Spektakl, który połączył społeczność Twardogóry
Twardogóra. Pod koniec ub. roku w Twardogórze odbyły się cztery spektakle musicalu „Elza”, którego inspiracją było życie św. Elżbiety z Turyngii.
W produkcję tego niezwykłego wydarzenia, które okazało się świętem teatru, wspólnoty, parafii, jak i całej lokalnej społeczności zaangażowało się ponad 150 mieszkańców gminy Twardogóra. Dlatego też śmiało można powiedzieć, że było ono niezwykłym świadectwem przywiązania do lokalnych wartości. Postać św. Elżbiety z Turyngii to piękny wzór miłosierdzia i poświęcenia. Od najmłodszych lat była przygotowywana do życia w arystokratycznym otoczeniu, jednak mimo bogactwa i wygód, jakie miała, wybrała drogę pełną miłosierdzia, pomagając chorym i ubogim, stając się tym samym symbolem chrześcijańskiej troski o potrzebujących. Kiedy owdowiała oddała się całkowicie opiece nad chorymi, w szpitalu, który pobudowała. Jej heroiczne życie i głęboka wiara przyczyniły się do jej kanonizacji w 1235 roku. Spektakl podzielony na akty szczegółowo opowiadał o kluczowych etapach jej życia, by na końcu usłyszeć wzruszające wyznanie Elżbiety, że wszystko co miała, zawsze należało do biednych i potrzebujących. Scenariusz do musicalu napisała s. Stella - Katarzyna Turowicz, teksty i opieka artystyczna to dzieło Małgorzaty Wojciechowskiej.
Wydarzenie zwieńczył poruszający występ wokalny aktorów i chóru Rapsodia z parafii pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Twardogórze, którzy wspólnie wykonali utwór „Tyś jest mój syn” – hymn stworzony z okazji obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Ponadto w musicalu Elza, oprócz muzyki wiodącej z obojem, która towarzyszyła początkowym i końcowym scenom, tworząc jakby ramy widowiska, usłyszeć można było majestatyczne fanfary instrumentów dętych oraz muzykę taneczną nawiązującą do ducha epoki.
Należy również wspomnieć o dziewięciu utworach, w których można było podziwiać solistów, duety, a pełne rozmachu sceny zbiorowe rozpisane na kilka głosów, zapierały dech w piersiach. Kompozycje „Sen”, „Rynek” i „Gościem bądź” to jedne z najbardziej brawurowych utworów w musicalu. W szczególności w pełnym dynamiki „Gościem bądź”, można było usłyszeć solistów, melodeklamacje, wielogłosowe partie wokalne, a także monumentalne zakończenie, w którym wszyscy śpiewali razem, niczym majestatyczne tutti w organach filharmonii, co dodało utworowi wyjątkowej głębi i patosu.
Realizacja tego musicalu, to przykład lokalnego patriotyzmu, w którym mieszkańcy gminy Twardogóra połączyli swoje siły, aby stworzyć dzieło o wyjątkowej wartości artystycznej i emocjonalnej. W dzisiejszych czasach, kiedy tak trudno zachęcić ludzi do wspólnych działań, zrealizowanie tego projektu wydaje się czymś wręcz niesamowitym. Każdy miał swoją rolę i zadanie, a wszyscy działali jak trybiki w jednej maszynie, wspólnie budując coś niezwykłego i wyjątkowego.
Wszystkie cztery spektakle spotkały się z wyjątkowym uznaniem lokalnej społeczności i zgromadzonych gości. Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński w swoim wystąpieniu podziękował reżyserowi spektaklu. Wyraził także uznanie dla wszystkich osób zaangażowanych w produkcję musicalu „Elza”.
Tekst i zdjęcia Marcin Wrześniacki
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!