Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2016-06-21 10:00:10

Przygotowanie do chrztu osoby

powyżej 7. roku życia

Kiedy duszpasterze i katecheci przygotowują dzieci do uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, proszą o odpisy aktu chrztu i zdarza się, ku ich zdziwieniu, iż brakuję u niektórych dzieci pierwszego i najważniejszego z sakramentu: chrztu świętego. Co należy wtedy zrobić? Otóż rodzice muszą zwrócić się do księdza proboszcza lub innego duszpasterza o przygotowanie chrztu, gdyż nie wymagana jest zgoda biskupa miejsca na chrzest dziecka powyżej 7. roku życia. Dlaczego? Wyjaśnijmy zatem kilka kwestii.

Kodeks Prawa Kanonicznego dokonuje wyraźnego podziału kandydatów do chrztu na dzieci i dorosłych. Granicę pomiędzy nimi wyznaczają dwa wymogi: ukończony 7. rok życia oraz używanie rozumu. Obydwa warunki prawne należy traktować niezależnie. Prawodawca kościelny zakłada, że osoba przed ukończeniem 7. roku życia nie posiada wystarczającego używania rozumu i jest dzieckiem. Natomiast osoba po ukończonym 7. roku życia posiada wystarczające używanie rozumu oraz dostateczną świadomość własnych działań na podobieństwo osoby dorosłej. Jest to założenie prawne (praesumptio iuris) pochodzące z prawa rzymskiego.

Rytuał Rzymski uzupełnia kodeksowy podział osób przyjmujących chrzest i wyróżnia: dzieci (do 7. roku życia), dzieci w wieku katechizacyjnym (od 7 do 14 lat) oraz dorosłych (od 14 lat). Osoba powyżej 7. roku życia chcąc przyjąć chrzest, musi sama uczestniczyć w przygotowaniu do chrztu, nie czynią tego wyłącznie rodzice w jej imieniu, tak jak w przypadku chrztu niemowląt  (por. kan. 852 §1). Przygotowanie do chrztu przez osobę już świadomą swych działań nazywa się katechumenatem, który jest rozumiany nie tylko jako droga intelektualnego poznania najważniejszych prawd wiary na katechezie, ale także jako czas chrześcijańskiego uformowania życia, myślenia, działania, relacji do ludzi i do Boga. Aktualny Kodeks nakłada na duszpasterzy oraz „innych wiernych”, przede wszystkim rodziców dzieci obowiązek przygotowania do chrztu, aby kandydaci do sakramentów byli przygotowani przez odpowiednią ewangelizację i katechezę, z uwzględnieniem norm wydanych przez kompetentną władzę kościelną (kan. 843 §2). Jeśli natomiast kandydat do chrztu jest już w wieku gimnazjalnym, jest młodzieńcem, może rozpocząć przygotowanie do przyjęcia sakramentu chrztu, a także do sakramentu Eucharystii i bierzmowania, czyli innych sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (kan. 866).

Jak to wygląda od strony praktycznej. Otóż rodzice dziecka kierują pismo do własnego proboszcza prosząc o chrzest dziecka. Ksiądz proboszcz z kolei kieruje prośbę do Księdza Biskupa prosząc o zgodę na udzielenia chrztu dziecku powyżej 7. roku życia. Jednocześnie załącza zaświadczenie katechety o tym, że kandydat do chrztu uczęszcza na katechezę a sam zaświadcza, że dziecko uczestniczy w niedzielnej Mszy Świętej i życiu parafii. Wtedy Ksiądz Biskup wyrazi od razu zgodę na chrzest widząc drogę chrześcijańską dziecka. A jeśli nie dziecko chodzi na katechezę lub nie uczęszcza na Mszę Świętą, Biskup zaleci okres, w którym dziecko zacznie uczęszczać na katechezę i Mszę Świętą i dopiero jak pozna wystarczająco prawdy wiary i będzie nimi żyło, zostanie udzielona zgoda na chrzest. Oto wskazania prawne dla duszpasterzy i rodziców w sprawie przygotowania do chrztu osób powyżej 7. roku życia. 

ks. Zbigniew Cieślak

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Prawo kanoniczne

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 12

Opiekun nr 13(526) od 17 czerwca 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in
relacja z 22. Spotkania Młodych na Lednicy

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej