Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-05-22 10:01:08

To twoja Opiekunka

Obraz Matki Bożej w Starej Błotnicy był ostatnim wizerunkiem, który koronował kard. Karol Wojtyła przed jego wyborem na papieża. Teraz opiekują się nim ojcowie paulini.

Stara Błotnica położona jest 20 kilometrów na północny zachód od Radomia, należy do diecezji radomskiej. Miejscowy kościół wznosi się na średniowiecznym grodzisku, a pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z aktu erekcyjnego z 1403 roku sąsiedniej parafii Bukówno, o którym świadczy ks. Jakub, proboszcz błotnicki.

Od drewnianego po murowany
Pierwszy błotnicki kościół św. Piotra i Pawła Apostołów był drewniany i istniał jeszcze w 1759 roku w czasie rozpoczęcia budowy obecnie istniejącej świątyni. Inicjatorem jej powstania był ks. Sebastian Saryusz Skórkowski, który oddał na ten cel majątek odziedziczony po rodzicach. Kościół budowano etapami, a jego konsekracji dokonał ks. biskup Józef Michał Juszyński w 1868 roku, od tego momentu nosi on wezwanie Narodzenia NMP.
Polichromia ścian i sklepienia nawy głównej i naw bocznych została wykonana przez warszawskiego malarza i powstańca styczniowego Kazimierza Alchimowicza. Piętnaście malowideł ściennych zostało ułożonych w cykle wypełniające pola nad arkadami nawy głównej i na sklepieniu. Pierwszy z nich to ewangeliczna opowieść o życiu, śmierci i triumfie Chrystusa w dziesięciu scenach, a drugi o tematyce maryjnej jest rozmieszczony na sklepieniu nawy głównej. Natomiast ołtarz główny został wykonany w stylu klasycystycznym przez warszawskiego snycerza Józefa Fettera i zakupiony w 1868 roku przez ks. Teofila Jakubowskiego. Ambona również wykonana przez Józefa Fettera ma kształt łodzi św. Piotra. Pochodzące z XVIII wieku organy podarował kościołowi ks. Adam Jakubowski, administrator parafii Świętego Krzyża w Warszawie.

Madonna Błotnicka
W głównym ołtarzu kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia. Jest to wizerunek typu bizantyjskiej Hodegetrii, powstały w kręgu szkoły włoskiej. Przedstawia on Maryję, która na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, a prawą na sercu. Matka Boża patrzy na widza i równocześnie dyskretnie nie przestaje patrzeć na Jezusa. Syn Boży spogląda na twarz Matki i wskazuje na nią prawą ręką, jakby chciał powiedzieć do każdego z nas: „patrz to Matka twoja, to twoja opiekunka, obrona i nadzieja, naśladuj ją i kochaj”, a lewą rękę opiera na księdze. Obraz został namalowany na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Nie wiadomo kto jest jego autorem i dokładnie kiedy powstał, najprawdopodobniej w drugiej połowie XVI wieku. Na pewno od XVII wieku istniał tu kult obrazu, który do czasów nam współczesnych czczony jest pod tytułami: Matka Boska Błotnicka, Pani i Królowa Ziemi Radomskiej, Matka Boża Pocieszenia. W 1868 roku nałożono na niego srebrne sukienki i przeniesiono z bocznej kaplicy do nawy głównej.
Już w XX wieku ks. bp Jan Kanty Lorek ogłosił kościół w Błotnicy sanktuarium maryjnym ówczesnej diecezji sandomierskiej. Natomiast podczas prowadzenia prac restauracyjnych obrazu odkryto dawną warstwę z innym wizerunkiem Matki Bożej. Obraz koronował w 1977 roku w zastępstwie chorego Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. kard. Karol Wojtyła. To ostatni koronowany przez krakowskiego Kardynała wizerunek przed jego wyborem na papieża. Już w 2000 roku do Starej Błotnicy przybyli ojcowie paulini, którym powierzono opiekę nad parafię i sanktuarium. Cztery lata później do kościoła wprowadzone zostały relikwie św. Jana Pawła II. Dokonano renowacji kościoła i odnowiono jego otoczenie. Rozpoczęto także budowę klasztoru paulinów z fundacji Zarządu Generalnego Zakonu Paulinów.

Cuda Maryi
Przez wieki Maryi ofiarowywano wota jako dowód wdzięczności za otrzymane łaski. W 1700 roku było ich już 630. Wśród nich znajdowały się różne kosztowności, jak: tabliczki złote i srebrne wyobrażające ręce, nogi i serca, łańcuchy, pierścienie, perły, obrączki i złote krzyżyki. Niektóre z nich zostały przeznaczone na budowę świątyni. W parafii prowadzono też księgę, do której wpisywano łaski otrzymane za pośrednictwem Matki Bożej Błotnickiej. Niestety zaginęła ona na początku XIX wieku i do dzisiaj nie udało się jej odnaleźć. Teraz w kancelarii parafialnej znajduje się wiele karteczek pozostawionych przez pielgrzymów i nadesłanych pocztą z prośbami do Matki Bożej Pocieszenia. Są też liczne podziękowania za cudowne uzdrowienia, szczęśliwe operacje, ocalenie życia, nawrócenia z nałogów i otrzymaną wiarę. Wśród cudów do dzisiaj wspomina się niezwykłe ocalenie kościoła, który w 1941 roku Niemcy postanowili zniszczyć, na tym terenie miał powstać poligon wojskowy. Zarządzono już ewakuację, również wsi. Ks. proboszcz Stanisław Głąbiński podjął starania o jego ocalenie. Kiedy jego prośby u miejscowych władz administracyjnych i wojskowych nie poskutkowały, postanowił wysyłać list z podaniem do gubernatora w Krakowie. Równocześnie modlono się do Matki Bożej Błotnickiej. Kościół ocalał i był to pierwszy przypadek na terenie Polski odwołania decyzji zniszczenia świątyni.

tekst Renata Jurowicz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Sanktuaria świata

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola

Opiekun nr 11(498) od 21 maja 2017

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in prezentacja pięciu diakonów, którzy za kilka dni przyjmą święcenia oraz rozmowa o historycznym fenomenie objawień w Fatimie.

Zamów prenumeratę

 

Kwartalnik "Opiekuna" -
Okno Wiary 1(9) 2017

w którym pragniemy rozmawiać z naszymi Czytelnikami o wierze, Kościele, rodzinie i historii

ARCHIWUM KWARTALNIKA

banner

Padre gotuje humor26330

Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej