300 lat pasjonistów
- Tak jak św. Paweł od Krzyża wyruszmy do współczesnego świata z misją głoszenia Miłości ukrzyżowanej - mówił o. Łukasz Andrzejewski, prowincjał pasjonistów, który 21 lutego przewodniczył Mszy św. w Sadowiu z okazji jubileuszu 300-lecia istnienia Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.
Słowa powitania wypowiedział o. Grzegorz Słowikowski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Sadowiu, który dziękował parafianom za wszelkie dobro, jakim obdarzają parafię.
W homilii Celebrans wskazywał, że podstawowym charyzmatem zgromadzenia pasjonistów jest wezwanie do osobistego nawrócenia, które wynika z miłości do Jezusa. Podkreślał że taki charyzmat zostawił św. Paweł od Krzyża, który mówił, że „męka Jezusa Chrystusa jest największym objawieniem się Bożej Miłości”. Stwierdził, że rekolekcje w Castellazzo przygotowały św. Pawła do wyruszenia z misją głoszenia Miłości ukrzyżowanej. – Rekolekcje wielkopostne przygotowują nas do tego, byśmy przemienieni przez Bożą miłość, przez własne wyrzeczenia, pokutę i umartwienie wyruszyli, aby o tej Miłości dawać świadectwo – podkreślał Kaznodzieja.
Zaznaczył, że pasjoniści w 62 krajach na całym świecie przypominają i głoszą, że męka Jezusa Chrystusa to nie tylko wydarzenie historyczne, ale przede wszystkim to, co ożywia wiarę człowieka, skąd wypływa moc i źródło sakramentów świętych. Akcentował, że każdy człowiek jest wezwany do głoszenia królestwa Bożego. - Podejmijmy trud odpowiedzi na wezwanie do pokuty i nawrócenia, które sprawia, że Boża łaska może nas przemieniać, a przez to prowadzić nas do świętości – powiedział ojciec Andrzejewski.
Po Komunii św. przedstawiciele władz gminy Ostrów Wielkopolski i Sieroszewice oraz wspólnot parafialnych dziękowali ojcom pasjonistom za ich posługę. Wraz z o. Łukaszem Andrzejewskim, prowincjałem pasjonistów Mszę św. koncelebrowali o. Grzegorz Słowikowski, proboszcz parafii w Sadowiu, ks. kan. Krzysztof Nojman, dziekan dekanatu ostrowskiego pierwszego, ojcowie pasjoniści z Polski, Ukrainy i Czech oraz kapłani z sąsiadujących parafii z terenu diecezji kaliskiej. Uroczystość uświetniły schola parafialna i Orkiestra Dęta „Ołobok”.
Początki Zgromadzenia sięgają XVIII wieku i są związane z powołaniem, jakie odkrył św. Paweł od Krzyża, by naśladować przykład Chrystusa ubogiego. W 1720 roku przywdział skromny habit zakonny i postanowił poświęcić się całkowicie ascezie i apostolatowi. W pustelni Monte Argentario wraz ze swym bratem Janem Chrzcicielem założył Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, którego celem jest podtrzymywanie pamięci o męce i śmierci Pana Jezusa oraz przepowiadanie jej.
Pierwsi pasjoniści przybyli do Polski w 1923 roku, a stało się to za sprawą papieża Piusa XI (wcześniej nuncjusza w Polsce). Pierwszy klasztor założono w Przasnyszu.
W 1932 roku wybudowano drugi klasztor w Sadowiu koło Ostrowa Wielkopolskiego. Wówczas to hrabia Bogdan Szembek ofiarował ze swojego majątku w Sadowiu 10 ha ziemi dla ojców pasjonistów pod budowę klasztoru i kaplicy. Dzięki pracy zakonników i dobroczyńców w tym samym roku powstał klasztor i świątynia, które w listopadzie 1932 roku zostały poświęcone przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Na wzgórzu obok wzniesiono trzy krzyże i wierni zaczęli nazywać klasztorną górkę Golgotą. W 1975 roku przy kościele powstał ośrodek duszpasterski, a w 1994 roku erygowano parafię.
Obecnie polska prowincja liczy około 50 zakonników pracujących w 10 klasztorach w Polsce, na Ukrainie i w Czechach.
Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!