TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 13 Sierpnia 2020, 05:22
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Miłość Chrystusa ponad wszystkoMiłość Chrystusa ponad wszystko

Miłość Chrystusa ponad wszystko

W sobotę, 16 maja wierni obecni w konkatedrze byli świadkami święceń diakonatu, których udzielił ks. bp Łukasz Buzun. Przyjął je Karol Raczak, alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Obok bliskich - rodziców, krewnych i przyjaciół diakona Karola, w uroczystości uczestniczyli rektor ks. Marcin Załężny, moderatorzy, wykładowcy, klerycy kaliskiego WSD oraz proboszczowie parafii. W homilii ks. bp Buzun przypomniał, że tego dnia w Kościele obchodzone jest święto św. Andrzeja Boboli, który był jezuitą i jednocześnie człowiekiem oddanym Chrystusowi, męczennikiem. Obecnie jest patronem naszej Ojczyzny. Natomiast nawiązując do uroczystości święceń diakonatu Ksiądz Biskup zauważył, że „diakon to jest ten, który sprawuje posługę w trzech wymiarach w Kościele, w wymiarze Słowa, liturgii i miłości”. Bp Łukasz wskazał, że diakon ma głosić Słowo Boże, a przede wszystkim starać się nim żyć. by uczynić je bardziej wiarygodnym. - Emerytowany papież Benedykt XVI w swoim liście o św. Janie Pawle II wskazał, że był on człowiekiem refleksji, który pochylał się nad Słowem Bożym, czytał literaturę teologiczną, a przede wszystkim starał się je wypełniać w swoim życiu – powiedział Celebrans przedstawiając św. Jana Pawła II jako przykład życia Ewangelią. Zaznaczył również, że diakon będzie pełnił służbę w liturgii, odmawiał Liturgię Godzin, udzielał chrztu, asystował biskupowi i prezbiterom, czytał Ewangelię podczas Mszy Świętej, udzielał Komunii Świętej, asystował przy zawieraniu związku małżeńskiego, udzielał sakramentaliów. Będzie przez to zbliżał się do posługi kapłańskiej.
Druga posługa diakona to posługa miłości. Człowiek wybiera Chrystusa, odpowiada na Jego miłość. - Chrystus wybiera tych, których sam chce. Dotyka ich serca, powołuje ich do tego, żeby poświęcili swoje życie na tej drodze, na którą On ich powołuje, na drodze życia kapłańskiego, do którego diakonat jest wstępem – powiedział bp Buzun. Akcentował, że w posłudze diakona bardzo ważna jest wrażliwość na biedę drugiego człowieka oczekującego pomocy i wsparcia w wymiarze materialnym, ale też moralnym i duchowym. Przekonywał, że diakon ma szukać upodobnienia się do Chrystusa, który również stał się „diakonem”, to znaczy sługą wszystkich. Ks. Biskup wskazał, że w centrum życia diakona zawsze powinien być Chrystus, tak jak powiedział św. Paweł, apostoł. Przypomniał, że „kapłan to jest ten, który jedna człowieka z Bogiem” i diakon też ma podjąć posługę jednania. – Prośmy Matkę Bożą, św. Józefa, aby przez ich wstawiennictwo i przykład oddania się Panu Bogu, diakon Karol wzrastał w dojrzałości chrześcijańskiej i był dobrym kapłanem – zakończył homilię Ks. Biskup. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych ks. biskup Buzun udzielił alumnowi święceń diakonatu, których najważniejszym momentem jest włożenie rąk i modlitwa konsekracyjna. Następnie nowo wyświęcony diakon założył dalmatykę i stułę przewieszoną przez lewe ramię i spiętą na prawym boku. Ten strój będzie nosił w zgromadzeniu liturgicznym.
Nowo wyświęcony diakon Karol Raczak pochodzi z parafii pw. św. Pawła, apostoła w Ostrowie Wielkopolskim. Jak sam przyznaje decyzja o wstąpieniu do seminarium duchownego nie była taka prosta. - Zaraz po maturze miałem inną wizję swojego powołania. Po szkole mundurowej chciałem wstąpić do policji, ale nie udało mi się. Zacząłem pracować w Ostrowie, była to praca na produkcji. Jednak po kilku miesiącach stwierdziłem, że to nie jest to. Wtedy zrealizowałem pomysł z dzieciństwa, ponieważ bardzo fascynował mnie sport. Złożyłem dokumenty w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i studiowałem tam przez rok. Potem stwierdziłem, że to nie jest droga mojego życia. Ostatecznie złożyłem dokumenty w Wyższym Seminarium Duchownym. Teraz wiem, że to jest droga mojego powołania – opowiadał Diakon. - To powołanie było we mnie od młodości. Od trzeciej klasy szkoły podstawowej byłem ministrantem, stałem blisko ołtarza i myśl o powołaniu towarzyszyła mi już od dzieciństwa. Jednak ja chciałem uciec od niego, chciałem realizować swoje plany. Ale Pan Bóg dawał mi znaki, że chce bym został księdzem – tłumaczył Karol Raczak podkreślając, że chciałby być diakonem gorliwym w posłudze. - Diakon to przede wszystkim służba, dlatego zostałem wyświęcony. Chcę służyć ludziom głosząc słowo Boże i w innych posługach - dodał. Teraz Diakon będzie służył w jednej z parafii naszej diecezji, gdzie przez rok odbędzie praktykę diakońską.


Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!