TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Sierpnia 2019, 12:54
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Sercem Kościoła jest Boże Miłosierdzie

Sercem Kościoła jest Boże Miłosierdzie

Druga uroczystość odbyła się w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego również w Kaliszu. Tegoroczne święto Bożego Miłosierdzia wpisało się w jubileusz 25-lecia poświęcenia kościoła i ustanowienia go Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun, który udzielił także młodzieży sakramentu bierzmowania. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z dekanatu kaliskiego, goście i licznie zgromadzeni parafianie.
Na samym początku Eucharystii głos zabrał ks. prałat Paweł Kostrzewa, kustosz sanktuarium i jednocześnie proboszcz parafii, który zaprosił wszystkich zebranych do wspólnego dziękczynienia Bogu za 25 lat istnienia parafii i rozsławiania Bożego Miłosierdzia w diecezji kaliskiej.
- Serem Kościoła jest Boże Miłosierdzie. Dla nas jest to piękne przesłanie i ta niedziela jest też radosna w tym najgłębszym słowa znaczeniu, począwszy od zewnętrznej strony po stronę wewnętrzną ze wskazaniem na kult obrazu Jezusa Miłosiernego, gdzie jest napisane: „Jezu, ufam Tobie”. Obraz, który siostra Faustyna nosiła w swoim sercu i który został przelany na płótno, ta prawda przekazana Siostrze Faustynie została urzeczywistniona – wskazał ks. bp Łukasz Buzun. Następnie Kaznodzieja wskazywał na osobiste doświadczenie Miłosierdzia, które jest ważne w życiu każdego człowieka. Mówiąc jednocześnie, że w sercu człowieka jest spustoszenie przez grzech, jest nicość, pustka pogrążająca te wszystkie nadzieje, które rodzą się szczególnie w sercu młodej osoby. - Serce jest najlepszym miejscem na to, co określamy słowem „nadzieja” - zaznaczył Hierarcha. Dalej wskazał, że Miłosierdzie odsłania serce Boga, który jest Ojcem dla każdego człowieka, bo posłał swojego Syna, żeby człowiek był odkupiony. Ksiądz Biskup zaakcentował również, że na podstawie słowa Bożego, odpuszczają się nasze grzechy. - Grzech był i go nie ma, został zmazany krwią Chrystusa. To jest zasadnicza rola Apostołów i Kościoła – zauważył Hierarcha wskazując na Ewangelię, w której słyszymy bardzo ważne słowa, a które wyrażają istotę całego posłannictwa Jezusa. - Weźmijcie Ducha Świętego. Przyjmijcie Go. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. To jest misja Kościoła. Grzech został zmazany krwią Chrystusa – podkreślił bp Łukasz zwracając się do młodzieży, która tego dnia przyjęła sakrament bierzmowania. - Sakrament bierzmowania, właściwie prosty czyn, to zaledwie kilka słów i namaszczenie olejem, ale wyrażają się one dużo więcej, bo mówią by wziąć Ducha Świętego, by go przyjąć. To nie jest proste – podsumował bp Buzun, dodając, że do tego trzeba się przygotować, gdyż zdarza się często, że ludzie nie znają choćby prawd wiary czy też nie potrafią wymienić darów Ducha Świętego - zaznaczył. Wołał, że ważna jest świadomość religijna, żeby człowiek w pełni mógł przyjąć Ducha Świętego. Na zakończenie bp Łukasz podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości oraz życzył otwartości serca na wszystkie łaski, które Pan Jezus Miłosierny, zgodnie z obietnicą przekazaną Świętej Siostrze Faustynie, pragnie nam dzisiaj ofiarować.

Tekst Arleta Wencwel

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!