Kalendarz św. Rocha
Mikstat. Prace plastyczne dzieci uczęszczających na spotkania „Rochowe Szesnastki” znalazły się w kalendarzu parafialnym wydanym na 2023 rok.
Od 12 lat w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie z inicjatywy kustosza ks. Krzysztofa Ordziniaka spotykają się młodzi, by poznawać postać św. Rocha, tradycje odpustowe, genezę odbywającego się tu obrzędu błogosławieństwa zwierząt. Od 2020 roku dodatkowo w soboty po 16 dniu każdego miesiąca odbywają się tzw. „Rochowe Szesnastki”. Każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą, następnie dzieci poznają kolejne etapy życia św. Rocha. Na spotkaniach dzieci otrzymują zadanie do wykonania. Właśnie te wykonywane przez dzieci prace stały się inspiracją do przygotowania kalendarza z ich pracami. Na jego okładce znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha i dwa zdjęcia z obrzędu błogosławieństwa zwierząt. Znalazło się też miejsce dla „Myszy” maskotki Szkoły Świętego Rocha. Potem umieszczono kolejne miesiące z zaznaczonymi najważniejszymi wydarzeniami z życia parafii. Są oczywiście prace dzieci, które w każdym miesiącu mają określoną tematykę.
W styczniu znajdziemy prace na temat: „Nasze mikstackie Betlejem.” 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a w Mikstacie od ponad 100 lat posługują Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Siostry podejmują różne prace i doskonale zauważyły to dzieci przygotowując prace plastyczne zatytułowane „Siostry franciszkanki w naszej parafii”. Prace zamieszczone w marcu są doskonałą podpowiedzią i pokazują jak wiele można dać innym nie mając pieniędzy. Oto kilka propozycji dzieci: miłość, uśmiech, czas, modlitwę, pójść razem na spacer. W kwietniu możemy podziwiać piękne palmy, które zostały przygotowane przez dzieci. W maju zobaczymy propozycje map, by wyruszyć szlakiem mikstackich kapliczek. W czerwcu możemy podziwiać wianuszki w kwiatów i ziół, które przygotowały dzieci do pobłogosławienia na zakończenie oktawy Bożego Ciała. W lipcu możemy poczytać listy uczestników do rówieśników zachęcające do udziału w spotkaniach w Szkole Świętego Rocha. Sierpień zdobią w kalendarzu prace przedstawiające to co dzieci najbardziej zapamiętały z odpustu. We wrześniu mamy ilustracje do legendy o Matce Bożej Siewnej. Na październikowej kartce z kalendarza znalazły się ulubione zwierzątka dzieci. Propozycje logo Szkoły Świętego Rocha zdobią listopadową kartkę kalendarza. Przygotowane przez dzieci wieńce adwentowe podziwiać można na ostatniej kartce kalendarza.
Małgorzata Strzelec
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!