Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-07-21 12:32:35

U ŹRÓDEŁ WODY ŻYCIA

Bóg jest miłością

Phil Bosmans w jednej ze swoich książek napisał, że miłość nie jest ludzkim wynalazkiem – Bóg wynalazł miłość. A św. Jan, umiłowany uczeń Jezusa Chrystusa s swoim liście dał nam najpiękniejszą i chyba najkrótszą „definicję” Boga. Św. Jan z całą prostotą i pewnością powie, że „Bóg jest miłością”. Być może takie stwierdzenie nas zaskakuje i dziwi. Chyba współczesnemu człowiekowi łatwiej uwierzyć we wszechmoc Boga, Jego potęgę i mądrość, niż w to, ze jest On miłością. Dla wielu ludzi Bóg jest surowym i wymagającym sędzią, który tylko czyha, aby człowieka ukarać za każde, nawet najdrobniejsze przewinienie. Tymczasem św. Jan w krótkim fragmencie swojego listu aż trzy razy mówi, że Bóg jest miłością.

Sakrament małżeństwa nazywany jest także sakramentem miłości. W dniu zaślubin tematem wiodącym jest miłość, która połączyła dwoje ludzi. W tym kontekście bardzo często pada pytanie o jej źródło, czyli pochodzenie. Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w słowie Bożym. Św. Jan powie, że „miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje narodził się z Boga i zna Boga”. To stwierdzenie tak bardzo łączy się z prawdą, że Bóg jest miłością. Od początku świata Bóg objawia ludziom swoją miłość, nie jako jeden z Jego licznych atrybutów, ale jako prawdę najważniejszą. Wszystko, cokolwiek Bóg czyni dla człowieka, czyni to z miłości. Z miłości stworzył świat i oddał go człowiekowi, który został stworzony na Jego obraz i podobieństwo. Wszelka działalność Boga ma swój początek miłości. Najpełniej objawiła się ona w Jezusie Chrystusie, który stał się człowiekiem, umarł na krzyżu za nasze grzechy i zmartwychwstał, aby dać nam zbawienie Jezus Chrystus stanowi pełnię objawienia Bożej miłości. 

Miłość jest darem, którego nie można zatrzymać dla siebie. Dlatego Bóg dzieli się swoją miłością z całym światem i każdym człowiekiem. Tą miłością dzieli się także z nowożeńcami. Oni zostali dotknięci Bożą miłością. On sprawił, że poznali się, bo przecież w chrześcijańskim życiu nie ma miejsce na przypadek. On czuwa, aby ten dar w okresie narzeczeństwa pielęgnować i rozwijać. On pomaga młodym ludziom w podjęciu niełatwej decyzji, aby związać się na całe życie. Przyjmując tę miłość jednocześnie nowożeńcy dają świadectwo, że narodzili się z Boga i że Go znają. Ich obecność w kościele i chęć przyjęcia sakramentu małżeństwa są tego najlepszym dowodem. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielkim i cennym darem jest Boża miłość wlana w ludzkie serca. Niestety, mamy także świadomość, że ten dar został złożony w gliniane i kruche naczynie. Co zrobić, aby go ochronić i nie stracić? Św. Jan pisze, że miłość jest z Boga. Oznacza to, że tylko bycie blisko Boga tak naprawdę jest gwarancją trwałości ludzkiej miłości, także tej małżeńskiej. Bóg daje miłość i tej miłości uczy. Miłością wzorcową i najpełniejszą jest ta miłość, którą przynosi Jezus Chrystus. Polega ona na całkowitym oddaniu samego siebie innym. Pełnia miłości Chrystusa objawiła się w Jego śmierci na krzyżu. Oddał swoje życie dla nas i dla naszego zbawienia.

Chrystus wzywa swoich uczniów, aby się wzajemnie miłowali, tak, jak On ich umiłował. Kochać prawdziwie to znaczy otworzyć się całkowicie na drugiego człowieka i żyć dla niego. W taki sposób kocha nas Bóg. Co więcej, św. Jan zapewnia, że „w tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy”. Stąd wypływa zadanie dla nas: skoro On tak nas umiłował, to i my powinniśmy miłować się wzajemnie.

Chrześcijańscy małżonkowie wiedzą, że początkiem ich miłości jest Bóg. Dlatego od Niego uczą się przebaczania sobie nawzajem i akceptacji własnych ograniczeń. Ponieważ jest to trudne zadanie, Kościół modli się w dniu zaślubin za nowożeńców tymi słowami: „Prosimy Cię, Boże, ześlij swoje błogosławieństwo na tych nowożeńców Spraw, Panie, aby żyjąc w tej sakramentalnej wspólnocie, którą dziś zapoczątkowali, obdarzali się wzajemnie miłością i świadcząc w ten sposób, że jesteś wśród nich obecny, stanowili jedno serce i jedną duszę. Udziel im też pomocy, Panie, aby dom, który zakładają, podtrzymywali wspólnym wysiłkiem, a swoje dzieci, wychowane w duchu Ewangelii, przygotowali do wspólnoty z Tobą w niebie”. 

ks. Dariusz Kwiatkowski

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

U źródeł wody życia

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej