Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-03-24 09:24:09

Znacie dobrze to powiedzenie? Ile razy buntowaliście się słysząc, że dzieci i ryby głosu nie mają? Jak to? Przecież tyle chcecie powiedzieć o tym, co was cieszy albo smuci. Mówić o tym, co sprawia, że czujecie się bezradni. Chcecie dzielić się tym, co was zaskakuje, zadziwia, złości albo rozśmiesza.

Ile pytań zadajecie każdego dnia? Dużo. Baaardzo dużo! Wasi rodzice, opiekunowie, którzy znają was najlepiej pewnie czasem „odbierają” wam głos. Pewnie dzieje się tak dlatego, że wiedzą o czym jeszcze nie czas rozmawiać. Wiedzą też, że są sprawy, tematy czy decyzje, za które są odpowiedzialni i wasz głos nic tej kwestii nie zmieni. Myli się jednak ten, kto uważa, że dziecięce buzie muszą być zamknięte na kłódkę, a kluczyk trzeba wyrzucić daleko za siebie. My, dorośli, każdego dnia dzielimy się z wami naszą wiedzą i doświadczeniem. Czasem długo zastanawiamy się chcąc mądrze odpowiedzieć na wszystkie pytania. Bardzo często wasze wypowiedzi i przemyślenia zaskakują nas i wzruszają. Każdy rodzic, wychowawca, babcia, dziadek i kto tylko na co dzień przebywa z dzieckiem, powinien chyba nosić przy sobie notes i długopis, by dokładnie zapisywać dziecięce mądre słowa. Ja, będąc mamą, odpowiadam na mnóstwo pytań. Wyjaśniam i tłumaczę sprawy ważne i bardzo ważne (mało ważnych nie ma, bo wszystko z czym zwracają się do mnie moje ciekawe świata dzieci, zasługuje na moją uwagę już i natychmiast). Według nich, oczywiście. Niekiedy to „już i natychmiast” musi poczekać, ale staram się nie zostawiać pytań bez odpowiedzi. Możecie być pewni, że wy także rozmawiając z bliskimi sprawiacie, że się uśmiechają i wracają pamięcią do czasu, gdy byli tak samo bezustannie gadającymi dziećmi jak wy teraz. I bardzo dobrze! Trzeba rozmawiać, pytać, obserwować i zachwycać się światem. Zachęcam was do odkrywania jego piękna, a czasem także tego co bolesne i trudne. Wszystkie mądre słowa, o których tu przeczytacie, zrodziły się oczywiście w głowach moich dzieci oraz dzieci, z którymi spotykam się na co dzień. A zatem poznajcie Irenkę, Wojtka, Hanię, Pawełka i Szymona. Często rozmyślam o tym, co mi powiedziały i właśnie tym chcę się z wami dzielić.
Kilka dni temu Wojtuś wszedł do kuchni i spojrzał na mnie znacząco.
- Co chcesz Wojtusiu? - zapytałam.
- Nic. Po prostu cię kocham – odpowiedział.
Odłożyłam obieraną właśnie marchewkę, przykucnęłam przed nim i poprosiłam, by powtórzył. Chciałam się upewnić czy dobrze zrozumiałam jego słowa. A może chciałam usłyszeć je raz jeszcze…
Gdy ktoś do nas podchodzi, zwraca się ku nam, myślimy od razu, że będzie czegoś chciał. Przeczuwamy, że o coś poprosi albo zapyta. Tego się spodziewamy i rzeczywiście zazwyczaj tak jest. Jak reagujemy, gdy słyszymy od bliskiej osoby słowa „kocham cię”? Jeśli uśmiechamy się i odpowiadamy tak samo, to wszystko w porządku. A jeśli myślimy sobie, że to dziwne, bo przecież on czy ona nigdy tego nie mówią? Wówczas możemy uznać te słowa za nieszczere. Warto wtedy, choć to trudne, porozmawiać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Na pewno o swojej miłości zapewniają was wasi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Zawsze, gdy troszczą się o was, opiekują w czasie choroby, bawią się z wami czy pomagają w nauce, czujecie się przez nich kochani. A jednak... Chcemy słyszeć te słowa!
Nie tak dawno słowa „kocham cię“ wybrzmiewały we wszystkich językach na całym świecie. Mnóstwo czerwonych serduszek i pluszowych misiów miało zapewnić ludzi, że ktoś ich kocha. Ot, walentynki! Myślę jednak, że tamta środa była dla was przede wszystkim Środą Popielcową, czyli pierwszym dniem Wielkiego Postu. Bóg daje nam ten szczególny czas, byśmy dobrze przygotowali się na przyjecie największej Miłości. Prawdziwej, nieskończonej, która pokonała śmierć. Nie zmarnujmy tych dni i ... okazji, by mówić bliskim jak bardzo ich kochamy.

Ewa Makowska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Promyk Radości

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 17(530) od 12 sierpnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
artykuły o Matce Bożej w różnych odsłonach

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej