TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 18 Kwietnia 2024, 09:54
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Zaproś Matkę Bożą

Zaproś Matkę Bożą

Od 373 lat sierpień jest szczególnym miesiącem dla mieszkańców Kalisza, ponieważ to właśnie wtedy na pielgrzymi szlak wyrusza najstarsza w Polsce, o nieprzerwanej tradycji piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Natomiast od 19 lat w kaliskie pielgrzymowanie wpisuje się pielgrzymka diecezjalna.

Stanowią ją grupy wychodzące z parafii kaliskich: z sanktuarium św. Józefa, katedralnej, pw. Miłosierdzia Bożego, pw. Opatrzności Bożej, pw. św. Gotarda, pw. MB Królowej Polski, pw. Świętej Rodziny, pw. św. Stanisława, pw. św. App Piotra i Pawła oraz wielu miejsc naszej diecezji takich jak: Jarocin, Ostrów Wlkp., Krotoszyn, Kępno, Odolanów, Koźmin Wlkp., Syców, Giżyce, Opatówek, Chełmce. W tym roku po raz pierwszy wyruszy samodzielna grupa pielgrzymkowa z Błaszek.
Od kilku już lat wraz z pielgrzymką kaliską pielgrzymują pracownicy, woluntariusze Caritas Diecezji Kaliskiej wraz z osobami, które znajdują tam pomoc. Kilka lat temu została powołana grupa międzynarodowa Argento (srebrna), w ramach której idą pielgrzymi wielu narodowości. W naszej pielgrzymce gościliśmy już pątników z Włoch, Francji, Węgier, Rosji, Czech, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Niemiec i wielu innych. Nie sposób wszystkich wymienić. W pielgrzymkę kaliską wpisują się również pielgrzymi rowerowi – to grupa, która została stworzona przy Akcji Katolickiej diecezji kaliskiej.
Mówiąc o pielgrzymach nie sposób pominąć pielgrzymów duchowych, którzy pragnąc uczestniczyć w pielgrzymce gromadzą się przy Katolickim Radio Diecezji Kaliskiej „Rodzina”. Od 9 do 19 sierpnia, kiedy na trasę wyruszają grupy kaliskie, pielgrzymi ci mają swoje codzienne spotkania w bazylice św. Józefa, aby tam modlitewnie i duchowo wspierać trud pielgrzymów pokonujących kolejne kilometry trasy. Z perspektywy kilku lat kierowania pielgrzymką kaliską zauważam, że jest to wielkie i ważne zaplecze modlitewne, które niewątpliwie wpisuje się w wielowiekową tradycję pielgrzymowania i pomaga pielgrzymom. Daje jednocześnie możliwość uczestniczenia w pielgrzymce tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą pójść do Matki Bożej.

Nie bój się Maryi
Hasło tegorocznej pielgrzymki „Nie bój się wziąć Maryi do siebie” to słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza, w którym to ewangelista opisuje wewnętrzne rozterki św. Józefa chcącego potajemnie oddalić Maryję. We śnie przychodzi Anioł Boży, a św. Józef słyszy właśnie te słowa. Co wydarzyło się dalej wszyscy doskonale wiemy.
Bardzo często jest tak, że pielgrzymka wpisuje się w wielkie wydarzenia jakie przeżywa nasza diecezja. W ubiegłym roku był to X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. Dzisiaj tym wydarzeniem, które powinno w nas wyzwalać dużo aktywności i zaangażowania jest peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, która rozpocznie się w Kaliszu 11 września br. na placu przy sanktuarium św. Józefa. Temu wydarzeniu podporządkowaliśmy duchowy program tegorocznej pielgrzymki, za który odpowiedzialni są ojcowie duchowni: ks. Marek Gołaś, diakoni Marcin Szymczak i Szymon Rybak. Hasło pielgrzymki bezpośrednio prowadzi nas do wielkiego zadania, jakie mamy w swoim życiu: uwierzyć, przyjąć i pokochać Jezusa, nie jest to możliwe bez przyjęcia Maryi. Dlatego też będziemy chcieli zapatrzeć się w piękno życia św. Józefa, aby od niego uczyć się umiejętności przyjęcia Maryi i pełnienia przez niego woli samego Boga. To w wielkim skrócie duchowy program tej pielgrzymki. Więcej będzie można usłyszeć na trasie do pokonywania, której wszystkich serdecznie zapraszam.
Pielgrzymi szlak daje możliwość głębszego zamyślenia, popatrzenia w siebie, na swoje życie, a ponieważ w pielgrzymce zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi stąd też pragniemy w tym roku postawić nacisk na ten etap ludzkiego życia, jakim jest odkrywanie, wybieranie, podejmowanie decyzji, które często niosą ze sobą konsekwencje na całe dalsze życie. Będziemy uczyli się wybierać Boga, przyjmować Maryję w swoje życie, a w ten sposób staniemy się naśladowcami św. Józefa, aby w naszych sercach budować Nazaret, dom przepełniony miłością Boga.

Sierpniowe wydarzenie
Teraz kilka słów o plakacie. Jego autorem jest artysta grafik komputerowy Tomasz Wolff. Na plakacie widzimy tablicę korkową podobną do tej, jaką wielu z nas ma w swoich domach. Życie tak się toczy, że do tej tablicy przyczepiamy coraz to nowe, wydawać się może, ważniejsze kartki z różnymi informacjami. Nie zauważamy jak szybko bieg życia i wielość przyczepianych kartek może nam zasłonić to, co naprawdę jest najważniejsze. Przychodzi taki moment, kiedy trzeba na chwilę się zatrzymać, zerwać niepotrzebne kartki i po raz kolejny przypomnieć sobie co jest ważne. My proponujemy, aby na tej tablicy pozostały te kartki, które będą przypominały o wielkim wydarzeniu w sierpniu, jakim dla Kalisza i całej diecezji jest piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Trzeba mieć trochę odwagi i trochę szaleństwa w sobie, aby zostawić właśnie te kartki, a może to po prostu wiara? Sam możesz zdecydować.
Od chwili kiedy ukazały się plakaty pielgrzymkowe pojawiają się pytania: Dlaczego na plakacie widnieje data: 6 – 19 sierpnia 2010? Czy to znaczy, że Kalisz wyrusza jeszcze wcześniej? Nie. W datach tych kryje się całość pielgrzymki diecezji kaliskiej. Jak już mówiłem wcześnie z różnych miejsc diecezji pielgrzymi wyruszają na trasę i tak np. Jarocin rusza najwcześniej - 6 sierpnia, później grupy z innych miejscowości. Kalisz od trzech lat wyrusza 9 sierpnia i to jest niezmienne.
Pielgrzymka to również wielki trud i wysiłek związany czasami z koniecznością pomocy drugiemu człowiekowi, dlatego na pielgrzymim szlaku gwarantujemy pielgrzymom profesjonalną opiekę medyczną, a lekarzem pielgrzymki podobnie jak w roku ubiegłym będzie doktor Elżbieta Kałuża Maniewska. Jest jeszcze wiele innych służb dbających między innymi o bezpieczeństwo pielgrzymów na drodze, zaplecze kulinarne, sanitarne i porządkowe. Wszyscy pielgrzymi na trasie mają zapewniony nocleg.
Niektórzy o pielgrzymce piszą, że to super przygoda, fajna forma wakacji, można poznać tu ciekawych ludzi. I pewnie to wszystko jest prawdą, ale pielgrzymka to przede wszystkim czas, który dajesz sobie. Czas na modlitwę i popatrzenie na własne życie w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W tym roku chcemy popatrzeć na Maryję, chcemy do Niej pójść, by Ją zaprosić do naszych domów, rodzin i serc. Przyjąć Maryję, to przyjąć Jezusa. Czy jest coś ważniejszego w życiu chrześcijanina? I pewnie znalazłoby się kilka wymówek: praca, problem z urlopem, zaplanowane wakacje, wyjazd ze znajomymi w góry, nad morze. Czasami zadajesz sobie pytanie, po co to wszystko skoro można dojechać samochodem, pociągiem, może mówisz sobie byłem już tam. To wszystko może być prawdą, ale nie musi. Co zrobić, jeżeli usłyszysz te same słowa, które usłyszał św. Józef. Podpowiem: „Nie bój się wziąć Maryi do siebie“, chodź z nami i zaproś Matkę Boga do swojego życia.
Do zobaczenia na trasie.

Ks. Robert Lewandowski
kierownik Kaliskiej i Diecezjalnej
Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!