Mali przyrodnicy i Laudato Si
W maju, a dokładnie w Tygodniu Laudato Si, na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Noclegowego, działającego przy parafii Chrystusa Króla zostały zorganizowane dwudniowe warsztaty pszczelarskie dla dzieci z Przedszkola BAJKA w Międzyborzu.
Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata; dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły; co to jest pszczela rodzina; czym jest ul; kim jest pszczelarz; jak kiedyś, a jak dziś
pozyskuje się miód pszczeli. Z ust doświadczonych pszczelarzy z Koła Pszczelarskiego w Sośniach, Marcina Śpigla, Teofila Zająca i Michała Walendowskiego, dzieci usłyszały historię bartnictwa oraz zobaczyły, w jaki sposób produkuje się miód. Dowiedziały się, jakie są rodzaje miodu oraz jakie rodzaje uli mogą występować. Dzieci miały możliwość założenia ochronnego stroju pszczelarza i zobaczenia narzędzi, jakimi posługuje się pszczelarz. W praktycznej części warsztatów, przygotowywały wyjątkowe świeczki z plastra wosku pszczelego pod czujnym okiem Lucyny Śpigiel. Dodatkowym atutem warsztatów na terenie ośrodka, była możliwość, bezpośredniej obserwacji przyrodniczej, wiosennej, kwietnej łąki. Tworzy ją i pielęgnuje wspólnie z parafianami proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz środowisk Laudato Si ks. Marek Jasianek. Dzieci z bliska obserwowały bogactwo flory i fauny, jaka nas otacza i jak bardzo jest nam potrzebna do życia. Zwieńczeniem warsztatów było sadzenie przez dzieci miododajnych drzew na terenie ośrodka. Każda grupa posadziła swoje drzewo.
Warsztaty zakończyły się degustacją miodu. W otoczeniu pięknej, chojnickiej przyrody dzieci poczuły się prawdziwymi, odpowiedzialnymi, małymi ekologami, wiedzącymi jak dbać o naszą planetę Ziemię podarowaną przez Stwórcę.
Justyna Kędziora
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!