Relikwie błogosławionego biskupa
- Niech te relikwie będą zaproszeniem do tego, aby swoimi troskami dzielić się z naszym patronem, by on wstawiał się za nami u Boga - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas sumy odpustowej 14 czerwca w kaplicy bł. Michała Kozala w Żydowie. Do kaplicy proboszcz ks. kanonik Jerzy Salamon wprowadził relikwie patrona.
W homilii biskup kaliski wskazując na relikwie bł. bp. Michała Kozala podkreślał, że święci i błogosławieni są po to, żeby przypominać, aby człowiek dobrze i mądrze przeżył swoje życie. Przytaczając życiorys błogosławionego wskazywał, że patron uczy nas wierności Panu Bogu i wartościom. - Bł. Michał przypomina nam, żeby nie iść ciągle za tym, co jest łatwe i proste, ale szukać prawdy i dobra, być szlachetnym i dobrym człowiekiem, nawet wtedy, kiedy to nas kosztuje – stwierdził celebrans. Zachęcał wiernych, aby w codziennym życiu byli świadkami Jezusa. – „Dziś powinnością każdego katolika jest głosić Chrystusa i naukę Jego, skutecznie ją popierać i w jej obronie stawać: każdy na swój sposób, miarę swoich sił i zdolności stać się powinien apostołem Chrystusa” – cytował fragment kazania bp. Kozala wygłoszonego 1 sierpnia 1937 r. w Szczawnicy. Przytoczył także jedne z ostatnich słów bp. Michała Kozala wypowiedzianych do współwięźniów na łożu boleści w Dachau. „Wiecie, że życie moje już do mnie nie należy. Świta jutrzenka wolności. Już wam nie będę potrzebny. Odejdę od was”. Akcentował, że dla bp. Kozala źródłem siły była Eucharystia. – „Chrystus nie jest daleko od nas, On w Eucharystii mieszka z nami i dlatego pierwszorzędnym obowiązkiem naszym jest, byśmy w Eucharystii dusze swoje z Chrystusem związali” – cytował kaznodzieja.
Sumę odpustową zakończyło odmówienie litanii do bł. bp. Michała Kozala i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Kaplica bł. Michała Kozala należy do parafii Narodzenia NMP w Chełmcach.
Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!