TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Września 2020, 12:04
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Prawo wbrew rozumowi

Prawo wbrew rozumowi

- Jak nie ma przykazań, jak nie ma norm moralnych to można ustanowić prawo, które jest niemoralne, wbrew rozumowi ludzkiemu, wbrew rozsądkowi – mówił bp Stanisław Napierała podczas Sumy odpustowej ku czci św. Michała Archanioła w Broniszewicach. Uroczystość połączono z dziękczynieniem za 100 lat konsekracji kościoła.
W homilii pierwszy Biskup kaliski przypomniał, że świątynia w Broniszewicach została wybudowana 120 lat temu, a 20 lat później uroczyście oddana Bogu. – Bóg tutaj mieszka, tutaj jest Jego dom pośród waszych domów. To też jest wasz dom, bo wy tutaj gromadzicie się jako wspólnota, cząstka żywego Kościoła Jezusa Chrystusa – stwierdził Celebrans, który podkreślał, że świątynia jest drogą i bramą do nieba.
Odwołując się do patrona parafii wskazywał, że jego imię oznacza „Któż jak Bóg”. - To wezwanie „Któż jak Bóg” zakłada, że jest Bóg. Św. Michał Archanioł w naszych czasach w swoim imieniu mówi przede wszystkim, że jest Bóg – zauważył Duchowny. Ubolewał, że we współczesnych czasach coraz bardziej rozprzestrzenia się wizja świata bez Boga. - Niektórzy wprost mówią, że nie ma żadnego Boga, że człowiek światły XXI wieku nie wierzy i dlatego tak dziś układa się to życie społeczne, publiczne jakby Boga nie było – mówił Biskup senior. Wskazywał, że w świecie stanowione jest prawo wbrew rozumowi ludzkiemu. - Jak nie ma Boga to nie ma przykazań, nie ma norm moralnych, jest tylko prawo stanowione przez ludzi. Jak nie ma norm moralnych to można ustanowić prawo, które jest niemoralne, wbrew rozumowi ludzkiemu, wbrew rozsądkowi. Stanowione są takie prawa, że może ktoś oświadczyć będąc mężczyzną, że teraz będzie kobietą, albo odwrotnie i nie można tego nie uznać, bo takie jest prawo. U nas na szczęście jeszcze do więzienia nie wsadzają, ale są już kraje, że za to, że ktoś powie, że jest to prawo wbrew rozsądkowi pójdzie do więzienia – zaznaczył bp Napierała, który przekonywał, że jeżeli w życiu człowieka jest miejsce dla Boga, to wszystko inne jest na właściwym miejscu. Wraz z bp. Stanisławem Napierałą modlili się ks. Hieronim Żurawski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Broniszewicach, kapłani z dekanatu czermińskiego z dziekanem ks. kan. Markiem Kozicą oraz parafianie.


Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!