Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-03-01 10:04:09

Rok Św. Brata Alberta - o Adasiu, który został Albertem (cz. III)

Głodny spryciarz

Jak zapewne pamiętacie, ostatnim razem opowiedzieliśmy sobie, jak to młody Adaś - a właściwie to już Adam Chmielowski - wziął udział w Powstaniu Styczniowym z nadzieją, że wraz z towarzyszami broni wywalczy podzielonej między trzy państwa Polsce, niepodległość.

Niestety, nie dość że powstanie źle się dla powstańców skończyło, bo zostali pokonani przez Rosjan, to w dodatku Adam został ranny w nogę, a rana okazała się tak poważna i niebezpieczna, że aby uratować mu życie, lekarz musiał mu amputować część nogi. Adama jednak nie załamało kalectwo, na które los skazał go w wieku 17 lat. Nosił drewnianą protezę, a z czasem nauczył się z nią nawet świetnie jeździć na łyżwach. Bez nogi jednak nie mógł już marzyć o udziale w powstaniach i bitwach o wolność Polski. A ponieważ bardzo lubił rysować i malować postanowił rozpocząć studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jakiś czas później przeniósł się na studia artystyczne do Monachium, do Niemiec. Miał tam cudownych przyjaciół, z którymi nie tylko malował i dyskutował o sztuce, ale także chętnie dowcipkował, wygłupiał się i …głodował. Młodzi studenci sztuki bowiem byli zwykle bardzo biedni. I często brakowało im pieniędzy na najzwyczajniejszy w świecie obiad. Pewnego razu, gdy taki głodowy dzień przydarzył się Adamowi i jego wesołym kompanom, Adam wpadł na szalony pomysł. Szli właśnie jedną z najbardziej ruchliwych ulic miasta, którą jeździło wiele powozów. Bo przecież wtedy nie było samochodów! Adam podłożył nogę z drewnianą protezą pod koła jednego z powozów i udając wielki ból, upadł na ziemię. Z powozu wyskoczył zamożny Niemiec i widząc leżącego na ulicy i wijącego się z bólu Adama, a także słysząc jak jego koledzy pomstują, że woźnica tegoż Niemca jeździ nieostrożnie, zaproponował Adamowi małe odszkodowanie i wręczył mu 20 marek. Kiedy powóz Niemca zniknął, roześmiany Adam wstał na równe nogi i zaprosił równie ubawionych kolegów do baru na gorący obiad!

Aleksandra Polewska

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Promyk Radości

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 12(525) od 3 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
o tym, dlaczego litania ma 33 wezwania i akurat takie, a nie inne?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej