KONGRES EUCHARYSTYCZNY.
Ostrów Wielkopolski - św. Antoni: Bliskość Jezusa
- Jaka to radość móc uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem i poczuć bliskość samego Jezusa Chrystusa - mówił ks. bp Andrzej Dziuba w ostatnią niedzielę maja w kościele pw. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim. W tej świątyni swoją stację kongresową przeżywali kapłani i wierni dekanatu ostrowskiego drugiego, przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza, lektorzy, nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej i Eucharystycznego Ruchu Młodych. Obok Biskupa łowickiego obecni byli ks. bp Edward Janiak i ks. bp senior Teofil Wilski.
W konferencji ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak podjął temat uczestnictwa we Mszy św. całego ludu Bożego, zrówno tych, którzy otrzymali sakrament święceń, jak i wiernych świeckich. Natomiast Mszy św. przewodniczył ks. bp Andrzej Dziuba. W homilii Ks. Biskup nawiązując do słów Jezusa tuż przed wniebowstąpieniem, by Apostołowie nauczali i udzielali chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, przypomniał, że Kościół właśnie dziś pochyla się nad tajemnicą Trójcy Świętej. - Każe nam rozpoznawać ją, ale broń Boże rozumem. Każe nam ją rozpoznawać wiarą, gdyż tylko w blasku wiary można dostrzec jej drobny zarys. Ale można dostrzec i tym drobnym zarysem Trójcy Świętej niezwykle się rozradować. Oto Bóg Ojciec, o którym mówimy Stwórca. (...) Temu Bogu zależy na szczęściu. I my możemy dziś to dostrzeganie Boga Ojca jako zatroskanego o nas, dostrzec szczególnie w stworzeniu, które nas otacza, a które daje tyle radości - mówił Ks. Biskup. Natomiast Bóg - Jezus Chrystus to Ten, który umarł i zmartwychwstał, daje perspektywę radości pojednania. To Ten, który został z nami w Eucharystii. Dalej Bóg - Duch Święty to Ten, który tłumaczy i pomaga nam zrozumieć, który wspiera nasze świadectwo.
- Wszystkie Trzy Boskie Osoby łączy zatroskanie o szczęście człowieka, świata, Bóg chce podzielić się swoim szczęściem Trójcy Świętej z całym swoim stworzeniem - podkreślił Ks. Biskup. Pierwszym darem szczęścia, jaki w życiu otrzymujemy jest chrzest, potem Eucharystia. A Jezus Eucharystyczny nie chce pozostawać na ołtarzach, ale pragnie iść z człowiekiem w świat. - Jezus mówi „Ja jestem Chlebem życia”. Kiedy przeżywamy Kongres Eucharystyczny Diecezji Kaliskiej i rozważamy to zawołanie „Ja jestem Chlebem życia” przepełnieni jesteśmy radością, bo mamy pokarm na drogi naszego pielgrzymowania. Mamy pokarm na budowanie naszej godności, na budowanie życia społecznego w sposób, który pozwalałby człowiekowi żyć godnie, rozwijać się i stać się użytecznym twórczo dla innych - zauważył. Na zakończenie ks. bp Janiak podziękował Biskupowi łowickiemu za dar czasu, modlitwy, a przede wszystkim za przybliżenie wielkiej tajemnicy wiary. Potem z kościoła wyruszyła procesja eucharystyczna i w modlitwie wypraszano łaski dla Ojczyzny, rządzących i rodzin. Podczas uroczystości zaśpiewał chór z parafii św. Antoniego. Po Eucharystii rozpoczęło się osobiste spotkanie z Jezusem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Uroczystości w kościele poprzedził koncert poświęcony Janowi Pawłowi II przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 9.
Tekst i foto Renata Jurowicz
W konferencji ks. prof. dr hab. Czesław Krakowiak zauważył, że uczestnictwo we Mszy Świętej należy do całego ludu Bożego. Oczywiście inaczej uczestniczą ci, którzy mają sakrament święceń, a inaczej wierni, ale liturgia jest celebrą całej wspólnoty Kościoła. - Wierni świeccy są uzdolnieni do czynnego udziału w liturgii na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania. Przez nie dokonuje się ich wszczepienie w Chrystusa, otrzymują dar Ducha Świętego, stają się członkami Kościoła, uczestniczą w godności kapłańskiego ludu Bożego i są uprawnieni do składania Bogu prawdziwej ofiary, tj. Chrystusa. W czasie w Eucharystii dołączają do niej ofiary własnego życia i oddają prawdziwy kult Bogu. Na tym kapłaństwie wspólnym wyrasta szczególne kapłaństwo z tytułu sakramentu święceń, które zmierza do tego samego celu, ale w inny sposób. Sakramentalne święcenia uprawniają bowiem do „sakramentalnego” składania ofiary, czyli aktualizowania krzyżowej ofiary Chrystusa (...). Kapłaństwo służebne jest skierowane do aktualizacji kapłaństwa wspólnego w ofierze i sakramentach. Pozostaje jednak zawsze „drugorzędne” tak w stosunku do kapłaństwa Chrystusa, jak też w stosunku do kapłaństwa wspólnego, gdyż dopiero łącznie z nim nabiera pełnego sensu. (...) Kapłaństwo służebne związane jest bowiem ze „świętą władzą” udzielaną w czasie święceń, dzięki której reprezentuje Chrystusa działając w Jego imieniu - mówił Ksiądz Profesor. Jednak kapłan nie może być „człowiekiem orkiestrą” w czasie Mszy Świętej. Ludzie świeccy mogą i powinni w nią się zaangażować np.: jako ministranci, poprzez śpiew, czytanie czytań, czy tak jak nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, którzy mogą udzielać Komunii Świętej podczas Eucharystii i zanosić Ją chorym nie mogącym uczestniczyć we Mszy św. w kościele.
KONCERT „DROGA DO ŚWIĘTOŚCI”
„Droga do świętości” to tytuł koncertu, który odbył się w Ostrowskim Centrum Kultury. Bardzo licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać utworów poetyckich i muzycznych związanych z życiem i nauczaniem Jana Pawła II. To wydarzenie artystyczne wpisało się w obchody roku Papieża Polaka.
- Nasz koncert wpisał się w obchody Roku Jana Pawła II. Występ miał przypomnieć wartości przekazywane przez Ojca Świętego w encyklikach, homiliach i listach pasterskich. Ponadto chcieliśmy powrócić do wizyty kardynała Wojtyły w naszym mieście oraz papieskich pielgrzymek do ojczyzny. Jako szkoła nosząca imię Papieża Polaka chcemy rozpowszechniać nauczanie naszego świętego patrona - powiedział Łukasz Mikołajczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.
W bieżącym roku przypadła 10. rocznica śmierci i pierwsza rocznica kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, dlatego ten występ miał być czasem głębokiej zadumy i refleksji,
a proponowane wydarzenie kulturalne o zasięgu miejskim stało się okazją do wspólnego spotkania i przeżyć duchowych oraz artystycznych. Na scenie wystąpili uczniowie, rodzice, nauczyciele i przyjaciele ostrowskiej „dziewiątki”. Zostały zaprezentowane teksty poetyckie
i przypomniane fragmenty homilii Jana Pawła II. Zabrzmiały znane melodie, a szkolny chór zaśpiewał piosenki religijne.
- Bardzo się cieszę, że na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury wystąpiła duża grupa naszych uczniów. Szkolny chór wykonał kilka znanych utworów religijnych związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. W koncercie wzięli również udział nauczyciele, rodzice oraz przyjaciele naszej szkoły. Jest mi niezmiernie miło, że tak wiele osób zaangażowało się w to kulturalne przedsięwzięcie i chciało w nim uczestniczyć. Ostrowianie bardzo licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, a tym samym sala OCK-u wypełniła się gośćmi do ostatniego miejsca - dodał dyrektor Łukasz Mikołajczyk.
Elementem towarzyszącym były prezentowane wystawy, które ukazywały fotografie i pamiątki związane z życiem i pontyfikatem Ojca Świętego. Na korytarzach Ostrowskiego Centrum Kultury można było zobaczyć ekspozycje Henryka Dembskiego „Jan Paweł II nasz święty” oraz Piotra Wiertelaka, a także Honoraty i Macieja Klósaków „Wyprawa do wodospadów Jana Pawła II w kanionie Colca w Peru. Wmurowanie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Rodzinę Szkół Jana Pawła II na dnie najgłębszego kanionu na Ziemi”. Ponadto prezentowana była wystawa przygotowana przez „dziewiątkę” zatytułowana „Wokół Jana Pawła II”.
- Koncert przepiękny, wzruszający, chwytający za serce. Odbiorcy zachwyceni. Gratuluję pomysłu, sprawnej, profesjonalnej organizacji. Myślę, że artyści stanęli na wysokości zadania i dali z siebie wszystko. Sala wypełniona po brzegi, brak wolnych miejsc. Chciałoby się przeżyć to jeszcze raz – przyznała po koncercie uczestniczka spotkania.
Karolina Winiecka
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!