Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-10-24 10:18:52

Pokuta narodowa

Częstochowa. W sobotę, 15 października na Jasnej Górze z udziałem ponad 100 tys. pielgrzymów odbyła się „Wielka Pokuta”, czyli nabożeństwo przebłagalne za grzechy i prośba o miłosierdzie dla naszego narodu.

Całodniowa modlitwa składała się z dziękczynienia za to, co dokonało się w historii Polski, z części pokutnej ze świadectwami i adoracją eucharystyczną oraz, a może przede wszystkim, z Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Wielka Pokuta była zaplanowana już rok temu i nikt nie mógł wtedy przewidzieć tego, co się wydarzyło w ostatnich miesiącach, że „część Polaków wyznała wiarę w ciemność, która jest symbolem śmierci, martwej duszy, ta ilość złości, nienawiści, która pojawiła się nagle w przestrzeni między nami jest tak ogromna, że Pan Bóg doskonale to przewidział, by dać nam szansę teraz do wyznania wiary w światło” - zaznaczył Maciej Bodasiński podkreślając, że jasnogórskie spotkanie to wydarzenie zorganizowane przez świeckich. Pomysłodawcą i współorganizatorem narodowej pokuty był reżyser i producent filmowy Lech Dokowicz.
Konferencje i modlitwy prowadzili ojcowie Antonello Cadeddu i Henrique Porcu, misjonarze z Brazylii, przełożeni wspólnoty Przymierze Miłosierdzia oraz ks. Piotr Glas, egzorcysta. W pierwszej części dziękowano Stwórcy za wszelkie dobro, jakie dokonało się w historii naszego narodu. Po południu odprawiona była Msza Święta. Na jej zakończenie abp Stanisław Gądecki odczytał Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.
- Inicjatywa Wielkiej Pokuty wpisuje się doskonale w Rok Święty Miłosierdzia oraz jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. W sakramencie pokuty i pojednania człowiek może doświadczyć pełnego miłosierdzia, przebaczającego spojrzenia Boga, który w Jezusie przyjmuje na siebie grzech i płynącą z niego śmierć, aby przywrócić człowiekowi życie - podkreślił abp Gądecki.
Wieczorem odbyła się część pokutna, w której przepraszano Boga za grzechy narodu. Modlitwa i nabożeństwa odbywały się w podniosłej, pełnej skupienia i pokoju atmosferze, jakże odmiennej od hałaśliwych marszów feministek. Zgromadzonym towarzyszyły intencje przebłagania za grzechy narodowe, w tym aborcję, pijaństwo, zawiść i uwikłanie w komunizm.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Świat

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 12(525) od 3 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
o tym, dlaczego litania ma 33 wezwania i akurat takie, a nie inne?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej