TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 20 Lipca 2025, 23:23
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Modlitwa o zakończenie wojny na Ukrainie

Modlitwa o zakończenie wojny na Ukrainie

Mikstat. 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Wojna tuż za naszą wschodnią granicą trwa trzy lata. Nie może być obojętnym los tysięcy osób doświadczających dramatu wojny. Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie i zakończenia wojny sprawowana była 22 lutego w kościele pw. Świętej Trójcy  z inicjatywy duszpasterstwa uchodźców i migrantów  oraz Caritas diecezji kaliskiej.

Przewodniczył  jej delegat biskupa ds. uchodźców i migrantów ks. kanonik dr Błażej Michalewski. Wraz z ks. kanonikiem przy ołtarzu stanęli ks. Roman Woźniak, kapłan wspólnoty ukraińskiej w diecezji kaliskiej i ks. Paweł Brylak, rezydent w mikstackiej parafii. Słowa powitania skierował do przybyłych kapłanów gospodarz miejsca. 

Rozpoczynając Eucharystię ks. kanonik Błażej zaznaczył, że są sytuacje, sprawy, które nam z czasem powszednieją, ale nigdy nie możemy stawać się obojętni wobec zła, cierpienia naszych bliźnich. Stąd ta sprawowana w mikstackiej świątyni Msza św., która jest wołaniem i błaganiem o zakończenie wojny na Ukrainie. 

 Słowo Boże podczas tej Mszy św. wygłosił ks. Roman Woźniak. Rozpoczynając skierował słowa podziękowania do ks. proboszcza, ks. kan. dr. Błażeja Michalewskiego i wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie. Nawiązując do słów Ewangelii (Mt 16, 13-19) kaznodzieja podkreślił, że Jezus był różnie postrzegany. Zaznaczył, że istnieje niebezpieczeństwo, że możemy patrzeć na Jezusa, słuchać Go, modlić się do Niego, ale traktować, Go jako kogoś innego, nie traktować, go jako Zbawiciela. Kontynuując kaznodzieja wskazał, że podobnie jak w różny sposób można traktować Jezusa, można mieć różne podejście do wojny na Ukrainie. Podkreślił, że jako chrześcijanie powinniśmy postawić sobie pytanie: co przede wszystko mamy czynić w obliczu wojny? Zaznaczył, że jest wiele ważnych spraw, ale Kościół przede wszystkim powinien zająć się modlitwą. Dalej pytał: jaka powinna być ta modlitwa, aby była skuteczna? Odpowiadając wskazał „trafiająca w Jezusa”. Kaznodzieja zachęcał do przyjrzenia się naszej modlitwie i udzielania sobie odpowiedzi na pytanie, ile w tej naszej modlitwie jest Jezusa. Kontynuując podkreślił, że ważną sprawą jest znalezienie narzędzi skutecznego działania nie tylko w odniesieniu do sprawy pokoju na Ukrainie, ale i w całym świecie. Zaznaczył, że ważna jest pomoc charytatywna, psychologiczna, ale najważniejsza jest skuteczna modlitwa, czyli modlitwa apostolska w imię Jezusa Chrystusa. Następnie kapłan poprowadził modlitwę wołania do Jezusa o zakończenie wojny. Zachęcał do powtarzania jej słów i wsłuchania się w swoje serce, w którym działa Jezus Chrystus. Kończąc kaznodzieja nawiązując do Ewangelii pytał: „dlaczego dobra odpowiedź dał Piotr? Bo on był blisko. Dlaczego jego odpowiedź zabrzmiała prawdziwie? Bo on miał relację. Kościół ma mieć relację z Bogiem i to będzie modlitwa, która trafia, modlitwa wiary, modlitwa w imię Jezusa Chrystusa, modlitwa skuteczna”. Wiele ważnych słów usłyszeliśmy w skierowanej do licznie zgromadzonych w mikstackiej świątyni wiernych, skłaniających do pogłębionej refleksji, ale i pracy nad naszym życiem modlitewnym. 

W przededniu trzeciej rocznicy agresji Rosji na Ukrainę z mikstackiego wieczernika ku niebu popłynęło modlitewne wołanie o pokój na Ukrainie i na całym świecie. Wraz z nami w to wołanie włączyła się liczna rzesza mieszkających na terenie naszej parafii obywateli ukraińskich. Był z nami także Bohdan Kowaliszyn, lider Ukraińskiej Wspólnoty Młodzieżowej.

Niech w naszych modlitwach każdego dnia obecna jest intencja o pokój na Ukrainie i na całym świecie, pamiętajmy o tych, którzy wskutek działań wojennych stracili swoich bliskich. Niech przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” Rok Jubileuszu przyniesie upragniony pokój i napełni serca wszystkich nadzieją.

Małgorzata Strzelec

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!