Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2018-01-11 12:26:48

Sekret zimowych tarnin

Tarnina to rodzaj dzikiej śliwki, która obsypuje się kwitnącymi kwiatkami, gdy tylko przychodzi wiosna. Są jednak w Europie drzewa tarninowe, które zakwitają dokładnie 8 grudnia i przekwitają dokładnie 29 grudnia. I wszystko dzieje się w czasie mrozu i opadów śniegu.

Drzewa te są bardzo stare. Od ponad sześciu wieków rosną w północnych Włoszech, w mieście, którego nazwę poznacie, jeśli rozwiążecie poniższą krzyżówkę. Ponad 670 lat temu przy tarninach stała figura Maryi. Wieczorem, 29 grudnia 1336 roku, obok figury przechodziła Egidia Mathis, młoda mieszkanka miasta. Egidia nosiła pod sercem dziecko i wkrótce miała je wydać na świat. Tamtego wieczoru w pobliżu tarnin i figury zaczaili się bandyci, którzy widząc Egidię postanowili wyskoczyć z ukrycia i bardzo ją skrzywdzić. Egidia nie była w stanie się bronić, spojrzała tylko na Maryję i w duchu zaczęła błagać ją o pomoc. Nagle figura Matki Bożej rozbłysła światłem i w miejscu figury, tak Egidia, jak i bandyci, ujrzeli żywą Maryję. Przerażeni bandyci zniknęli w mgnieniu oka, Egidia zaś była uratowana. Maryja uśmiechnęła się do niej, a ona poczuła bóle porodowe i urodziła zaraz dziecko. Owinęła je w chusty i pobiegła do najbliższego domostwa po pomoc. Wieść o objawieniu Matki Bożej obiegła miasto. Jeszcze tego samego wieczoru jego mieszkańcy zgromadzili się wokół cudownej figury, by się modlić. I wtedy stał się kolejny cud. Rosnące przy figurze drzewa tarninowe zakwitły pod grudniowym śniegiem setkami kwiatków.
Od tamtego czasu zakwitają one co roku 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Maryi i przekwitają 29 grudnia, w rocznicę objawienia Egidii. Naukowcy próbowali wyjaśnić jak to się dzieje, że drzewa co roku zakwitają na mrozie i pod śniegiem. Lecz choć wykonali mnóstwo badań nie znaleźli odpowiedzi na to pytanie. Zjawisko to jest po prostu cudem. Kolejnym niezwykłym znakiem Pana Boga na Ziemi.

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Promyk Radości

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 15

Opiekun nr 15(528) od 15 lipca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacje z wczasorekolekcji w Odolanowie

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej