TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Lipca 2019, 14:28
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Maryja przykładem wiary

Maryja przykładem wiary

- Maryja jest dla nas przykładem wiary, nie cofa się, ale z odwagą i radością patrzy ku przyszłości - mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Sumie odpustowej w parafii pw. Zwiastowania NMP w Kaliszkowicach Kaliskich. 

W homilii Celebrans odwołując się do Ewangelii o zwiastowaniu NMP wskazał, że zgoda Maryi jest zgodą wiary. Dodał, że Sobór Watykański II postawił Maryję jako przykład wiary czynnej. – Jest to wezwanie do nas skierowane od Boga przez Maryję, abyśmy byli ludźmi wiary. Myślimy o wierze zaangażowanej w sprawy parafii, społeczności, o wierze, która jest mocna i odważna, która nie ulega łatwo różnym manipulacjom ani też wątpliwościom – powiedział Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Podkreślał, że Maryja była osobą wolną i w tej wolności powiedziała Panu Bogu tak. - Człowiek boi się, że Pan Bóg mu tę wolność ogranicza i stara się te granice przesuwać jak najdalej. Chce mieć tej przestrzeni wolności jak najwięcej, ale wiemy, że to nie jest wolność, że tam, gdzie są te granice przesuwane, np. dekalogu zaczyna się klęska człowieka. Człowiek musi sobie stawiać granice, szczególnie w tej dobie, kiedy jest tyle przyjemności. Ile ludzi żyje w nałogach, uzależnieniach, ile ludzi trawi pieniądze i czas zupełnie bezsensownie. Czym większa przyjemność tym silniejszy nałóg, silniejsze uzależnienie – stwierdził Kaznodzieja. 

Wskazywał, że Wielki Post jest po to, aby człowiek odrodził w sobie dar wiary, żeby oczyścił się w sakramencie pokuty, żeby podjął pewne postanowienia wielkopostne. Dodał, że Gorzkie żale i Droga krzyżowa to nabożeństwa, które są potrzebne, żeby uświęcało się serce człowieka. - Nasza cała siła ducha płynie z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Jeśli wierzymy, że Bóg jest, że nas kocha, to nawet ludzkie słabości, grzechy przeszłości i upadki będą służyć ku temu, abyśmy byli ludźmi bardziej wierzącymi i żebyśmy się jeszcze bardziej oddali Jego miłości – mówił bp Łukasz.

Podczas Sumy odpustowej bp Buzun udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Uroczystość zakończyło odmówienie Litanii do Matki Bożej, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem modlili się: ks. Szymon Grzeszkiewicz, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Kaliszkowicach Kaliskich i kapłani z dekanatu mikstackiego z dziekanem ks. kanonikiem Krzysztofem Ordziniakiem.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!