Katolicka Nauka Społeczna w obliczu współczesnych wyzwań Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu 24 października odbyła się konferencja poświęcona katolickiej nauce społecznej i jej zastosowaniu w dzisiejszym świecie. Jednym z debatantów był Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.
Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, udział wzięło w nim dużo młodzieży - uczniów poznańskiego liceum katolickiego oraz seminarzystów. Obecni byli również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana z oddziałów regionalnych regionu poznańskiego i nie tylko.
Konferencję rozpoczął wykład wprowadzający ks. dr. Dawida Stelmacha z Wydziału Teologicznego UAM, który nosił tytuł „O katolickiej nauce społecznej w trzech perspektywach: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość". - Co do samego KNS, mówimy czasem, że jest taką hybrydą, pomostem, że jest częściowo nauką teoretyczno-praktyczną. Czyli w metodzie dochodzenia - widzieć, oceniać i działać - dwa pierwsze elementy mają wymiar teoretyczny, ale jest też wymiar praktyczny, czyli „działać". Odnoszę wrażenie, że często zatrzymujemy się na tym etapie drugim - „oceniać". Kiedy przychodzi moment „działać", to jakby rozkładamy ręce i mówimy: „Aha, są biedni. To niech się nimi zajmie Caritas". (...) Trochę tak jak w klasycznej korporacji, jest szybkie delegowanie zadań, a przecież Kościołem jesteśmy wszyscy - wskazał ks. Stelmach.
Po wykładzie przyszedł czas na debatę, którą poprowadził ks. dr Dawid Stelmach. Na temat "KNS w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym - czy jej wskazania mają jeszcze zastosowanie?" wypowiedzieli się: dr hab. prof. UE w Poznaniu Paweł Śliwiński; Kamil Sulej, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana i współtwórca Słownika KNS oraz ks. dr Rafał Ostrowski z Duszpasterstwa Przedsiębiorców „Talent”.
- Tutaj trzeba powiedzieć, że - to jest absolutnie moje zdanie prywatne - że KNS nie jest taką nauką ściśle akademicką (...). Korzysta on obficie z wielu różnych dziedzin, np. z ekonomii, z socjologii, z filozofii, z politologii, z psychologii. Korzysta z ich badań, ocenia je i przekształca wewnątrz siebie i podaje na zewnątrz pewne zasady, którymi się można kierować. Czyli jest takim punktem odniesienia - wyjaśnił ks. dr Rafał Ostrowski.
Kamil Sulej zaznaczył, że Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana od ośmiu lat organizuje Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, na którym jest miejsce zarówno dla teoretyków, jak i praktyków, co jest niezwykle ważne w lepszym zrozumieniu KNS. - Wydaje mi się, że przyszłością, jaka czeka katolicką naukę społeczną, której nie powinniśmy odkładać, jest również integracja tych środowisk, które się w jakikolwiek sposób nią zajmują. (...) I co jest najważniejsze, umiejętność mądrego przekazywania i komunikowania tego, co [w ramach współpracy środowisk] wypracujemy - podkreślił prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Prof. Paweł Śliwiński, który jest również prezesem spółki giełdowej, dodał: „Rynek kapitałowy wielu osobom kojarzy się z "Wilkiem z Wallsteet", czyli z niczym dobrym. W związku z powyższym można sobie tutaj zadać pytanie, czym jest katolicka nauka społeczna dla mnie? Kiedyś takie pytanie mi zadano w Radiu Poznań, czym jest dla Pana KNS, dlaczego był Pan na Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej? Moja odpowiedź była następująca: każdy z nas potrzebuje drogowskazu. Każdy człowiek musi wiedzieć, w jakim kierunku dąży”. Na koniec debaty uczestnicy mieli możliwość zadania prelegentom pytań.
Kamil Sulej dokonał też prezentacji Słownika katolickiej nauki społecznej wydanego w zeszłym roku przez Instytut Wydawniczy PAX. Organizatorzy konferencji: Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Fundacja Civitas Christianaoraz Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu.
Nagrania wystąpień będą dostępne na kanale YouTube Civitas Christiana TV.
AB
Fot. Kamil Latuszek
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!