TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 28 Marca 2024, 19:53
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Obecni wokół Eucharystii - Kalisz

Obecni wokół Eucharystii

W rozmowie z ks. Łukaszem Luźnym, diecezjalnym moderatorem ERM o Ogólnopolskich Dniach Eucharystycznego Ruchu Młodych w Kaliszu, samym ruchu i wyborze miejsca na to spotkanie.


Zdarza się, że niektórzy narzekają na brak młodych ludzi w Kościele, a właśnie to spotkanie zgromadziło młodzież. Kto przyjechał na kaliskie dni wspólnoty?
Ks. Łukasz Luźny: W tym roku uczestników Ogólnopolskich Dni Wspólnoty ERM razem z opiekunami jest 210. Przyjechali z różnych miast z diecezji naszego kraju, począwszy od diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przez zielonogórsko -gorzowską, po krakowską. Tegoroczne dni są adresowane do uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej i gimnazjum. Jeżeli chciał przyjechać ktoś starszy, to też mógł. ERM zakłada, że formacja w ramach ruchu kończy się w klasie III gimnazjum, starsi mogą posługiwać jako wolontariusze i animatorzy wspólnot. Zasada jest taka, że w okolicach przystąpienia do I Komunii Świętej rozpoczyna się przygotowanie do przyjęcia do ERM. Znakiem przynależności do ruchu jest żółta chusta. Poprzez udział w spotkaniach młodzi pogłębiają wiarę, wiedzę na temat Eucharystii i spotkania, relacji z Bogiem. Takie dni, jak te dla młodzieży, odbywają się co dwa lata, również co dwa lata są organizowane dni adresowane do uczniów szkół podstawowych.

Dlaczego kilkudniowe spotkanie zostało zorganizowane właśnie w Kaliszu?
Ogólnopolskie spotkanie ERM odbywa się w Kaliszu po raz pierwszy. Pomyśleliśmy, że św. Józef jest dobrym patronem w dzisiejszych czasach ze względu na różne sytuacje związane z rodziną. Dla młodych ludzi może to być dobra podpowiedź i lekcja zawierzenia siebie i swoich rodzin św. Józefowi i Matce Bożej. Zasadnicza część modlitewna tych dni odbywa się w kaliskim sanktuarium. U św. Józefa rozpoczęliśmy spotkanie, dzisiaj mieliśmy w bazylice piękną Eucharystię ze wspólnotą parafialną, na której było mnóstwo dorosłych, dzieci i młodzieży z Kalisza. Eucharystia poprzedzona została marszem z naszej bazy warsztatowo - noclegowej, czyli seminarium duchownego do sanktuarium św. Józefa. On nas zaprosił i zgromadził, chcemy mu powierzyć wszystkie sprawy, także te związane z rodzinami, bo nie zawsze jest tak super jak by się chciało. Św. Józef, Matka Boża i wizerunek kaliski nas zawsze zachęcają, by modlić się w intencji rodzin.

Kto wybiera miejsca na te ogólnopolskie dni?
Miejsce, gdzie zostaną one zorganizowane, zwykle wybiera ogólnopolski Sekretariat Eucharystycznego Ruchu Młodych w Poznaniu. Chodzi o to, by nie były one cały czas w jednym miejscu. Wybierane jest zwykle miejsce tam, gdzie w diecezji działa ERM. Patrząc na mapę Polski, zasadniczo ten ruch nie działa na wschodzie Polski, jeżeli już to istnieją tam pojedyncze wspólnoty, natomiast w zachodnich czy południowych diecezjach naszego kraju działa prężnie.
W Sekretariacie ERM w Poznaniu działają siostry urszulanki, które zostały o to poproszone przez Episkopat Polski. Moderatorką krajową ERM z ramienia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek jest s. Danuta Pusty z Pniew. Wracając do organizacji ogólnopolskich dni, sekretariat ERM przygotował plan spotkania, jego punkty, natomiast kwestia dogadania się, jak ma wszystko wyglądać na miejscu, np. kwestia noclegowa, ustaleń z Ks. Kustoszem sanktuarium Józefa były w mojej gestii.

Powiedział Ksiądz, że w Polsce różna jest obecność wspólnot ERM, jak to wygląda w diecezji kaliskiej?
W naszej diecezji ruch skupia przede wszystkim dzieci młodsze, dlatego tylko trzy wspólnoty przyjechały tutaj na spotkanie z Rozdrażewa, Słupi pod Kępnem i Sobótki. W sumie przy parafiach działa dobrze i solidnie na zasadzie formacji i regularnych spotkań około 30 wspólnot, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. To na pewno ciekawe, że w organizacji tegorocznych dni pomagały wspomniane już grupy młodsze, dla których zasadniczo nie są one przeznaczone. Na pewno zaangażowały się one w modlitwę, w przygotowanie różnych rzeczy potrzebnych na dni wspólnoty, w przeprowadzenie np. wczorajszej adoracji i nabożeństwa do św. Józefa, w których pomogła grupa z parafii App. Piotra i Pawła w Kaliszu. Nie wiemy, jak będzie wyglądała działalność ruchu, kiedy nie będzie już gimnazjów. Pewnie młodzieżowe dni wspólnoty będą miały inny charakter, może będą adresowane do starszych uczniów ze szkół podstawowych, ale to jest kwestia do ustalenia.

Co oprócz różnego rodzaju warsztatów, które można zobaczyć i o nich przeczytać we fotoreportażu w tym numerze „Opiekuna”, przygotowano w programie kaliskich dni wspólnoty?
Warsztaty każdy wybierał sobie tematycznie. Wspominałem już o Mszach Świętych i modlitwach, bo to one stanowiły zawsze centrum każdego dnia. Były też spotkania z ciekawymi ludźmi, np. dzisiaj odbędzie się spotkanie ze wspólnotą trudnych małżeństw „Sychar”. Może się wydawać dziwne jak obecnym tutaj dzieciom mówić o trudnych małżeństwach. Chodzi o danie świadectwa, przedstawiciele „Sychar” chcą pokazać jak wygląda życie w takich małżeństwach i rodzinach. Często dzieje się podobnie jak w rodzinach obecnych tu młodych ludzi, którzy może nie wiedzą jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami. Chodzi także, by pokazać jak się wspólnie modlić i przeżywać czas dorastania w relacji do Pana Boga. Jutro odbędzie się spotkanie z panem Andrzejem Moszczyńskim, wielkim czcicielem Matki Bożej, który propaguje Traktat ku czci Matki Najświętszej. To też jest godne uwagi, bo w te dni nasze myśli biegną do św. Józefa, a przecież wiadomo, że on jest oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny. Warto też dostrzec jej osobę zwłaszcza, że jutro rozpoczynamy miesiąc maj. To dla nas wskazówka i odpowiedź.

rozmawiała Renata Jurowicz

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!