Bieg Pamięci
27 stycznia w Biegu Pamięci do Marchwacza dotarła grupa 15 biegaczek i biegaczy, którym towarzyszyło dwóch cyklistów, dla uczczenia pomordowanych mieszkańców tej miejscowości w 79. rocznicę tragicznych wydarzeń.
Historia ich jest niezwykle dramatyczna. 22 stycznia 1945 roku do wyzwolonej wcześniej przez armię radziecką miejscowości niespodziewanie weszły z pobliskiego lasu niedobitki wojsk niemieckich. Pod błahym pretekstem pomocy przy wyciąganiu samochodów z zasp śnieżnych zmusili ponad 60 mężczyzn powyżej 16. roku życia do zgromadzenia się w centrum wioski. Następnie po kilku zaczęli ich rozstrzeliwać pod stogiem słomy. Spośród uwięzionych udało się uratować tylko dwóm. Zamordowanych zostało wówczas 62 mieszkańców Marchwacza oraz kilku nieznanych Polaków i żołnierzy radzieckich. Doczesne szczątki niektórych z pomordowanych rodziny ekshumowały i pochowały na innych cmentarzach. Ostatecznie Mogiła w Marchwaczu jest miejscem pochówku dla 75 osób: 57 mieszkańców Marchwacza oraz 6 Polaków i 12 żołnierzy radzieckich o nieznanych nazwiskach.
Biegacze skupieni przy sportowej grupie „Supermaraton” Kalisz przebiegli trasę z Kalisza do Marchwacza już po raz 25. Na uroczystym apelu pomordowanych na Mogile, obok biegaczy i cyklistów, obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, strażaków, spoleczności szkolnej i wielu innych instytucji. Miłym akcentem na zakończenie tej części uroczystości było wręczenie biegaczom i cyklistom pamiątkowych medali za zaangażowanie w kultywowanie pamięci o pomordowanych.
W południe w budynku szkoły miała miejsce druga część obchodów. Jego uczestników przywitała dyrektor Zespołu Szkół w Marchwaczu im. Jana Pawła II Honorata Szymańska. W intencji pomordowanych oraz o pokój na świecie i o to, abyśmy w dzisiejszych czasach byli ludźmi pokoju, Mszę św. odprawił ks. kan. Piotr Bałoniak. W homilii podkreślał, że jedno z ośmiu błogosławieństw przypomina nam, że szczęśliwi są ci, którzy wprowadzają pokój, dlatego życzmy sobie, abyśmy umieli każdego dnia czynić pokój, jak do tego zachęca nas modlitwa św. Franciszka z Asyżu: „O Panie, uczyń nas narzędziem Twojego pokoju”.
Po Mszy św. okolicznościowe słowo wygłosił wójt gminy Szczytniki Marek Albrecht. Następnie młodzież szkolna pod kierownictwem nauczyciela Krzysztofa Pietrzykowskiego zaprezentowała akademię o dziejach wojennych w Marchwaczu i losie jego mieszkańców, ozdobioną okolicznościowymi pieśniami patriotycznymi i wojskowymi. Słowa podziękowania do młodzieży skierował przewodniczący Rady Gminy Szczytniki Bogdan Augustyniak dziękując za przypomnienie prawdy historycznej o okrutnym losie Polaków, którego sprawcami byli Niemcy. Spotkanie patriotyczne uświetnił występ Orkiestry Dętej przy OSP w Iwanowicach pod batutą kapelmistrza Adriana Militowskiego. Muzycy zaprezentowali wybrane kolędy i wiązankę melodii wojskowych. Obchody zakończył tradycyjny poczęstunek.
Robert Lis
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!