TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 14 Lipca 2020, 06:14
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Pierwsza profesja

Pierwsza profesja

- Powołanie do życia we wspólnocie zakonnej to naśladowanie samego Chrystusa, który był czysty, ubogi i posłuszny – mówił ks. bp Edward Janiak w Ostrzeszowie podczas pierwszej profesji zakonnej sióstr nazaretanek.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP w klasztorze sióstr nazaretanek odbyła się pierwsza profesja zakonna. Śluby zakonne złożyły s. Milena, s. Gaudia i s. Klara. W homilii Biskup kaliski wskazywał, że wniebowzięcie to wielki dar Boga dla Maryi. - Droga Maryi do wniebowzięcia była drogą pokory. Pokora nie jest dzisiaj modna. Toczy się walka o to kto mocniejszy, kto ma więcej pieniędzy. Dzisiaj ludzie nie chcą być pokorni – powiedział Celebrans. Akcentował, że Maryja jest wspólną matką, która nigdy nie umiera i nie starzeje się. Podkreślał, że patrząc na Maryję wniebowziętą człowiek ma okazję przypomnieć sobie o ostatecznym celu, o tym, że życie biegnie w kierunku do wieczności. Zwracając się do sióstr nowicjuszek zaznaczył, że każda z nich jest powołana do życia we wspólnocie zakonnej na podstawie rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa, posłuszeństwa. Wskazał, że czystość jest darem Bożym. - W tym współczesnym świecie, gdzie jest tyle różnych rzeczy nawet wbrew naturze, nie mówiąc już o rozpuście, wy, siostry jesteście znakiem. Owocem czystości jest zawsze dyspozycyjność, otwarcie na potrzebujących, bo czystość jest ozdobą Kościoła, chociaż może dzisiaj ośmieszaną – akcentował Pasterz. Dodał, że ewangeliczna cnota czystości i ewangeliczne ubóstwo nie są dzisiaj w poważaniu. Odwołując się do posłuszeństwa stwierdził, że każdy człowiek jest komuś posłuszny. – Istnieje posłuszeństwo wobec Pana Boga, rodziców, przełożonych. Jest to trudne zadanie. To są cnoty do realizowania, one nie są na co dzień łatwe, dlatego tylko w duchu modlitwy, posłuszeństwa i poświęcenia się wobec Boga, człowiek może z wielu rzeczy rezygnować – zauważył Ordynariusz. Życzył siostrom, aby ich posługa przynosiła radość. - Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla was zaczątkiem radosnego, wiernego służenia Kościołowi i Zgromadzeniu Świętej Rodziny – powiedział bp Edward.

Po złożeniu ślubów zakonnych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa nowicjuszki ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostały włączone w szeregi osób konsekrowanych Kościoła. Siostry neoprofeski otrzymały poświęcone zewnętrzne znaki profesji zakonnej: czarny welon, krzyżyk oraz „Prawo Miłości” – konstytucję zgromadzenia. Obrzędy konsekracji zwieńczyło otrzymanie świec – symbolu Chrystusa, które ustawiono przy tabernakulum. Nazaretanki złożyły pierwsze śluby zakonne w obecności Biskupa kaliskiego, duchowieństwa, matki generalnej s. Angeli Marie Mazzeo, przełożonej prowincji warszawskiej s. Teofanii Migowskiej, nazaretańskiej rodziny zakonnej i swoich rodzin.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!