TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 25 Czerwca 2026, 20:06
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

„Józefów” poświęcony

„Józefów” poświęcony 

– Ten dom ma być miejscem przyjaznym, w którym każdy zostanie dobrze przyjęty, by potem mógł promieniować duchem Nazaretu – mówił bp Damian Bryl, który 23 maja przewodniczył Mszy św. w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie. Po Mszy św. ks. biskup poświęcił Dom Rekolekcyjny „Józefów”.

– Cudem jest dla nas dzisiejszy dzień, w którym kończymy roczny trud remontu domu. Cudem jest, gdy patrzymy wstecz i wracamy myślą do obrazów wykutych ciężką pracą ludzkich rąk. Cudem jest to nowe oblicze domu, które wierzę, że będzie przyjazne dla tych, którzy będą tutaj przybywać – powiedziała s. Gertruda Wojtowicz, przełożona domu zakonnego.

W homilii biskup kaliski podziękował siostrom nazaretankom za podjęcie decyzji o przeprowadzeniu gruntownego remontu domu rekolekcyjnego. Prosząc siostry nazaretanki, aby dzieliły się tym, czym same żyją, wskazywał, że mają piękny charyzmat Nazaretu. – Dzielcie się tym, co jest dla was ważne. Próbujcie odczytać, jak możecie waszym charyzmatem wspierać rodziny, małżeństwa, tych, którzy przygotowują się do małżeństwa, tych, którzy są w sytuacjach jakichś wyzwań, trudności. Drogie siostry, umacniajcie tych, którzy tutaj przyjadą, w ich powołaniu. Niech to będzie dom, w którym każdy będzie mógł odkryć swoje powołanie, odświeżyć je i gorliwie podjąć, ale chciejcie też zarażać tych, którzy będą potem promieniować duchem Nazaretu – zaznaczył celebrans. Akcentował, że ten dom ma być miejscem przyjaznym, w którym każdy zostanie dobrze przyjęty. – Bardzo dzisiaj potrzebujemy takich przestrzeni, gdzie możemy czuć się przyjęci, jak w domu. Przyjęci takimi, jakimi jesteśmy, także z naszymi różnymi słabościami, niedoskonałościami. To jest wielkie wyzwanie dla was. Przyjmijcie każdego. Budujcie, proszę, klimat, bo piękne mury i ładne wyposażenie to jest jedna rzecz, ale klimat domu jest najważniejszy – stwierdził kaznodzieja. Przekonywał, że w tym domu ważne będzie świadectwo sióstr. – Najważniejsze, drogie siostry, jest promieniowanie świadectwem. Ważne jest, żebyście w tym byciu z gośćmi były autentyczne, prawdziwe – powiedział kaznodzieja. Wskazywał, że ten dom jest wpisany w sieć domów nazaretańskich, ale także w sieć diecezji. – Bardzo chcę was zaprosić, żebyście wpisały się w to, co robimy w naszej diecezji. Od kilku lat w naszej diecezji jesteśmy w takim dużym procesie towarzyszenia rodzinom i małżeństwom – mówił bp Bryl. W uroczystości uczestniczyła s. Wiesława Hyzińska, przełożona prowincji warszawskiej wraz z siostrami radnymi prowincjonalnymi.

Dom Rekolekcyjny „Józefów” w Ostrzeszowie przeznaczony jest dla 30 osób. Najważniejszym miejscem jest kaplica. Wszystkie pokoje są z łazienkami. W domu znajdują się także kącik kuchenny i sala konferencyjna. 

Ewa Kotowska-Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!