15 lat Mszy w klasycznym rycie łacińskim
15 lat temu w sanktuarium św. Józefa z woli ówczesnego biskupa kaliskiego odprawiono pierwszą Mszę Świętą w klasycznym rycie łacińskim.
Był to prawdopodobnie rok 2007. Na jednym z kaliskich cmentarzy dochodzi do przypadkowego spotkania między panem Mariuszem a ks. prałatem Jackiem Plotą. Mariusz Sadowski to kaliszanin, który w roku 1992 wziął udział w tradycyjnej pielgrzymce z Paryża do Chartres. Tam w Cathédrale Notre-Dame w Chartres wysłuchał (jak to się dawniej mawiało) przedsoborowej, łacińskiej Mszy. Zapragnął, aby również w jego stronach, Najświętsza Ofiara w starym rycie mogła być ponownie odprawiana.
Do tej pory jego działania nie przynosiły zamierzonego skutku, jednak podczas wspomnianego spotkania ksiądz prałat polecił panu Mariuszowi udać się z tą sprawą do młodego ks. Jarosława Powąski. Pan Mariusz poszedł wtedy za wskazówką ks. prałata i po pokonaniu pewnych trudności rozpoczęły się regularne celebracje Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim. Inauguracja miała miejsce 3 stycznia 2010 roku w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wreszcie do ołtarza przed cudowny obraz patrona naszej diecezji zbliżył się kapłan ubrany w ozdobny ornat skrzypcowy, z manipularzem na lewej ręce i zwrócony przodem do tabernakulum, rozpoczął modlitwę u stopni ołtarza słowami: In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sanctus. Później przed przeistoczeniem rozbrzmiewa śpiew: Sanctus, Sanctus, Sanctus. A po błogosławieństwie kapłan czyni znak krzyża na swym czole, ustach i sercu, odczytuje jeszcze początek Ewangelii według św. Jana. Celebracje te trwają już 15 lat.
Na początku z polecenia ks. bp. Stanisława Napierały Msze te sprawowane były raz w miesiącu. Następnie za rządów ks. bp. Edwarda Janiaka liczba Mszy zwiększyła się do dwóch w miesiącu, a od 2018 roku Msze w klasycznym rycie łacińskim odprawiano już w każdą niedzielę i święto nakazane.
Obecny biskup kaliski Damian Bryl w listopadzie 2021 roku powołał duszpasterstwo, w ramach którego pielęgnowana jest tradycyjna rzymska liturgia. Liturgia, którą pamiętają jeszcze nasi ojcowie, dziadkowie i która kształtowała sztafetę pokoleń minionych – osób świeckich i duchownych. Od połowy lutego 2023 roku miejscem celebracji jest pojezuicki kościół pw. św. Wojciecha i św. Stanisława BM (kaliszanom znany jako garnizonowy) przy ulicy Kolegialnej. Msze w tradycyjnym rycie łacińskim odprawiane są tam w każdą niedzielę i święto nakazane o godz. 13.30 oraz przy ołtarzach bocznych w pierwsze czwartki (o godz. 19.30 w intencji powołań), piątki (także o godz. 19.30) i soboty (o godz. 16.00) miesiąca. W Roku Jubileuszowym będą także odprawiane Msze św. każdego 19. dnia miesiąca.
Na koniec dodajmy, iż 3 stycznia bieżącego roku przypadła druga rocznica śmierci wieloletniego organisty prof. Kazimierza Madziały, który swoją grą na organach i śpiewem ubogacał liturgię. Był on związany z przedsoborową Mszą w Kaliszu dokładnie od 3 stycznia 2010 roku. Requiem aeternam dona ei, Domine.
Wierny z duszpasterstwa
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!