TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 20:45
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Lekarstwo na ludzkie cierpienia

Lekarstwo na ludzkie cierpienia

W uroczystość Bożego Ciała procesji w Kaliszu przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, a w Ostrowie Wielkopolskim procesję poprowadził biskup pomocniczy Łukasz Buzun.

Kalisz
Uroczystość Bożego Ciała w Kaliszu rozpoczęła Msza św. na Rynku, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. W homilii Celebrans podkreślał, że uroczystość Bożego Ciała jest okazją do publicznego wyznania wiary. - Niech to wyznanie wiary w naszym mieście będzie mocne i jednoznaczne. Niech to będzie wyznanie serca „Jezu, wierzę, że jesteś z nami. Wierzę, że w tym chlebie eucharystycznym przychodzisz do mnie, do moich najbliższych, do Kościoła”, ale niech to będzie też publiczne nasze wyznanie – powiedział bp Bryl. Akcentował, że Jezus jest zawsze blisko człowieka. – Ta dzisiejsza procesja pokazuje, że Jezus chce być blisko moich codziennych spraw. Pójdziemy obok sklepów, urzędów, domów. W każdym z tych miejsc Jezus chce, żebyśmy nie czuli się sami. Chce nam mocno pokazać, że każde z tych miejsc może być miejscem spotkania z Nim – stwierdził Kaznodzieja.
Przekonywał, że miłość, której człowiek doświadcza na Eucharystii pobudza do wzajemnej miłości na wzór Chrystusa. – Bądźmy gotowi do miłości na wzór Jezusa, który służy. Tak bardzo potrzebujemy miłości, potrzebujemy solidarności, czyli miłości, która wychodzi, która służy, która wspiera, która troszczy się o innych. Bądźmy tymi, którzy troszczą się o innych, którzy wspierają się wzajemnie, którzy wspierają szczególnie tych, którym jest trudno w tym czasie – mówił Biskup kaliski. Zachęcał wiernych, aby dbali o jedność. – Tak bardzo potrzeba nam dzisiaj ducha jedności, ducha wzajemnego słuchania, szacunku, wspierania się i szukania tego, co jest dobrem wspólnym. My uczniowie Jezusa, ludzie przyjmujący Eucharystię mamy być tymi, którzy budują jedność, którzy szukają autentycznego dobra, którzy chcą łączyć. Proszę, jako ludzie wierzący wnośmy w społeczność naszego miasta, województwa, naszej ojczyzny ducha solidarności i ducha jedności – prosił Celebrans. Akcentował, że w Eucharystii Jezus przychodzi do każdego człowieka. - Wróćmy do naszych domów z nadzieją, że nie jesteśmy sami, ale wróćmy też zaproszeni do miłości, która nie szuka siebie, do miłości, która chce służyć, która chce pomagać. Niech ta Eucharystia, którą teraz przeżywamy jednoczy nasze rodziny, małżeństwa, nasze parafie, nasze miasto i naszą ojczyznę. Jezus jest z nami. Jezus jest blisko – mówił bp Damian. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: biskup kaliski senior Stanisław Napierała i kapłani, wśród których byli neoprezbiterzy.
Po Mszy św. procesja przeszła ulicami miasta. Przy każdym ołtarzu krótkie rozważanie dotyczące Eucharystii i obchodzonego Roku Świętego Józefa wygłosił ks. dr Waldemar Graczyk, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu (całość na str. 27-29). Procesja zakończyła się na kaliskim rynku udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Po zakończonej uroczystości biskup kaliski Damian Bryl w obecności ks. biskupa seniora Stanisława Napierały i duchowieństwa wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie. Ks. Lucjan Kupiec został skierowany na wikariusza do parafii pw. św. Michała Archanioła w Rajsku, a ks. Karol Raczak do parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Stawiszynie.


Ewa Kotowska-Rasiak

Ostrów Wielkopolski


Z kościoła pw. św. Antoniego do konkatedry za Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie wyruszyła procesja, która połączyła wszystkie parafie Ostrowa. Uroczystości przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun.

Mieszkańcy chcieli w ten sposób pokazać swoją miłość do Jezusa obecnego pod postacią Chleba. Przypomniano sobie o tym szczególnie przy czterech ołtarzach słuchając fragmentów Ewangelii i krótkich rozważań. Przy ostatnim ołtarzu na Rynku Przewodniczący Rady Miejskiej ponowił Akt oddania miasta Najświętszemu Sercu Pana Jezusa z 1934 roku. Natomiast przed wejściem do konkatedry Ks. Biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.
W murach kościoła pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Buzun. W homilii Ks. Biskup zauważył między innymi, że Jezus Chrystus przemawia do nas w Eucharystii i nie jest to łatwa mowa. Zachęcał, by uświadamiać sobie, że będąc w zasięgu Bożej miłości można odnaleźć właściwy kierunek życia. – Idziemy za Panem Jezusem, który nam przewodzi w procesji, ale właściwie chce przewozić w naszym życiu codziennym. Chcemy sobie uświadomić, że ta Boża miłość szuka nas nie tylko w jednym momencie, ale szuka nas przez całe nasze życie. Właściwie szuka nas do ostatniego naszego oddechu. Każdy oddech jest jakąś szansą dla nas, żeby tą miłość dostrzec i żeby ku niej się zwrócić – podkreślił. Zauważył również, że mamy lekarstwo na ludzkie cierpienia dostępne na co dzień. – Eucharystia, Ciało i Krew Chrystusa to jest przede wszystkim dla nas lekarstwo na rozpiętość naszych duchowych i fizycznych cierpień i potrzeb. Lekarstwo na nasze niepowodzenia i nasze upadki, na niezrozumienie doświadczenia pogardy ze strony drugiego człowieka, na różnego rodzaju pomówienia, na to wszystko, co przekreśla nasze plany, co nas często hamuje, co nam przeszkadza – powiedział. Tego lekarstwa, czyli Ciała Chrystusa, potrzebujemy na każdym etapie życia. Ks. bp Łukasz zauważył też jak ważne jest doświadczenie bliskości z Jezusem, które przychodzi przez Komunię. Tak jak to wybrzmiało podczas procesji, ale najpierw potrzebujemy uzdrowienia z tego, co nas okalecza w sakramencie pokuty. – Prośmy Pana, abyśmy już oczyszczeni mogli się zawsze, codziennie, karmić Chlebem, który dla nas jest jak manna dla ludu wybranego – mówił.
Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali proboszcz konkatedry ks. kanonik Adam Kosmała i proboszczowie ostrowskich parafii: ks. prałat Witold Szala, ks. prałat Andrzej Szudra, ks. prałat Sławomir Grześniak, ks. kanonik Jacek Kita, ks. kanonik Dominik Wodniczak, ks. kanonik Mariusz Pohl i ks. kanonik Maciej Wyzujak. Podczas uroczystości zaśpiewał Chór konkatedralny pw. św. Grzegorza i zagrała Ostrowska Orkiestra Koncertowa.


Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!