Relikwie bł. Michała Kozala

Zakrzyn. 26 stycznia 2023 roku minęła 80. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Michała Kozala w obozie koncentracyjnym w Dachau. Znajdująca się w Zakrzynie kaplica filialna parafii Wszystkich Świętych w Liskowie ma bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika za patrona, dlatego jako wspólnota parafialna obchodzimy cały rok 2023 pod jego patronatem.
Pragniemy lepiej go poznać, jak to się mówi fachowo, zrewaloryzować kult bł. Michała i zaplanowaliśmy szereg wydarzeń z nim związanych. Pierwsze rozpoczęło się właśnie w dniu rocznicy jego męczeństwa, czyli w czwartek, 26 stycznia uroczystą Eucharystią, podczas której ks. Krzysztof Swat w homilii przypomniał dzieciństwo i młodość przyszłego biskupa. W drugi dzień triduum przygotowującego do wprowadzenia relikwii Eucharystię celebrował ks. Mateusz Klaczyński, który opowiedział o powołaniu, czasach seminaryjnych i kapłańskich bł. Michała. W ostatni dzień triduum, w sobotę, ks. Andrzej Antoni Klimek mówił o męczeńskiej śmierci, ale też o szerszym wymiarze męczeństwa kapłana i biskupa pozbawionego możliwości sprawowania Mszy Świętej, którą tak bardzo kochał.
Zanim jednak spotkaliśmy się w sobotni wieczór na Eucharystii najpierw udaliśmy się w autokarowej pielgrzymce do Włocławka, gdzie w Muzeum Diecezjalnym, w sali poświęconej Męczennikowi z Dachau Ks Proboszcz przyjął z rąk ks. dyrektora Zbigniewa Łukasika relikwiarz z fragmentem pasa kapłańskiego noszonego przez biskupa Michała Kozala i dekret biskupi potwierdzający jego oryginalność. Mieliśmy też okazję zwiedzić katedrę, w której bł. Michał Kozal przyjął sakrę biskupią i gdzie w kaplicy jemu poświęconej modlił się św. Jan Paweł II. Również my, w tejże kaplicy odmówiliśmy Litanię do bł. Michała Kozala, zawierzając mu całą naszą parafię. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze na tamie i pomodliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia w miejscu, gdzie odnaleziono ciało bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Wreszcie w niedzielę, 29 stycznia nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Michała do kaplicy w Zakrzynie. Eucharystii przewodniczył ks. Mateusz Klaczyński, a homilię wygłosił Ks. Proboszcz. Po Mszy św. nastąpiło prywatne uczczenie relikwii przez wszystkich uczestników liturgii.
Duszpasterze
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!