Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-10-07 12:15:36

Czarny poniedziałek

Poprosiły mnie koleżanki z redakcji, abym dzisiejszego wstępniaka koniecznie poświecił „Czarnemu protestowi” czy też „Czarnemu marszowi”. Tak, kiedy piszę te słowa jest poniedziałek. „Czarny poniedziałek”. Dzień, który środowiska nie dostrzegające różnicy między „ciążą a pieprzykiem” wybrały na dzień protestu przeciwko temu, co one nazywają zaostrzeniem prawa aborcyjnego, a co ja na przykład nazywam szansą, być może niepowtarzalną, aby każde ludzkie życie było w Polsce chronione od poczęcia. Środowiska, o których wyżej mowa, mówią: „nie chcesz aborcji? To jej SOBIE nie rób! Ale się nie wtrącaj w prawa innych!” Celowo napisałem kapitalikami słowo SOBIE, bo w nim tkwi cała tragedia. Pomimo dzisiejszej wiedzy medycznej, owe środowiska w dalszym ciągu nie są w stanie uznać, że człowiekiem jest się od samego początku, od poczęcia, bo jeżeli chcemy za początek człowieka uznać jakikolwiek inny moment rozwoju embrionu, będzie to decyzja arbitralna: jeżeli trzeci tydzień, to dlaczego nie dwudziesty trzeci? Zresztą, już się toczą dyskusje o tzw. aborcji postnatalnej (w przeciwieństwie do prenatalnej). Aborcji nie robi się sobie (choć na pewno robi się również sobie krzywdę), ale robi się ją drugiemu człowiekowi, najbardziej bezbronnemu i zupełnie od swej matki zależnemu.

Ale miało być o „czarnym proteście”. Podobają mi się w nim dwie rzeczy. Kolor czarny. Znak żałoby. Oczywiście żałoby po milionach zamordowanych dzieci, które nie miały szansy ujrzeć świata. Ciekawa rzecz, owe środowiska od zawsze narzekają, że w „tym kraju” skandalem jest fakt, że nie ma świeckiego sposobu przeżywania żałoby, ale zawsze jest to tak nieznośnie powiązane z religią... Drugą rzeczą, która mi się podobała, jest jedno z haseł, jakie pojawiło się na którymś z marszów: „Wasze kaplice, nasze macice”. ZNA-KO-MI-TE! Porównanie kaplic i macic jest znakomite. Właśnie tak powinno być kochane panie! Podobnie, jak w kaplicach otaczamy największym szacunkiem i miłością Najświętszy Sakrament - Jezusa, z podobną miłością i szacunkiem traktujcie tych najmniejszych z małych, z którymi identyfikuje się Jezus, a których życie zaczęło się pod waszymi sercami! (macica brzmi zbyt ginekologicznie, ale rozumiem, że chodziło, żeby się rymowało).

A już całkiem na koniec dwa cytaty z niedawno ogłoszonej Świętą Matki Teresy z Kalkuty: „Jak może być pokój na świecie, skoro nawet dziecko w łonie matki nie może czuć się bezpiecznie?”

I drugi: „Nie chcecie tych dzieci? Oddajcie je mnie.”

ks. Andrzej Antoni Klimek


Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Słowo Redaktora

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej