TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 29 Marca 2024, 12:32
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Rok przełomu

Rok przełomu

Choć o Żołnierzach Wyklętych, czyli uczestnikach niepodległościowej konspiracji w latach 1944-1963, mówi się już od dłuższego czasu, nie sposób nie zauważyć, że w kończącym się roku 2016 doszło do przełomu w sprawie ich upamiętniania. Nie jest to już kwestia wyłącznie lokalnych stowarzyszeń, inicjatyw patriotycznych, grup kombatanckich, niszowych gazet i czasopism. Wreszcie uhonorowały ich odpowiednio władze państwowe.
24 kwietnia. Po 65 latach po śmierci pochowany został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK, zwanej „brygadą śmierci”. W pogrzebie - przy honorowej asyście Wojska Polskiego - uczestniczyły najwyższe władze Rzeczypospolitej. Decyzją Ministra Obrony Narodowej pośmiertnie awansowano „Łupaszkę” do stopnia pułkownika. Prezydent RP Andrzej Duda powiedział podczas uroczystości: „Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce”. Na pogrzeb przybyły tysiące Polaków chcących oddać cześć legendzie polskiego podziemia antykomunistycznego.
15 sierpnia. W święto Wojska Polskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie odsłonięta zostaje tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym z wymienionymi dziewięcioma miejscami starć i potyczek żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Andrzej Duda zaznaczył wówczas: „Dla nich II wojna światowa nie zakończyła okupacji. Dla nich zmieniło się tylko tyle, że zamiast okupantów niemieckich przyszli okupanci sowieccy, przeciwko którym oni postanowili nadal walczyć i czynili to niezłomnie, bardzo często aż do śmierci, aż do 1963 roku, kiedy to w walce zginął ostatni z nich, sierżant Józef Franczak”. 10 listopada odsłonięta została druga tablica przy warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza poświęcona Żołnierzom Wyklętym.
28 sierpnia. W siedemdziesiątą rocznicę śmierci w uroczystym pochówku do grobów zostali złożeni ppor. Feliks Selmanowicz ps. „Zagończyk” oraz Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, żołnierze 5. Wileńskiej Brygady AK. Szczególne wrażenie wywierają okoliczności działania, aresztowania i procesu „Inki”, która w chwili śmierci nie miała skończonych osiemnastu lat. Zważywszy na fakt, że dwa lata temu zmarł prokurator żądający dla niej kary śmierci - nie poniósł jakichkolwiek konsekwencji za swój czyn, a jego pochówkowi towarzyszyła asysta Wojska Polskiego - trzeba niezwykle docenić udział władz państwowych w tym wydarzeniu. „Wszyscy razem dziś wołamy: Inko i Zagończyku, cześć i chwała bohaterom, cześć wam i cześć tym wszystkim, których jeszcze zobowiązani jesteśmy odnaleźć i oddać hołd. W imieniu rządu Rzeczypospolitej, wolnej Polski, składam wam hołd, cześć i powiem tak, jak wy mówiliście: Niech żyje Polska” - powiedziała premier Beata Szydło.
W upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych wpisuje się również istniejące od tego roku czasopismo – Kwartalnik „Wyklęci”, którego mam zaszczyt być redaktorem naczelnym. W czterech numerach – każdy z nich ma około 275 stron – czytelnicy otrzymują solidną dawkę historycznej i patriotycznej lektury, napisanej jednak lekkim stylem przez wybitnych znawców tematu i lokalnych pasjonatów. Na naszych łamach chcemy ukazać fenomen podziemia niepodległościowego, które toczyło nierówną walkę przeciwko siłom sowieckim i rodzimej bezpiece. Zainteresowanych prenumeratą czasopisma na rok 2017 zapraszam na stronę internetową: www.wydawnictwomiles.pl lub dzwoniąc pod numer: 535 583 309.

Kajetan Rajski

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!