TELEFON DO REDAKCJI: 62 766 07 07
Augustyna, Ingi, Jaromira 19 Marca 2024, 04:28
Dziś 19°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Jeszcze kilka słów o symbolach Wielkiego Tygodnia

Jeszcze kilka słów o symbolach Wielkiego Tygodnia

Pisząc w poprzednim numerze ,,Opiekuna” o symbolach Triduum Paschalnego popełniłam kilka błędów, na które zwrócił mi uwagę nasz diecezjalny ,,liturgista” ks. Dariusz Kwiatkowski.
Przede wszystkim Ciało i Krew Chrystusa to nie są symbole. W Eucharystii mamy do czynienia z rzeczywistą i substancjalną obecnością Ciała i Krwi naszego Zbawiciela. Podczas przeistoczenia symbole, jakimi są chleb i wino, stają się realnie prawdziwym Ciałem i Krwią Jezusa.
W Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do specjalnie przygotowanej kaplicy, którą zgodnie z posoborowymi dokumentami Kościoła powinno się poprawnie nazywać „ołtarz adoracji” lub „ołtarz wystawienia”. Nazwa „ciemnica” jest niepoprawna, ponieważ liturgia Wieczerzy Pańskiej jest w całości poświęcona tajemnicy Eucharystii. Adoracja, która odbywa się po wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej koncentruje się na Eucharystii i tajemnicy obecności Chrystusa w tym Sakramencie. Temat męki Chrystusa pojawia się w Liturgii Męki Pańskiej celebrowanej w Wielki Piątek.
W materiale dotyczącym Wigilii Paschalnej niewłaściwie zaliczyłam te celebracje do liturgii Wielkiej Soboty. W Wielką Sobotę Kościół przez cały dzień adoruje Chrystusa złożonego do grobu i zstępującego do otchłani, aby odkupić tych wszystkich, którzy umarli przed Jego przyjściem na ziemię.
Tymczasem Wigilia Paschalna, choć zaczyna się w sobotę późnym wieczorem lub w nocy, jest już celebracją Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego nie można jej nazywać Liturgią Wielkiej Soboty. Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania, które rozkłada się w czasie najpierw na całą Niedzielę Wielkanocną poszerzoną o Oktawę, a potem na cały Okres Wielkanocny.
Za wszystkie błędy Czytelników bardzo przepraszam, a ks. Dariuszowi dziękuję za wyjaśnienie tajemnic Liturgii Triduum Paschalnego.

Anika Djoniziak

Dodaj komentarz

Pozostało znaków: 1000

Komentarze

Nikt nie dodał jeszcze komentarza.
Bądź pierwszy!