Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2011-05-13 10:18:21

Słowo życia ojca Verlinde

„Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których ja dokonuję”

Te słowa, nieco dziwne, wprawiają nas w zakłopotanie. Jakże moglibyśmy dokonywać tych samych dzieł co Jezus? Trzeba przyznać, że jesteśmy nieco zaniepokojeni tymi oczekiwaniami Pana i odczuwamy poczucie winy, że nie jesteśmy „na wysokości”. Ale o jakie dzieła chodzi? W czwartej Ewangelii Jezus przedstawia nam znaki, które czyni jako dzieła, które Ojciec daje Mu do wykonania. Jego działanie wyraża się w licznych znakach, które wszystkie, bez wyjątku, trzeba interpretować w świetle zmartwychwstania. Wesele w Kanie Galilejskiej, uzdrowienie syna urzędnika królewskiego, uzdrowienie paralityka, rozmnożenie chleba, chodzenie po jeziorze, uzdrowienie niewidomego od urodzenia, wskrzeszenie Łazarza – to siedem znaków opisanych przez św. Jana, z których każdy ogłasza nam tryumf życia w poranek Wielkanocny oraz wezwanie do uczestnictwa poprzez wiarę w tym zwycięstwie.

„Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których ja dokonuję”

Pierwszym więc warunkiem jest wiara w Jezusa, gdyż tylko ona daje nam bezpośredni dostęp do życia Zmartwychwstałego. Słowo Boże rzeczywiście chciało przyjąć od nas to, czego nie znało – śmiertelność,  aby dać nam dostęp do tego, czego nie posiadaliśmy - do życia boskiego.

„Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których ja dokonuję”

Cuda dokonywane przez Jezusa wypływają z komunii Ojca i Syna w Duchu Świętym. Tak samo i nasze działanie powinno mieć swoje źródło w głębokiej jedności z Chrystusem w tym samym Duchu tak, byśmy mogli powtórzyć za św. Pawłem „Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Gal 2,20) i dokonuje we mnie swoich własnych dzieł. Oczywiście, że to my kierujemy naszym naturalnym działaniem, ale by dokonywać dzieł królestwa, trzeba nam współdziałać ze Źródłem życia nadprzyrodzonego, przekazywanego nam przez Chrystusa w Duchu Świętym. 

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Słowo życia

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej