Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-05-07 12:00:04

Św. Piotr Chanel (1803-1841)

Na południowym Pacyfiku, na północ od linii łączącej Fidżi i Samoa, leżą trzy najmniej uczęszczane przez turystów wyspy: Wallis, Futuna i Alofi. Wallis odkryta została w 1767 r. przez Anglików, a dwie pozostałe przez Holendrów już w 1616 roku. Dzisiaj należą one do Terytorium Polinezji Francuskiej.

Obecnie Polinezyjczycy zamieszkujący wyspy są w 99 % katolikami, a pozostałością ich dawnych wierzeń i obrzędów jest tradycyjny drewniany bęben, który zamiast dzwonów zwołuje ludzi na Eucharystię.
Po odkryciu wysp prowadzili tam swoje misje protestanci, a katolików zachęcał do pracy misyjnej na terenach Oceanii papież Leon XII w 1825 roku. Jego następca Pius VIII w 1829 r. skierował orędzie do biskupów z całego świata mobilizując wierzących do większego zaangażowania się w szerzenie tam nauki Chrystusa. Pojawili się oni na wyspach w latach 30. XIX wieku. Pierwszym znanym misjonarzem i tamtejszym męczennikiem, a zarazem patronem Oceanii, jest ojciec Piotr, Francuz ze zgromadzenia marystów (kanonizowany w 1954 r.).
Przyszedł on na świat w biednej rodzinie rolniczej w Cuet, w pobliżu Belley kilka lat po zakończeniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Był to czas, w którym tamtejszy Kościół katolicki poniósł wielkie straty osobowe. W związku z tym władze kościelne wydały odezwę do proboszczów, aby ci zachęcali młodych chłopców do wstępowania do seminariów duchownych. Piotr skorzystał z nadarzającej się okazji, bowiem ubóstwo jego rodziny nie pozwoliłoby mu skończyć studiów. Tymczasem pociągały go podróże i praca wśród ludzi zupełnie innych niż ci, których znał. Dlatego jego rodzice umieścili go, gdy miał 11 lat, u krewnej w Cras, by tam uczył się łaciny u proboszcza. Po pięciu latach rozpoczął naukę w niższym seminarium w Meximieux, którą kontynuował w seminarium duchownym w Belley, gdzie w 1827 roku przyjął święcenia kapłańskie. Potem został wikarym w Amberieux, a później proboszczem w Crozet pod Genewą. Jednak przez cały czas marzył o misjach. Wydawało się, że jego marzenia nie mają szans na realizację, bo w 1829 roku powierzono mu wykłady i obowiązki wicedyrektora seminarium w Meximieux i zdawało się, że jedyną jego misją życiową będzie przygotowywanie młodych chłopców do dalszych studiów.
Tam jednak spotkał ojców zakonnych ze zgromadzenia marystów, którzy zaangażowani byli w działalność misyjną. Ksiądz Piotr wstąpił do nich i po złożeniu w 1836 roku ślubów zakonnych dotarł w następnym roku - wraz z przydzielonym mu do pomocy bratem zakonnym i Tomaszem Boogiem - na Futunę. Misjonarze starali się szybko opanować nieznany im język, a mocni duchem, potrafili mieszkańcom wyspy okazywać prawdziwą życzliwość. Nic zatem dziwnego, że nazywali oni ojca Piotra „człowiekiem najlepszego serca”.
Na wyspie trwała jednak wojna pomiędzy mieszkającymi na niej plemionami. Trudną pracę wśród zwaśnionych ze sobą ludzi, o. Piotr musiał realizować codziennie, a wzajemna niechęć wodzów do siebie i do europejskich przybyszów, nie ułatwiały mu działania.
W 1839 roku wyspę, na którą zapraszały żeglarzy palmy chylące się nad szumiącym oceanem, nawiedził straszliwy cyklon. Część mieszkańców uznała kataklizm za karę bóstw, za ich odejście od pierwotnych wierzeń pogańskich. Pomimo tego wiernych nadal przybywało. Niepokoiło to jednego z wodzów, który bał się utraty władzy i przywileju rządzenia ludźmi, zwłaszcza w sytuacji, gdy jego syn także chciał przyjąć chrzest. Dwa lata zajęło wodzowi skłanianie starszyzny plemiennej do podjęcia decyzji o pozbyciu się misjonarza. Pojmano go więc i zamordowano. Jednak wkrótce po jego śmierci „wyspiarze” przyjęli katolicyzm, a Futuna stała się ważnym ośrodkiem wiary, ukazując, że: „Świat potrzebuje Ewangelii Jezusa Chrystusa. Poprzez Kościół kontynuuje On swoją misję miłosiernego Samarytanina, opatrując krwawiące rany ludzkości, oraz misję Dobrego Pasterza, poszukując tych, którzy się zagubili na drogach zagmatwanych i prowadzących do nikąd”.

ks. Sławomir Kęszka

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Święci i błogosławieni

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej