100 lat straży
- Wasz przykład niesienia pomocy innym, czasami poświęcenia, które jest ryzykowaniem swojego zdrowia, swoich sił czy nawet życia jest pięknym realizowaniem przykazania miłości - mówił bp Damian Bryl, który 30 kwietnia przewodniczył Mszy św. w Kucharach z okazji 100-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
W homilii Biskup kaliski dziękował strażakom za ich ofiarną służbę nie tylko przy gaszeniu pożarów, ale wszędzie tam, gdzie dzieją się inne nieszczęścia, czyli na drogach, w domach i innych miejscach. Zaznaczył, że służba strażaka jest ważnym świadectwem dla innych. – Poprzez waszą służbę dajecie dobry przykład, że nie myślicie tylko o sobie, ale szczególnie o tych osobach, które znajdują się w trudnej sytuacji – powiedział Celebrans. Zachęcał ochotników, aby obok rozwijania swoich umiejętności i sprawności zatroszczyli się o dobry styl życia strażaka. Przytoczył kilka zasad obowiązujących przed II wojną światową, które także w dzisiejszych czasach mogą być wskazówkami jak należy pojmować honor strażacki. Jedną z zasad opracowanych na podstawie „Kalendarza strażackiego” z 1936 roku jest udzielenie pomocy każdemu kto jej potrzebuje. Wskazał też na zasadę, że strażak powinien być rycerski wobec kobiet, starców, inwalidów i dzieci.
– Strażak odnosi się do nich uprzejmie, okazuje im należną pomoc i opiekę, daje im pierwszeństwo w korzystaniu z wszelkich udogodnień i całym swoim zachowaniem pokazuje, że w razie potrzeby można upatrywać w nim obrońcę i opiekuna – zaznaczył Ks. Biskup. Podkreślał, że strażak powinien wyróżniać się wartością ideową i fachową. – Dobry strażak jest sumienny w wykonywaniu swoich obowiązków, działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, stara się być uczynnym dla otoczenia, przejawia ciągłą troskę, by być uczciwym człowiekiem, dobrym strażakiem i dobrym obywatelem swego państwa – mówił bp Bryl. Wraz z Ks. Biskupem Mszę św. koncelebrował ks. Marek Muzyka, administrator parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kucharach.
Po Mszy św. bp Bryl poświęcił tablicę upamiętniającą jubileusz 100-lecia jednostki OSP. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP jednostka OSP w Kucharach została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa RP.
Ewa Kotowska-Rasiak
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!