TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 24 Czerwca 2021, 12:02
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Na góralską nutę

Na góralską nutę

W niedzielne przedpołudnie 5 lipca w mikstackiej farze odbył się koncert Folk Kapeli „Góralska Hora” poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Wydarzenie muzyczne poprzedziła Msza Święta.
Powszechnie wiadomo, że św. Jan Paweł II kochał góry, kochał górali, kochał muzykę góralską i chętnie jej słuchał. Górale zaś kochali i kochają Boga i św. Jana Pawła II. Jednym z przejawów tej miłości górali do Ojca Świętego są przygotowywane koncerty pieśni, które lubił, ale także tych jemu poświęconych. Ten, którego mogliśmy wysłuchać w Mikstacie był zatytułowany „Nuty góralskie o św. Janie Pawle II”.
Koncert poprzedziła Eucharystia, w którą w sposób aktywny włączyli się członkowie kapeli „Góralska Hora”. Parafianie zgromadzeni na Mszy św. mieli okazję wysłuchać czytań, które tym razem wybrzmiały w gwarze góralskiej. Odśpiewany psalm był „próbką” uczty duchowej, która czekała wiernych po Eucharystii. W czasie przeistoczenia tym razem nie rozległ się głos dzwonków, ale rogu pasterskiego. Podczas udzielania Komunii św. w świątyni rozbrzmiewały pieśni wykonaniu góralskiej kapeli. Była wśród nich i ta z życzeniami Bożego błogosławieństwa.
Po Mszy Świętej rozpoczął się koncert. Na początku było trochę historii o kapeli i jej nazwie oraz kilka słów o miłości papieża do gór. Potem świątynię wypełniły dźwięki góralskiej muzyki. W doświadczeniu klimatów górskich i miejsc, które szczególnie ukochał papież-Polak pomocna była prezentacja multimedialna. Koncertowa część rozpoczęła się od pieśni „Bystra woda”. Była i znana zapewne wielu pieśń, która wybrzmiała w Zakopanem podczas pobytu Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku. Wierni usłyszeli także dźwięki, które towarzyszą góralom udającym się do sanktuarium maryjnego. Prowadzący konferansjerkę członek kapeli przypomniał zebranym w mikstackim kościele, że Jan Paweł II ukochał wolność. Wyjaśnił, że po góralsku wolność to śleboda, a nawiązując do jednego ze szczytów Krywania, podkreślił, że kojarzy się on góralom właśnie z wolnością. Kolejny utwór zaprezentowany przez kapelę nawiązywał właśnie do tej góry. Nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionej przez Jana Pawła II „Barki”. Tu w śpiew włączyli się zgromadzeni w kościele, podobnie jak wtedy, gdy popłynęły dźwięki pieśni „Góralu, czy ci nie żal?”. Parafianie wysłuchali jeszcze kilku innych utworów, które nierozłącznie kojarzone są z Janem Pawłem II, bądź były przez niego szczególnie lubiane.
Obecny rok poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II. W maju przeżywaliśmy 100. rocznicę jego urodzin. Koncert, który dane nam było przeżyć, wpisał się pięknie w te obchody.


Małgorzata Strzelec

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!