Na chwałę Bożą i dla Ojczyzny
Grębanin. Maj w grębanińskiej parafii był bardzo bogaty w wiele wydarzeń religijno-patriotycznych.
W święto św. Józefa Rzemieślnika podczas Mszy św. ks. proboszcz Paweł Frąckowiak poświęcił figurę św. Józefa. Tak patron diecezji kaliskiej zagościł w naszej świątyni. Idea Ks. Proboszcza, dotycząca wykonania rzeźby i kultu św. Józefa związana jest z faktem, iż w parafii działa i pracuje wielu stolarzy i rzemieślników. Figura jest dziełem artysty Piotra Biedy, który wyrzeźbił ją z drewna klonowego, wiernie oddając każdy detal postaci wraz z atrybutami św. Józefa. Cała rzeźba kolorystycznie została dopasowana do wystroju naszego kościoła.
Maj to szczególny czas, gdy oddajemy cześć Matce Najświętszej. W każdej miejscowości należącej do parafii, czyli Łęce Mroczeńskiej, Mariance Mroczeńskiej, Żurawińcu, Żurawińcu – folwarku, Kolonii II i Grębaninie, wieczorną porą rozbrzmiewała przy kapliczkach Litania loretańska. Radością jest fakt, że ta religijna tradycja wciąż przyciąga wielu parafian - dorosłych i dzieci. W tym roku ważnym majowym wydarzeniem było poświęcenie odnowionej kapliczki w Żurawińcu-Folwarku, wybudowanej po wojnie, w miejscu zniszczonej przez Niemców poprzedniej. Figurę Matki Najświętszej odnowił Piotr Bieda, a pozostałe prace budowlane wykonali okoliczni mieszkańcy.
W maju nie obyło się również bez wydarzeń religijno-patriotycznych. I tak 3 maja podczas Mszy św w kaplicy Dzieciątka Jezus w Mariance Mroczeńskiej modliliśmy się w intencji Ojczyzny wspominając ważne wydarzenia historyczne, ale w sposób szczególny pomordowanych więźniów obozów koncentracyjnych i łagrów, w tym grębanińskich proboszczów zakatowanych w Dachau: ks. Józefa Janiszewskiego i ks. Czesława Gmerka oraz synów naszej ziemi. Kolejnym wydarzeniem było upamiętnienie ofiar pacyfikacji Leśniczówki „Wesoła”- siedziby dowództwa oddziału partyzanckiego „Rybitwa” w latach 1939-1944. Uroczystości rozpoczęły się przy leśniczówce, gdzie zgromadzili się potomkowie rodziny Pochów i dowódcy oddziału „Rybitwa” Konrada Kalisa, a także wielu gości. Modlitwie za pomordowanych przewodniczył ks. dziekan Mariusz Białobłocki z Rychtala. Następnie przejechaliśmy do miejsca, gdzie na brzozie znajduje się kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Królowej Polski, którą w tym miejscu umieścił w 1946 roku d-ca oddziału „Rybitwa” ppor. Konrad Kalis jako wotum wdzięczności Maryi za ocalenie życia i dla upamiętnienia miejsca, gdzie wielu żołnierzy Armii Krajowej składało przysięgę wstępując w jej struktury. Tutaj córka dowódcy Kazimiera Kalis odczytała tekst przysięgi składanej przez żołnierzy AK. Dalsza trasa prowadziła do Marianki Mroczeńskiej, gdzie przy obelisku poświęconym żołnierzom AK i wszystkim pomordowanym przez systemy totalitarne, zgromadzeni goście i mieszkańcy odśpiewali hymn Polski oraz odczytany został Apel Poległych. Na uroczystości uroczystości obecni byli harcerze pełniąc honorową wartę, a także poczet sztandarowy OSP z Marianki Mroczeńskiej. O godzinie 15.00 w kaplicy Dzieciątka Jezus uczestniczyliśmy w Eucharystii, którą sprawował w intencji pomordowanych ks. proboszcz Paweł Frąckowiak.
Kazimiera Kalis
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!