi, którzy niosą też nadzieję – zakończył biskup kaliski Damian Bryl.
Biskupowi w odwiedzinach osadzonych towarzyszył ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, kapelan oddziału zewnętrznego w Kaliszu i ks. Szymon Rybak, kapelan biskupa.
AWP
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!