TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 26 Maja 2020, 14:21
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Służba bliźnim w dzień i noc

Służba bliźnim w dzień i noc


- Bardzo dziękuję za waszą bezinteresowną służbę pełnioną w dzień i noc dla bliźniego - mówił biskup kaliski Edward Janiak do strażaków z Południowej Wielkopolski. Tegoroczne spotkanie ochotników odbyło się 15 lutego w Szkole Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej.
Witając zaproszonych gości i strażaków Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych podkreślał, że w ciągu ostatnich lat udało się doposażyć Ochotnicze Straże Pożarne w sprzęt, a przede wszystkim w nowe wozy strażackie. Dziękował strażakom za trud i ofiarną pracę. - Chcę bardzo serdecznie podziękować wam za kolejny rok ofiarnej służby. To jest piękne co czynicie dla drugiego człowieka narażając swoje zdrowie, a nawet życie – stwierdził Krzysztof Grabowski, który przypomniał, że spotkania strażaków ochotników z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem odbywają się od ośmiu lat, a pierwsze miało miejsce w Gołuchowie. Podziękował też Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa podczas pielgrzymek strażaków oraz za życzliwość okazywaną strażakom na co dzień.
W swoim wystąpieniu Biskup kaliski wskazywał na ważną rolę strażaków w życiu społeczeństw lokalnych. – Proszę was także o to, abyście przekazywali waszym dzieciom i wnukom tradycje i wartości chrześcijańskie. Najwięcej siły duchowej wynosi się z domu rodzinnego. Tego nikt za was nie zrobi – zaznaczył bp Edward, który zachęcał strażaków, aby oddali się pod opiekę Matki Bożej. – Wierzymy mocno, że Maryja Królowa Polski otacza nas ciągle swoim płaszczem – powiedział Pasterz naszej diecezji. Biskup Edward zapewniał o pamięci modlitewnej. Wyjawił, że codziennie odprawia Mszę św. w intencji diecezjan.
W prezencie Ks. Biskup otrzymał unikatowy „Elementarz” Mariana Falskiego. Warto dodać, że w Kuźnicy Grabowskiej w gminie Kraszewice znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Oświaty, gdzie znajduje się największy zbiór Elementarzy z całego świata. Zlokalizowane w dawnym dworku Oxnerów, teściów Mariana Falskiego, muzeum powstało w 2005 roku z inicjatywy nieżyjących już nauczycieli Wiktora Łopaty i Waldemara Dudki.
W spotkaniu noworocznym uczestniczyli m.in.: poseł Andrzej Grzyb, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego Eugeniusz Grzeszczak, starosta ostrzeszowski Lech Janicki, wójt gminy Kraszewice Konrad Kuświk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźnicy Grabowskiej Marianna Powązka, ks. kan. Piotr Paś, proboszcz parafii w Kraszewicach, ks. kan. Piotr Kuświk, kapelan strażaków powiatu ostrowskiego, ks. kan. Tadeusz Pietrzak, kapelan strażaków powiatu pleszewskiego, komendanci Państwowych Powiatowych Straży Pożarnych, prezesi Zarządu Oddziałów Powiatowych OSP z terenu południowej Wielkopolski.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!