Festiwal na Majkowie
„Z wdzięcznością wspominać przeszłość, całym sercem przeżywać teraźniejszość i ufnie otwierać się na przyszłość”. Aż dwukrotnie słowa Jana Pawła II z Listu apostolskiego Novo millenio ineunte przypomniał ksiądz prałat Paweł Kodłubaj, gospodarz i jeden z głównych organizatorów V Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej na Majkowie, którego zwieńczeniem był Koncert Galowy 5 czerwca 2012 r.
Miał rację ksiądz biskup Stanisław Napierała, który w swoim słowie na zakończenie stwierdził, że festiwal się przyjął, o czym świadczy piąta jego edycja, czyli taki mały jubileusz. Jeśli mowa o jubileuszach, to w tym roku można mówić o wielu, wystarczy przypomnieć 50-lecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 2, 20 – lecie diecezji, czy choćby jubileusz 50-lecia kapłaństwa księdza prałata Kodłubaja.
- Tegoroczny festiwal osiągnął wysoki poziom. Trudno powiedzieć, który utwór był najdoskonalej wykonany, ale myślę, że tak nie wolno stawiać sprawy, ponieważ każdy z nich stanowi całość artystyczną i ideową – mówił Pasterz Kaliski, który podkreślił również, że Festiwal odgrywa znaczącą rolę w spotykaniu szkół, uaktywnianiu ludzi, uczniów, nauczycieli, a także profesjonalistów, pozwalając na ujawnianie się talentów. Te właśnie talenty, czyli najlepsi z najlepszych, wybrani przez jury pod przewodnictwem
ks. dra Jacka Paczkowskiego, zostali nagrodzeni podczas Koncertu Galowego, a także zaprezentowali się publiczności. Nie wolno w tym miejscu zapomnieć o wszystkich wykonawcach, którzy wzięli udział w poszczególnych etapach konkursu.
- Festiwal jest jak budowa, wszystkie cegiełki są ważne. Dzisiaj widzieliśmy piękne zwieńczenie, którego by nie było, bez wcześniejszych, niewidocznych warstw – zacytujmy znowu słowa biskupa Stanisława.
Istotny jest również fakt połączenia festiwalu z Janem Pawłem II, który jest dla wszystkim wspaniałą motywacją, a dzisiaj, kiedy Papież z Polski jest błogosławionym, pieśni nabierają nowego religijnego wymiaru, stają się wyrazem i elementem czci.
Po koncercie laureatów wystąpili profesjonaliści: Patrycja Kliber, Irena Piechota i Zbigniew Błaszczyk. Tłem dla wykonywanych przez nich klasycznych utworów muzyki kościelnej był film o wizycie Jana Pawła II w Kaliszu nakręcony przez watykanistów, co pozwoliło widzom raz jeszcze przeżyć te historyczne chwile.
Podkreślmy jeszcze, że głównym organizatorem i spiritus movens festiwalu, obok ks. prałata Kodłubaja, jest pani mgr Janina Adamczewska, dyrektor szkoły Podstawowej nr 2
im. Jana Pawła II, a występom przysłuchiwali się również oficjalni goście z panami wicestarostą i wiceprezydentem na czele. Laureatom, którym gratulujemy, dedykujemy słowa ks.. biskupa Stanisława: „Ci młodzi ludzie to już właściwie artyści”.
Tekst i foto ks. Andrzej Antoni Klimek
Po przesłuchaniu uczestników jury przyznało następujące nagrody:
w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce - Konstancja Przybyłowicz, SP nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim
II miejsce - Michał Raczyk, SP w Szczytnikach
III miejsce - Laura Kaczorowska, SP im. Jana Pawła II w Lamkach
Wyróżnienie: Iga Kania, Zuzanna Bonczol, Agnieszka Kaleta
w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Julianna Maj, OCK Ostrów Wielkopolski
II miejsce - Klaudia Ostrowska, Gimnazjum w Chełmcach; Anna Zuszek, OCK Ostrów Wlkp.
III miejsce - Milena Bielińska, Gimnazjum w Laskach
Wyróżnienie: Ola Szczepaniak
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Anna Wróbel, II LO im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
II miejsce - Zuzanna Miądowicz, parafia Piotra i Pawła w Ostrowie Wielkopolskim
III miejsce - Martyna Strychalska, CKUiP w Kaliszu - Bursa szkol. nr 1 im. J Korczaka w Kaliszu
Grand Prix: Tobiasz Pietrzyk, IV LO im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wielkopolskim.
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!