Autorzy Archiwum Galeria Polecane Kontakt Ogłoszenia

2017-04-04 11:54:34

Silne więzi

Naszym lekarstwem na ten świat ogarnięty wojną są silne więzi. Więzi przyjaźni i miłości - mówił podczas szóstego Stand up’u w kościele pw. św. Gotarda w Kaliszu ks. Witold Kałmucki.


Przybyłych do św. Gotarda najpierw powitała przedstawicielka młodzieży, a następnie proboszcz parafii ks. prałat Andrzej Latoń. - Nie ma dla nas większego szczęścia niż spotkanie z Jezusem, zbawicielem - przekonywał Ksiądz Proboszcz zachęcając wszystkich do otwarcia się na takie spotkanie. Młodzi zebrani w świątyni na wstępie wysłuchali słowa Bożego. Ks. Witold Kałmucki odczytał fragment Ewangelii o Zachauszu, który chciał poznać Jezusa. Rozważanie na temat słowa Bożego poprzedziła modlitwa do Ducha Świętego, którą poprowadził śpiew zespołu muzycznego. Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży podjął próbę wyjaśnienia wszystkim, dlaczego Zachausz wszedł na drzewo, żeby zobaczyć Jezusa. Nie tylko, dlatego, że był ciekawy, ale też dlatego, że się wstydził. - Był przełożonym celników. Gdyby przyznał się przed ludźmi, że chce zobaczyć Jezusa, pewnie powiedzieliby mu: „Ty? Daj sobie spokój!” - mówił ks. Witold. Zwrócił on uwagę na to, że Zachausz chcąc spotkać Jezusa od razu wziął się do działania, a po rozmowie z nim natychmiast postanowił zmienić swoje życie. Czy taka postawa towarzyszy także i tym, którzy spotkali Jezusa na Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży? - Papież Franciszek mówił nam, żebyśmy wstali z kanapy, podjęli działanie. Może więc to przesłanie dotarło do mnie i wstałem z kanapy, ale czas odpowiedzieć sobie na pytanie: „Dobrze, wstałem, ale co dalej?” Czy ruszyłem się z tej kanapy zewnętrznie, czy wewnętrznie. Czy tylko tak powiedziałem, czy rzeczywiście coś zrobiłem - dodał ks. Kałmucki. Podkreślił też, że żyjemy w trudnych czasach, pełnych niepokoju, niemal w ciągłym stanie wojny. - Naszym lekarstwem na świat w stanie wojny są silne więzi. Więzi rodzinne; więzi miłości i przyjaźni - zaznaczył Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

W drugiej części spotkania ks. Przemysław Kapała zaprosił młodych do adoracji dużego krzyża, podobnego do Krzyża Światowych Dni Młodzieży. - Zapraszam cię, podejdź do krzyża, dotknij go. Jezus jest tu i czeka na ciebie. Może są w twoim życiu jakieś bolesna doświadczenia. Możesz oddać je Jezusowi - mówił ks. Przemysław. Z czasem niemal cała młodzież zgromadziła się wokół krzyża. W tym czasie w jednej z tylnych ławek pojawił się ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który postanowił pomodlić się z młodymi. Wśród obecnych w kościele były też siostry zakonne, kapłani i rodzice.

Na zakończenie młodzi ludzie wylosowali po trzy zadania, które pomogą odpowiedzieć im na wezwanie papieża Franciszka. Wśród nich także ks. bp Łukasz, który zadeklarował, że będzie na kolejnym Stand up’ie! - Kiedy pojechałam na Światowe Dni Młodzieży nie przywiązywałam wielkiej wagi do słów papieża Franciszka. Kiedy jednak wróciłam, okazało się, że wszędzie widać jego tekst o ruszeniu się z kanapy i wszyscy go powtarzają. Na pierwszym Stand up’ie zobaczyłam, o co mogło chodzić Ojcu Świętemu, a z każdym kolejnym spotkaniem rozumiałam to lepiej - powiedziała Dominika. To najlepszy dowód na to, że każde z tych spotkań pod hasłem „Wstań!” miało głęboki sens, zresztą każde było dokładnie przemyślane przez organizatorów, czyli diecezjalne duszpasterstwo młodzieży i kapłanów związanych z Tratwą. Po części odbywającej się w świątyni wszyscy zostali zaproszenia na pyszne kanapki, które młodzi wolontariusze niemal cały dzień przygotowywali. Należą się więc im wyrazy uznania, choć nie rzucali się w oczy.

tekst i foto Anika Nawrocka

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy o przepisanie wyrazów z obrazka. Wyrazy muszą być oddzielone spacją.

Pokolenie JP2

Pozostałe kategorie
komentarz redaktora
w słowie bożym
prawo kanoniczne
meandry czwartej wladzy
sacrum w muzyce
nauka spoleczna kosciola
okladka 8521

Opiekun nr 9(522) od 22 kwietnia 2018

Zapytaj w parafii o nowego "Opiekuna", a w nim m.in Co sprawia, że młodzi ludzie rozpoznają głos powołania i decydują się wkroczyć na drogę kapłaństwa?

Zamów prenumeratę

 

baner
banner
figazmakiem
Drewniane kościólki Jasna i ta druga strona 25 lat diecezji

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej