TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 13 Sierpnia 2020, 04:38
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Ołtarz ku czci św. Józefa

Ołtarz ku czci św. Józefa

- Św. Józef jest obrońcą małżeństwa i rodziny. Nie ma innego małżeństwa jak mężczyzny i kobiety – mówił bp Stanisław Napierała w sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej, gdzie poświęcił odnowiony ołtarz św. Józefa.

Witając pierwszego Biskupa kaliskiego, duchowieństwo i wiernych ks. kanonik Sławomir Nowak wskazał, że prawie cztery miesiące trwały prace renowacyjne ołtarza św. Józefa, patrona dobrej śmierci, który ufundował w 1791 roku ówczesny proboszcz ks. Stanisław Kostka Podbowicz.
W homilii Celebrans podkreślał, że niebo jest ostatecznym celem człowieka. - Nasza ojczyzna jest w niebie. Niebo jest naszym powołaniem, a życie tutaj na ziemi jest drogą do nieba. Niebo to jest życie, którym żyje Bóg. To życie na ziemi wyczerpuje się, a poza tym jest dotknięte rozmaitymi słabościami, cierpieniem, bólem, wreszcie śmierć kładzie mu kres. To życie, którym żyje Bóg jest wieczne, do niego nie ma przystępu śmierć. Ono jest pełnią radości i pełnią szczęścia – powiedział bp Napierała, który zaznaczył, że Maryja i Józef są postawieni na drodze każdego człowieka, aby prowadzili go do Boga. Wskazał też, że w kościele od wieków czczony jest wizerunek Matki Bożej Pani Skalmierzyckiej.
Biskup stwierdził, że Józef jest obrońcą życia widzianego w całym jego wymiarze, czyli od poczęcia do śmierci. Akcentował, że św. Józef jest obrońcą rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. - Józef jest małżonkiem Maryi. To małżeństwo ma wymowę dla wszystkich wieków. Małżeństwo jest przez Boga stworzone. Nie ma innego małżeństwa jak mężczyzny i kobiety – mówił Duchowny. Ubolewał, że we współczesnym świecie zagrożone jest życie poczęte i rodziny. – Józef jest obrońcą wartości fundamentalnych, które dzisiaj wszędzie na świecie są zagrożone. Zagrożone jest życie człowieka i to przed urodzeniem, ale też przed śmiercią. Małżeństwo i rodzina są zagrożone. Nieraz nawet ludzie posuwają się do drwin z małżeństwa i rodziny – zauważył Kaznodzieja. Podkreślał, że Józef jest obrońcą wiary w Boga. - Ta wiara dzisiaj jest zagrożona. Wielu ludzi żyje tak jakby Boga nie było, a bez Boga jest chaos, zamęt w życiu społeczeństw, ale też w życiu poszczególnego człowieka. Człowiek nie może żyć bez Boga, bo Bóg jest jego Stwórcą – przekonywał pierwszy Biskup kaliski. Wraz z ks. biskupem Stanisławem Napierałą modlili się kapłani, wśród których był obecny proboszcz ks. kanonik Sławomir Nowak i wieloletni proboszcz ks. kanonik Stanisław Kraska.
Przypomnijmy, że w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (sanktuarium MB Skalmierzyckiej) najstarszą częścią jest kaplica Matki Bożej pochodząca z 1621 roku, w której centralne miejsce zajmuje obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z XV wieku. Jego koronacji dokonał koronami papieskimi Pawła VI 4 września 1966 roku kard. Stefan Wyszyński. Od 2017 roku Matka Boża Skalmierzycka jest patronką Miasta i Gminy Nowe Skalmierzyce.


Ewa Kotowska-Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!