Bank Żywności w Kępnie
11 listopada 2010 roku minęło 10 lat funkcjonowania Banku Żywności „Caritas” przy parafii św. Marcina w Kępnie. Zajmują się nim członkowie i sympatycy Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży COR UNUM. Bank przestałby istnieć, gdyby nie stowarzyszenie.
Bank Żywności jest nowoczesną organizacją społeczną „non profit”, działającą według najlepszych wzorów europejskich. Wraz z innymi bankami o zasięgu lokalnym jest stowarzyszony w Wielkopolskim Banku Żywności w Poznaniu. Zasadniczym celem działalności banku jest przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności oraz zmniejszanie obszarów ludzkiej biedy. Udziela on pomocy żywnościowej osobom szczególnie potrzebującym: rodzinom wielodzietnym, osobom chorym, niepełnosprawnym, matkom i ojcom samotnie wychowującym dzieci oraz innym, którym niejednokrotnie brakuje podstawowych środków do życia. Żywność jest magazynowana w dostosowanym do tego pomieszczeniu i przekazywana potrzebującym, po uprzedniej weryfikacji według przyjętych kryteriów. Aktualnie bank dystrybuje żywność unijną raz w miesiącu. Na dzień dzisiejszy pomocą objętych jest 400 osób z gminy Kępno. Przez 10 lat istnienia banku rozdysponowano ok. 400 ton żywności trwałej na łączną wartość ok. 1 miliona 300 tysięcy złotych. Przez lata swej działalności pozyskiwał nadwyżki produkcji przedsiębiorstw rolno-spożywczych, od producentów i placówek handlowych, przyjmował produkty, które nie mogły zostać sprzedane, lecz nadawały się do spożycia. Ponadto, wolontariusze organizowali środki materialne na zakup żywności poprzez niedzielne zbiórki pieniędzy przed kościołem, a także przyjmując darowizny i prowadząc różne akcje (np. sprzedaż opłatków i świec okolicznościowych). Wolontariusze BŻ współpracowali także z organami władzy samorządowej i sponsorami. Praca Banku Żywności od początku opierała się na dobrowolności i to właśnie jego wolontariusze, jako pierwsi, rozpoczęli organizowanie przedświątecznych zbiórek żywności, które spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta.
Często wspominam początki BŻ, jego inicjatorów i pomysłodawców: ks. Włodzimierza Guzika oraz pana Czesława Skorackiego. Gdyby nie ich zaangażowanie, nie udałoby się stworzyć banku. To oni zaprosili do współpracy pierwszych wolontariuszy. Od samego początku działalność banku wspierał z życzliwością i błogosławieństwem ks. kanonik Krzysztof Nawrocki, proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie. Wspominam śp. Zdzisława Sołtysika, którego serce i zaangażowanie na rzecz innych na długo pozostanie w mojej pamięci. 10 lat, to okazja, aby podziękować wszystkim, którzy wspierali i nadal wspierają działalność banku. Nie wymieniam ich nazwisk, aby nikogo nie pominąć. Przyjaciele BŻ to ludzie, którzy doskonale rozumieją zasadność pracy na rzecz potrzebujących. Przeżywamy aktualnie trudności kadrowe, brakuje nam ludzi, którzy zechcieliby zaangażować się w to dzieło. Możemy liczyć na doraźną pomoc młodzieży, która pomaga w rozładowaniu towaru. Jednak to nie wystarczy. Z wielkim wzruszeniem przyjęliśmy deklarację pomocy od osób zmagających się z chorobą nowotworową. Ci ludzie chcieli pomóc, jednak ze zrozumiałych względów nie mogą dźwigać kilogramów. W imieniu wolontariuszy zwracam się do wszystkich ludzi dobrego serca, apeluję o zaangażowanie na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.Współuczestniczyłam w tworzeniu BŻ, pracowałam jako wolontariusz i nadal pracuję dla dobra podopiecznych. Myślę, że daje mi to prawo do wyrażenia uznania dla osób, które pracowały i nadal angażują się w BŻ. Wśród wolontariuszy byli tacy, którzy z różnych powodów odeszli, jednak mieli także swój udział w tworzeniu banku. W tym miejscu pragnę podziękować tym osobom, za ich wkład w powstawanie tego dzieła miłosierdzia. Wiem, że jest to trudna i często „niewdzięczna” praca, dlatego moje największe uznanie wyrażam wobec wolontariuszy, którzy pracują w banku do dziś i pomimo wielu trudności nie zważają na wdzięczność i tzw. profity. Myślę, że będę wyrazicielem tych wszystkich, którzy doceniają ich zaangażowanie i skieruję następujące słowa podziękowania: „Świat nie odpłaca Ci za to, co wiesz. Świat odpłaca Ci za to, co robisz. Czyń to, co możesz, za pomocą tego, co masz, tam, gdzie jesteś”.
Justyna Klimecka i Anna Kłobuch
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!