Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-06-21 11:09:42

Przed cudownym wizerunkiem
Pisząc o kolejnej sobocie u św. Józefa, nie możemy nie zauważyć, że także przez cały tydzień do bazyliki przybywają tłumy czcicieli Świętego. Przyjęło się już w parafiach, że dzieci pierwszokomunijne jadą z pielgrzymką dziękować za przyjęty sakrament i najczęściej była to Częstochowa. A w tym roku z dumą możemy powiedzieć, że większość z nich przyjeżdża właśnie do kaliskiego sanktuarium.
Kościół wypełniają dzieci w białych szatkach. Choć jest ciasno, wszyscy chcą dotrzeć przed oblicze św. Józefa, chcą zobaczyć Świętą Rodzinę. - W niedzielę pierwszy raz przyjąłem Chrystusa, bardzo na to czekałem. Zawsze zazdrościłem starszym, kiedy podchodzili do księdza po Komunię - mówi Tymek. - Nigdy nie byłem w Kaliszu, o św. Józefie mówiła nam katechetka na lekcji, że to ojciec Jezusa, że może pomóc jak go się bardzo poprosi. Chciałbym go prosić o braciszka, bo długo na niego czekam i nie wiem, czy się doczekam. Bardzo bym chciał - podkreśla Tymek, który przyjechał ze Strzelna, z diecezji gnieźnieńskiej. Inny z chłopców przeciskając się przez tłum, niosąc karteczkę w ręku, pyta, „proszę pani, gdzie się to wrzuca?” Wskazałam mu na szklane naczynie ustawione na stoliczku i zapytałam, o co chce prosić św. Józefa. Szepcąc, odpowiedział: „o to, by rodzice się kochali, a nie kłócili”. Takich przykładów można by wymieniać i wymieniać.
Pielgrzymi przybywający w sobotnie przedpołudnie uczestniczą nie tylko we Mszy św. wotywnej, mogą uzyskać odpust zupełny, ale mają tez możliwość wysłuchania konferencji o św. Józefie. Jak na gospodarza przystało, wszystkich zgromadzonych zawsze wita kustosz sanktuarium ks. prałat Jacek Plota. Następuje uroczyste odsłonięcie cudownego obrazu i oprowadzenie po sanktuarium.
19 maja konferencję i homilię wygłosił ks. Adam Kraska. W swej homilii wskazując na Apostołów, którzy w Wieczerniku czekali na zmartwychwstałego Jezusa
i otrzymali Ducha św., porównał bazylikę do Wieczernika, w którym się gromadzimy, by zaczerpnąć Ducha, by prosić Go o to, co miał św. Józef.  - Św. Józef znika z kart Pisma, kiedy Jezus ma 12 lat, kiedy gubi się swoim rodzicom. I wtedy, kiedy Jezus na pytania odpowiedział im: czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? - podkreślił ks. Kraska dodając, że wtedy to wypełniło się posłannictwo Józefa, który wychowywał Jezusa, ucząc Go, że najważniejszy jest Ojciec w niebie. Tym samym ks. Kraska zachęcał zgromadzonych, by właśnie dzieciom, które dopiero co przyjęły po raz pierwszy Komunię św., uświadomić, że jest ktoś ważniejszy od wszystkich, że jest Bóg w niebie. By w momentach trudnych wołały do Ojca w niebie. By wiedziały, że kiedy zabraknie tych ziemskich rodziców, zawsze jest Ojciec w niebie. Na zakończenie Mszy św. ks. prałat Jacek zawierzył zgromadzonych opiece św. Józefa. Jak zawsze dla wszystkich przygotowany był posiłek.
Arleta Wencwel
Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Święty Józef

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej