TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 12:40
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Medialne powołanie

Medialne powołanie

medialne_polowanie

Dziennikarze mediów świeckich oraz katolickich z terenu diecezji kaliskiej spotkali się z jej pasterzem ks. bpem Stanisławem Napierałą. Po Mszy św. czyli wspólnej modlitwie, słuchaniu słowa Bożego i uwielbieniu Chrystusa w Ciele i Krwi spotkanie przeniosło się do budynku parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Ksiądz Biskup przyznał, że nie jest mu łatwo mówić do dziennikarskiego środowiska, zapewniając jednocześnie o swojej życzliwości i przychylności, jednak wszystko w granicach prawa, zarówno moralnego jak i prasowego, przestrzeganego przez obie strony. Biskup Stanisław wskazał na główne źródła nieporozumień między duchowieństwem a dziennikarzami. Najpierw mówił o pluralizmie, który sam w sobie jest zjawiskiem pozytywnym, dopóki obok dobrych idei i różnorodnych poglądów nie wkrada się do niego idea zła, jako równoprawna wszystkim innym, bo zło pozostaje złem. 

Kolejnym źródłem nieporozumień jest powszechna dzięki internetowi anonimowość. Na forach i w komentarzach na stronach internetowych czytelnicy prasy elektronicznej i dziennikarze są anonimowi i bezkarni. Ordynariusz zauważył, że niestety często ludzie mediów opierają się w swojej pracy na anonimowych informacjach, często krzywdzących i nieprawdziwych, wypowiadanych często przez ludzi wrogich prawdziwym wartościom. Każdy własnym podpisem powinien odpowiadać za to, co pisze i o kim. Jeśli pisze prawdę, nie będzie się przecież bał podpisać, a w sprawach delikatnych poprosi by jego dane zostały do wiadomości redakcji, bo potem nawet nie wiadomo, gdzie takiego człowieka szukać. Kolejnym problemem jest bogata rzeczywistość, która nas otacza, rzeczywistość piękna, ale i niełatwa. Dlatego bp Stanisław Napierała apelował do dziennikarzy, by uczyli się słuchać, by słów duchownych słuchali uważnie i do końca; apelował o prawdziwą mądrość, którą można osiągnąć z pomocą Ducha Świętego i słowa Bożego, a która jest niezbędna do rozpoznawania prawdy w otaczającym nas świecie i dążenia do obiektywizmu. Pasterz diecezji prosił także dziennikarzy, by oceniając kapłanów skupiali się nie tylko na ich słabościach, ale dostrzegali też ich zalety, pozytywne działania i dążenia, których jest znacznie więcej niż upadków. 

Odpowiadając na pytania ludzi mediów ks. bp Napierała prosił, by w sposób szczególny zwracali oni uwagę na wypowiadane i pisane słowa, bo mogą one uczynić wiele dobra, ale mogą także bardzo skrzywdzić; prosił, by przywracać słowom wiarygodność. Również w odpowiedzi na pytania zapewniał, że większość księży nie ma nic przeciwko wypowiadania się w mediach, a na pewno sam Ordynariusz zawsze chętnie wypowie się dla prasy, radia lub telewizji w formie pisemnej, a także osobiście, pod warunkiem, że wypowiedź zostanie wykorzystana w całości i w odpowiednim kontekście. 

Zarówno Ksiądz Biskup, jak i diecezjalny duszpasterz ludzi mediów ks. prałat Leszek Szkopek dyrektor diecezjalnego radia ,,Rodzina” (który był organizatorem spotkania) życzyli dziennikarzom świeckim i katolickim dążenia do prawdy, aby słowo służyło ludziom (bo praca w mediach to przecież też powołanie), a nie wprowadzało zamęt oraz światła Ducha Świętego.

Anika Djoniziak


Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!