Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-05-07 11:37:03

Ryby milczą, dzieci mówią czyli mądre słowa w małych głowach

Jest ogromna i piękna. Jest „niebiesko - zielona” i życiodajna. Jest nasza! Gdyby mogła przemówić ludzkim głosem pewnie usłyszelibyśmy wiele gorzkich słów. Nasza planeta ma dzisiaj swoje święto. Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest już po raz 48. Wydaje się oczywiste, że jej mieszkańcy powinni żyć tak, by nie niszczyć tego niezwykłego daru jakim jest Ziemia. Czytamy w Księdze Rodzaju, że wszystko co stworzył Bóg, było dobre. Niebo, ziemia, wody, rośliny i zwierzęta, wreszcie człowiek, któremu Stwórca polecił czynić sobie ziemię poddaną. Zatem wszystko co nas otacza, całe bogactwo naszej zielonej planety ma nam służyć, jest dla nas dobre. Czy i my nie powinniśmy troszczyć się i dbać o ten wspólny dom? Czy nie przydałoby się na nowo przeczytać „instrukcję obsługi” Ziemi? Wciąż nie radzimy sobie z problemem braku wody pitnej, zmianą klimatu, wymieraniem gatunków, nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych i zanieczyszczeniem środowiska. Każdego roku w Dniu Ziemi organizowane są manifesty, konferencje naukowe, pokazy i wszelkiego rodzaju działania na rzecz środowiska naturalnego. Jestem pewna, że i wy do nich dołączyliście. Przedszkolaki i uczniowie sprzątają lasy, łąki i tereny zielone w miastach. Myślę, że nawet najmniejszy papierek nie umknął waszej uwadze. A może posadziliście nowe drzewa? Będą rosły razem z wami i… z waszymi dziećmi, i wnukami, choć teraz jeszcze o tym nie myślicie. Ja nie przypominam sobie, żebym jako uczennica posadziła drzewo, ale wspólnie z rówieśnikami sprzątałam wytyczony obszar lasu i szkolne boisko. Ogryzki, słomki, woreczki śniadaniowe i papierki właśnie, wyrastały na nim jak grzyby po deszczu. Nasz pan Woźny miał z nami utrapienie! Zwracał uwagę, upominał, a nawet groził palcem. Wszystko na nic! Teraz bycie „eko”jest modne. Ekojedzenie, ekoubranie, ekologiczny styl życia - co to w ogóle znaczy? Jeśli człowiek chce żyć w zgodzie z naturą, nie szkodzić sobie i Ziemi, która ma jemu służyć, to właśnie jest „EKO”! Mój synek też zainteresował się losem naszej planety, bo któregoś dnia zwrócił uwagę na... torebkę foliową. Od dłuższego już czasu „zamieszkuje” ona gałęzie drzewa, które rośnie naprzeciw naszego bloku i chyba nie zamierza się stamtąd wyprowadzić.
- A dlaczego na drzewie jest siatka? Czy ktoś ją tam zawiesił? A dlaczego nie może sama spaść?
Gdy już odpowiedziałam na wszystkie pytania, mój mały bohater znalazł rozwiązanie.
- Mamo! Już wiem! Trzeba wezwać strażaka Sama! Wejdzie na najwyższą drabinę i zdejmie siatkę.
No cóż... Wytłumaczyłam synkowi, że prawdziwych strażaków nie wzywa się do torebki, która zawisła na drzewie, choć oczywiście bajkowy Sam nie odmówiłby nam pomocy. Wojtuś zasmucił się i stwierdził, że wobec tego siatka pozostanie na drzewie na zawsze. Przyznam, że trochę mnie to rozbawiło, ale szybko pomyślałam, że wcale to śmieszne nie jest. Tony odpadków zalegających na wysypiskach śmieci, mnóstwo niepotrzebnych rzeczy wyrzucanych do... lasów, jezior czy rzek. Wstyd! Zupełnie jakby człowiek wyłączył myślenie! Marnujemy też mnóstwo jedzenia, kupując go za dużo i nie zjadając na czas. Niedojedzona zupa, zostawione na talerzy ziemniaki czy ryż, nadgryziony kotlet, który podobno jest „ble”! Niezłe menu dla głodujących dzieci i dorosłych na całym świecie.
Wierzę, że ludzie nie chcą zamienić Ziemi w jedno wielkie wysypisko śmieci. Wierzę, że każdy z nas może przyczynić się do poprawy sytuacji naszej planety. Oczywiście na miarę swoich możliwości, w mikroskali, ale zawsze! Zastanówcie się, jakie działania możecie podejmować, by chronić Ziemię nie tylko w dniu jej święta. I jeszcze jedno! Nieustannie zachwycajcie się jej pięknem. Oby go nigdy nie zabrakło.

Ewa Makowska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Promyk Radości

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej