Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-04-23 10:50:42

IV Niedziela Wielkanocna 22 kwietnia
Dz 4, 8-12; Ps 118; 1 J 3, 1-2; J 10, 11-18

Poniedziałek, 23 kwietnia
Dz 1, 3-8; Ps 126; Flp 1, 20c-30; J 12, 24-26

Wtorek, 24 kwietnia
Dz 11, 19-26; Ps 87; J 10, 22-30

Środa, 25 kwietnia
1 P 5, 5b-14; Ps 89; Mk 16, 15-20

Czwartek, 26 kwietnia
Dz 13, 13-25; Ps 89; J 13, 16-20

Piątek, 27 kwietnia
Dz 13, 26-33; Ps 2; J 14, 1-6

Sobota, 28 kwietnia
Dz 13, 44-52; Ps 98; J 14, 7-14

Z Dziejów Apostolskich
Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział: «Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek odzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka - którego wy ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że dzięki Niemu ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni».

Z Księgi Psalmów
Dziękujcie Panu, bo jest dobry,
bo Jego łaska trwa na wieki.
Lepiej się uciekać do Pana,
niż pokładać ufność w człowieku.
Lepiej się uciekać do Pana,
niż pokładać ufność w książętach.
Dziękuję Tobie, że mnie wysłuchałeś
i stałeś się moim Zbawcą.
Kamień odrzucony przez budujących
stał się kamieniem węgielnym.
Stało się to przez Pana
i cudem jest w naszych oczach.
Błogosławiony, który
przybywa w imię Pańskie,
błogosławimy wam z Pańskiego domu.
Jesteś moim Bogiem,
podziękować chcę Tobie,
Boże mój, wielbić pragnę Ciebie.

Z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła
Najmilsi:Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego.
Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy
do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.

Z Ewangelii wg św. Jana
Jezus jest dobrym pasterzem
Jezus powiedział: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać.
Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

Komentarz do Ewangelii
Uwierzyć w „przeogromną moc”

„Nie jesteśmy zanurzeni w przypadkowości, ani pociągani serią chaotycznych wydarzeń, ale przeciwnie, nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania!” (papież Franciszek, Orędzie na 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2018). Z niepokojem patrzymy na to, co dzieje się wokół nas. Zamachy terrorystyczne, wielka fala uchodźców, różne formy „utrudniania” życia uczniom Pana Jezusa i inne zagrożenia sprawiają, że trudno nam z nadzieją patrzeć w przyszłość. Ale takie myślenie nie ma nic wspólnego z wiarą w Jezusa Chrystusa. Niecały miesiąc temu śpiewaliśmy radosne „ALLELUJA”, bo Jezus zwyciężył śmierć, a to zmienia (powinno zmienić) nasze patrzenie na świat i na wszystko, co się w tym świecie dzieje. Myślę więc, że trzeba nam wrócić do słów Świętego Pawła: „W różny sposób jesteśmy uciskani, ale nie załamujemy się tym; jesteśmy bezradni, ale nie pogrążamy się w rozpaczy; prześladują nas, ale nie zostaliśmy opuszczeni; przewracają nas, ale nie giniemy” (2Kor 4, 8-9). A to wszystko dokonuje się dlatego, że „Jezus zwyciężył świat” (J 16, 33). Stąd też „nasze życie i nasza obecność w świecie jest owocem Bożego powołania”. Bóg wie, co robi, i nie pozostawia przypadkom naszego życia. On jest DOBRYM PASTERZEM i „daje życie swoje za owce” (J 10, 11). Wróćmy jeszcze raz do Świętego Pawła: „Bóg, który powiedział: «Z ciemności zajaśnieje światłość», zajaśniał w naszych sercach, aby zabłysło poznanie chwały Bożej, która jest na obliczu Jezusa Chrystusa. Mamy zaś ten skarb w glinianych naczyniach, aby nie z nas, lecz z Boga była ta przeogromna moc” (2Kor 4, 6-7). „Przeogromna moc”... Gdzie ona jest? Zapomnieliśmy o niej? Zakopaliśmy ją (zob. Mt 25, 18)? Przecież DOBREMU PASTERZOWI „zależy na nas” (por. J 10, 13) i nie zabrał nam tej „przeogromnej mocy”! Bo ta „przeogromna moc” nie pochodzi od nas, nie jest naszym dziełem. I dlatego też nie znajdziemy w sobie „mocy”, która sprawi, że spojrzymy na nasze życie jak na „owoc Bożego powołania”. To „z Boga jest ta moc”! Co więc robią „owce” Jezusa - DOBREGO PASTERZA? „Słuchają Jego głosu” (J 10, 3), „idą za nim” (J 10, 4), „znają Pasterza” (J 10, 14), „idą za Jego głosem” (J 10, 16), „są Jemu posłuszne i podążają za Nim” (J 10, 27), „nigdy nie zginą, ani nikt nie wyrwie ich z Jego ręki” (J 10, 28). W Ewangelii według św. Jana fragment o DOBRYM PASTERZU znajduje się pomiędzy uzdrowieniem niewidomego od urodzenia a śmiercią i wskrzeszeniem Łazarza. Ślepota i śmierć nie napawają optymizmem i nadzieją, ale są „miejscami”, gdzie objawia się „przeogromna moc”. A kiedy objawia się ta „moc”? Gdy jest wiara! Uzdrowiony ze ślepoty wyznał: „Wierzę, Panie” (J 9, 38). Marta, siostra Łazarza, wyznała: „Wierzę, że Ty jesteś Chrystusem, Synem Bożym, który przyszedł na  świat” (J 11, 27). Wyszliśmy od naszych lęków i obaw, a skończyliśmy na wierze. Czy nie o to właśnie chodzi, żeby uwierzyć, że DOBRY PASTERZ daje nam „przeogromną moc” i czuwa nad naszym życiem?

ks. Tomasz Kaczmarek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Ziarno Słowa

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej