TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 06:42
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

15 lat od śmierci Jana Pawła II

- Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca – powiedział do wiernych zgromadzonych 2 kwietnia 2005 roku na Placu św. Piotra w Rzymie abp Leonardo Sandri. Głęboki smutek, ból i żal wypełniły serca ludzi na całym świecie.

Papież Jan Paweł II zmarł w sobotę, 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21.37 w swoim prywatnym apartamencie. Ta smutna wieść dotarła do wiernych krótko po godz. 22.00. W tym momencie rozdzwoniły się dzwony we wszystkich kościołach na całym świecie. Od tej chwili cały świat pogrążył się w żałobie. Nie tylko na Placu św. Piotra, ale we wszystkich miejscach, w których gromadziły się tłumy wiernych, popłynęły łzy i niesamowity żal wypełnił ludzkie serca. – Odszedł jeden z największych Polaków, głowa Kościoła Katolickiego, autorytet moralny dla ludzi różnych wyznań i kultur – mówiono we wszystkich stacjach radiowych i telewizyjnych. W Polsce wielu wiernych wyszło z domów i udało się do pobliskich kościołów. Ludzie przychodzili do swoich parafii i modlili się w intencji Ojca Świętego. W niektórych oknach zapaliły się świece jako znak łączności z Papieżem.

Papież Jan Paweł II przez ponad 26 lat kierował Kościołem katolickim. Był papieżem, który znacząco wpłynął na historię Kościoła i współczesnego świata. Nie wahał się zajmować stanowiska wobec najtrudniejszych problemów. Wielokrotnie apelował do światowych przywódców o pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Z determinacją upominał się o prawa człowieka i pokój na świecie. Zwracał się do wyznawców wszystkich religii o wspólne wysiłki na rzecz pokoju. W 2000 roku zwrócił się z historyczną prośbą o przebaczenie za błędy Kościoła. Jako pierwszy papież w historii Kościoła złożył wizytę w synagodze i  meczecie. Pierwszy odwiedził kościół protestancki i rozpoczął publiczny dialog głowy Kościoła katolickiego z muzułmanami. Z jego inicjatywy doszło do bezprecedensowego w dziejach spotkania ekumenicznego w Asyżu. W 2000 roku złożył historyczną wizytę w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlił się przy Ścianie Płaczu. Był też pierwszym papieżem, który zwołał i przewodniczył spotkaniom młodzieży z całego świata, widząc w ludziach młodych tych, którzy mogą zbudować światowy pokój. Odszedł w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Święto to ustanowił sam na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kanonizując w tym dniu w 2000 roku siostrę Faustynę Kowalską.

Ewa Kotowska-Rasiak

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!