Civitas Christiana
Już po raz XVI do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w swej corocznej ogólnopolskiej pielgrzymce 24 września przybyli przedstawiciele władz statutowych oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Civitas Christiana. Pielgrzymka była połączona z XXVIII Ogólnopolskim Sejmikiem Rodzinnym. Jego hasłem były słowa: „Rodzina po polsku. Zasady solidarności międzypokoleniowej”.
Uczestnicy pielgrzymki w sobotnie przedpołudnie najpierw zgromadzili się w kościele garnizonowym w sąsiedztwie sanktuarium św. Józefa. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Urszuli Pilarskiej, przewodniczącej Oddziału KSCCH w Kaliszu. Tam również zgromadzeni mogli obejrzeć spektakl w wykonaniu Teatru Niepokojów Twórczych w programie zatytułowanym „Dialogi” wg dramatów Karola Wojtyły. - W spektaklu usłyszeliśmy rozmowy, których na co dzień nie słyszymy w naszych domach. Są to jednak rozmowy, które gdzieś głęboko tkwią w każdym z nas. To takie rozmowy, które potrzebują ciszy, głębokich relacji z Bogiem. To także nasze ciche rozmowy i szamotanie się z Bogiem, to zmaganie się z rozpoznaniem własnego powołania. Niestety takich rozmów na co dzień nie prowadzimy. Często nawet ukrywamy je, ale one w nas tkwią, są naszym sumieniem – powiedział reżyser Marian Rybicki. Centrum sceny stanowił drewniany krzyż, po bokach ustawione były sztalugi z powstającymi w trakcie spektaklu i z niedokończonymi szkicami pełnymi rozmaitych niepokojów towarzyszących człowiekowi.
Następnie pielgrzymi przeszli do bazyliki św. Józefa, by uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej w intencji rodzin Stowarzyszenia Civitas Christiana pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Napierały. 24 września był świętem katedry kaliskiej. - Katedra w każdej diecezji jest to kościół, Matka wszystkich kościołów parafialnych – podkreślił Ordynariusz. Ona łączy wszystkich w diecezji, która liczy około 750 tysięcy wiernych zgromadzonych w 282 parafiach. Zaznaczył, że nasza diecezja powstała z części 6 różnych diecezji i jej wielość różnorodna stała się tworzywem budowania naszej diecezji. Ks. bp. Napierała dodał, że kiedy diecezja świętuje taki dzień, jak święto katedry, to oczywiście spogląda na siebie jako wspólnotę ludu Bożego. - Jednością jest Jezus Chrystus, jednością jest wiara, sakramenty. Jednością jest kierownictwo, pasterstwo Kościoła i w diecezji tym widzialnym znakiem jest oczywiście też katedra – podkreślił Ordynariusz. W swej homilii wspomniał osobę Jana Pawła II i jego nauczanie. Tu zwrócił się do członków Stowarzyszenia Civitas Christiana, by pielęgnowali tę naukę, nie tylko wewnątrz stowarzyszenia, ale by tworzyli ośrodki, gdzie ludzie będą się spotykać i będą mogli czytać dokumenty Jana Pawła II. Ksiądz Biskup zauważył, że między stowarzyszeniem a nim stworzyła się więź rodzinna, gdyż zgromadził ich św. Józef, opiekun rodziny. Dlatego też pozwolił sobie na dotknięcie różnych ważnych tematów. Po krótkim wprowadzeniu poruszył także temat wyborów, gdyż każdy obywatel, katolik odpowiedzialny jest za swój kraj. - Nikt nie powinien pozbywać się odpowiedzialności za swój kraj – powiedział podkreślając, że sprawą ważną jest to, komu powierza się władzę. - To władza ustanawia prawa i właśnie dlatego nie może to być nikomu obojętne, jakie to będą prawa, bo jeżeli to będą prawa niedobre to wszyscy będą cierpieć – podkreślił zauważając, że katolicy nie mogą być bierni wobec polityki, choć Kościół nigdy nie będzie się utożsamiał z żadną partią, bo ma prowadzić ludzi do Boga. Po zakończeniu Eucharystii słowo do przybyłych wygłosił przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Ziemowit Gawski.
AW
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!