Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-03-26 09:38:20

Radość i bliskość

Mamy dzisiaj piękny dzień, świętujemy Uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca NMP. Jest to jednocześnie piąta rocznica objęcia urzędu przez Ojca Świętego Franciszka. Na portalu wiara.pl znalazłem listę 10 najważniejszych wydarzeń z pontyfikatu Franciszka: ŚDM w Rio de Janeiro, adhortacja „Evangelii gaudium”, wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, encyklika „Laudato si”, wizyta w USA, spotkanie z patriarchą Moskwy w Hawanie, adhortacja apostolska „Amoris Laetitia”, wizyta na greckiej wyspie Lesbos, ŚDM w Krakowie i wreszcie Jubileusz Miłosierdzia. Pewnie tak to właśnie wyglądało, ale pontyfikat Franciszka trudno ująć w takim spisie wydarzeń. Od samego początku pojawiły się elementy pewnego szaleństwa w recepcji papieża Franciszka. Szczególnie dobrze ujął to publicysta Krzysztof Osiejuk: „Już kilka dni po tym, jak nowym papieżem został kardynał Bergoglio przyjmując imię Franciszka, stanęliśmy wobec zjawiska raczej dość oryginalnego. Oto wszelkiej maści ateiści, agnostycy, antyklerykałowie, osoby tak zwane „wierzące, ale niepraktykujące”, czy wreszcie ci wszyscy, którzy w stosunku do spraw wiary zachowywali dotychczas zimną obojętność, nagle podnieśli głowy i oświadczyli, że jest im bardzo miło widzieć, że papieżem został jeden z nich. Ale wobec owego szaleństwa – bo to z czym mieliśmy do czynienia należy nazwać szaleństwem – nawet, jeśli była w nim dość perfidna metoda – a w sposób dość jednoznaczny była – zamiast solidarnego protestu osób pobożnych i pozornie wiernych Kościołowi przeciwko temu kłamstwu, mogliśmy zaobserwować coś wręcz przeciwnego, a mianowicie swego rodzaju przyjazne sprzężenie zwrotne. Im bardziej strona, że tak ją nazwiemy, bezbożna ogłaszała papieża Franciszka swoim sprzymierzeńcem, tym bardziej ludzie z Bogiem w sercu i medalikiem z Matką Boską na szyi, owszem, głosili sprzeciw, tyle że nie w stosunku do owych kłamców, ale jak najbardziej w stosunku do Ojca Świętego”.
Nie potrafiłbym tego lepiej oddać. To szaleństwo w zasadzie trwa do dziś. Co jakiś czas pojawia się wypowiedź Papieża, czasami wyrwana z kontekstu, czasami nie, a potem dokonuje się „nawalanka” pomiędzy uszczęśliwionymi liberałami i jakoby zszokowanymi kolejną „gafą” Franciszka konserwatystami.
Jakie jest moje osobiste zdanie odnośnie tych pięciu lat papieża Franciszka? Przede wszystkim jako dobry syn Kościoła, którym staram się być, pragnę też zawsze być w jedności z papieżem, tak jak byłem z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, dokładnie tak samo jestem z Franciszkiem. Ubi Petrus, ibi Ecclesia. I to jest punkt wyjścia, zawsze. Jednocześnie nie mogę ukrywać niepokoju jaki wywołują u mnie niektóre jego wypowiedzi, ale myślę sobie, że to co mówił dwa tysiące lat temu Jezus też niekoniecznie wychodziło naprzeciw temu, czego oczekiwali choćby i najwierniejsi jego uczniowie, więc nie mogę zabronić Papieżowi bycia znakiem sprzeciwu dzisiaj, podobnie jak był nim Jezus. I stoję przy Papieżu. I owszem, jest w tym pontyfikacie kilka rzeczy, które bardzo mi się podobają. Jedną z nich, bardzo słabo rozpowszechnioną i komentowaną, było stwierdzenie Franciszka z jego pierwszej homilii po wyborze, że „kto nie modli się do Boga, modli się do diabła”. Bardzo mi również odpowiada preferencja Franciszka na korzyść peryferii, skąd lepiej widać niż z centrum. No i jego ulubione słowa. Na pytanie Dominique Woltona, jakie słowa należałoby zapamiętać z jego pontyfikatu, Franciszek odpowiedział: „Jakiś czas temu uświadomiłem sobie, że najczęściej używam słowa radość. Występuje ono we wszystkich moich testach: Evangelii gaudium to radość Ewangelii, Laudato si to pieśń radości, Amoris laetitia to radość miłości”. Dopytywany o inne słowa dodał: „Często używam słów czułość i bliskość. Kapłanom mówię: Proszę was, bądźcie blisko ludzi”.
Piękne słowa i niech właśnie one staną się moimi i całej redakcji życzeniami na Święta Wielkiej Nocy. Radości z bliskości Zmartwychwstałego, którego czułość i miłość dla nas nie zna granic!

ks. Andrzej Antoni Klimek

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Słowo Redaktora

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej