Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-06-28 13:06:17

okruchyKs. Leon Poprawa, red. ks. Sławomir
Kęszka i Krystyna Splitt
Okruchy wojennych wspomnień
cena: 10 zł

Ksiądz Leon Poprawa był młodym kapłanem, kiedy wybuchła II wojna światowa. 6 października 1941 roku został aresztowany i ostatecznie trafił do obozu w Dachau. W książce „Okruchy wojennych wspomnień” dokładnie opisuje noc aresztowania, podróż, a następnie trudną, obozową rzeczywistość. Kapłani przechodzili kolejne etapy różnych prac, między innymi w kuchni, czy na plantacjach roślin. Niektórzy mówili, że mieli lepiej, bo praca w kuchni jest lżejsza, ale ks. Leon pisze o tym, jak musieli w związku z tym wcześniej wstawać i później kłaść się spać, żeby przenieść kotły z gorącą zupą. Były one nie tylko bardzo ciężkie, ale też bardzo gorące. Możemy dowiedzieć się też, jakie uczucia towarzyszyły uwięzionym, kiedy umierał jeden z nich, szczególnie, jeśli był to choćby ks. bp Michał Kozal.
Osobne miejsce ks. Leon poświęca umiłowaniu Eucharystii, jakie mieli polscy kapłani (w Dachau było ich najwięcej) i wielkiej niesprawiedliwości, jaka spotkała ich w związku z kaplicą. Bo w Dachau była kaplica, ale polscy kapłani nie mogli z niej korzystać. Dlatego w największej tajemnicy sprawowli Msze św., na które z czasem zaczęli przychodzić także ludzie świeccy.
Autor wspomnień opowiada o dniu wyzwolenia po zawierzeniu się Sercu Jezusowemu oraz św. Józefowi, a następnie opisuje rzeczywistość po obozie. O tym mówi się najmniej. Jak było ciężko byłym więźniom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a przede wszystkim wybaczyć oprawcom cierpienia i śmierć współbraci. Kapłaństwo i pielgrzymki do św. Józefa pomagało w tym procesie powracania do normalnego życia. Warto zaznaczyć, że w książce opublikowano po raz pierwszy rysunki ks. Leona.


Książkę można nabyć w sklepiku przy sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Przewodnik kulturalny

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej