TELEFON DO REDAKCJI: +48 62 766 07 17
Augustyna, Ingi, Jaromira 08 Marca 2021, 09:51
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Kanoniczne objęcie diecezji kaliskiej przez bpa Damiana Bryla

Kanoniczne objęcie diecezji kaliskiej przez bpa Damiana Bryla

W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes w południe w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu odbyło się kanoniczne objęcie diecezji kaliskiej przez nowego ordynariusza bp. Damiana Bryla.

W kaplicy nastąpiło podpisanie dokumentów potwierdzających objęcie diecezji kaliskiej przez bpa Damiana Bryla, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Dokumenty zostały podpisane przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla, administratora apostolskiego diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej bp. Łukasza Buzuna, Kolegium Konsultorów i kanclerza Kurii ks. kan. Marcina Papuzińskiego.

W swoim słowie Ordynariusz diecezji kaliskiej wyraził szacunek wobec każdej osoby, która tworzy wspólnotę diecezji. - Chciałbym wyrazić szacunek wobec tej wiary, którą przeszła nasza diecezja na razie w krótkim etapie jej istnienia. Chciałbym wyrazić szacunek wobec tego pięknego dzieła jednoczenia osób, które tworzą naszą diecezję, za to piękne dążenie ku jedności u jej początków. Szanując piękne i dobre dziedzictwo chciałbym razem z wami to dziedzictwo objąć i chciałbym razem z wami rozeznawać jak je dobrze i twórczo rozwijać – powiedział bp Damian. Wskazywał, żeby zawsze w centrum wspólnoty diecezjalnej był Jezus. Swoją posługę zawierzył Maryi i św. Józefowi. - Ufam w szczególne wstawiennictwo Matki Bożej. Mocno Maryi zawierzam siebie i nas wszystkich. Ufam też w wielkie przewodnictwo i wstawiennictwo św. Józefa, który w naszej diecezji ma takie ważne miejsce – powiedział Biskup kaliski

Radość z nowego biskupa dla diecezji kaliskiej wyraził abp Grzegorz Ryś. - Dla mnie ten dzień jest dniem wielkiej radości dlatego, że Kalisz ma swojego biskupa. Każdy Kościół zasługuje na własnego pasterza, a Kościół kaliski może nawet bardziej. Im dłużej z wami byłem tym bardziej byłem o tym przekonany, że to jest Kościół, który zasługuje na własnego biskupa, który go poprowadzi dalej. Kościół kaliski jest bardzo pięknym Kościołem, ma ogromny potencjał ewangelizacyjny – powiedział dotychczasowy Administrator Apostolski diecezji kaliskiej. Spotkanie zakończono modlitwą „Anioł Pański”.

Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu zaplanowano na sobotę przed Niedzielą Palmową.

Szczegółowa relacja w wydaniu papierowym „Opiekuna”.

Ewa Kotowska-Rasiak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!